Żółte zęby u dziecka – przyczyny i metody leczenia

Powszechnie przyjęło się, że żółte szkliwo stanowi domenę dorosłych, natomiast u dzieci za normę uznajemy śnieżnobiały uśmiech. W końcu maluchy nie piją kawy, czerwonego wina i nie palą papierosów, więc z jakiej racji miałby ich dotyczyć ten problem? Otóż musisz wiedzieć, że żółte zęby u dzieci nie wynikają wyłącznie ze złej diety. Od czego żółkną zęby i czy można temu zapobiec?

Kilka słów o budowie zęba

Na kolor zębów wpływają nie tylko spożywane posiłki i pite napoje, ale również właściwości dwóch tkanek zęba: zewnętrznej, czyli szkliwa oraz wewnętrznej – zębiny. W przypadku mleczaków warstwy tych tkanek są cienkie, a szkliwo jest jeszcze dosyć słabo zmineralizowane, stąd biało-niebieska barwa zęba. W uzębieniu stałym tkanki są już odpowiednio utwardzone, więc ząb przybiera swój naturalny kolor – kości słoniowej. Różnice w kolorze są najbardziej widoczne w przypadku uzębienia mieszanego, gdy jedynki i dwójki Twojej pociechy uległy wymianie na zęby stałe, a wciąż obecne są trójki i czwórki mleczne. Bardziej żółte zęby stałe u dziecka są więc zjawiskiem jak najbardziej naturalnym.

.

Żółte zęby - przyczyny

Najpowszechniejszą przyczyną żółtego szkliwa jest oczywiście niewłaściwa dieta. O ile żółte zęby u dziecka nie pojawiają się z winy picia kawy czy wina, o tyle należy mieć na uwadze, że nie służy im również nadmiar czarnej herbaty, coca-coli, a nawet jagód, grejpfrutów i granatów.

Kiedyś, częstą przyczyną żółtych zębów u dziecka była antybiotykoterapia, a szczególnie leki tetracyklinowe. Stosowane przez kobiety w ciąży i dzieci poniżej 7-8 roku życia, mogły powodować żółte bądź czerwonawe przebarwienia na mlecznych siekaczach i trzonowcach. Na szczęście tetracykliny są obecnie podawane dzieciom wyłącznie w przypadku silnych zakażeń w warunkach szpitalnych. Żółte zęby u dzieci mogą również wynikać z najprostszych zaniedbań higienicznych, w wyniku których dochodzi do nadmiernego gromadzenia się płytki nazębnej. Wówczas wszystkie zęby stają się żółte, a przebarwienie to zwykle jest umiejscowione na linii brzegowej dziąsła. Żółte szkliwo można zauważyć także u dzieci, które przeszły żółtaczkę poporodową czy chorobę hemolityczną noworodków, wywołaną konfliktem krwi matki i dziecka.

Warto dodać, że żółte zęby u dziecka to tylko jeden z możliwych typów przebarwień, które może spotkać malucha. Co więcej, kolor przebarwienia może wskazywać na bezpośrednią jego przyczynę. I tak u źródła czarnych przebarwień może leżeć przebyty uraz zęba bądź próchnica. W przypadku tej drugiej początkowo na powierzchni zęba tworzą się białe plamki, które z czasem brązowieją lub właśnie czarnieją. Natomiast białe przebarwienie to wynik działania fluorozy, która powstaje w wyniku dostarczania organizmowi nadmiaru fluoru.

.

Żółte zęby u dzieci – leczenie

Leczenie żółtych zębów u dziecka zależy w głównej mierze od przyczyny takiego stanu rzeczy i od typu uzębienia malucha. Najtrudniejsze do pokonania są przebarwienia wynikające z przebytych chorób i antybiotykoterapii tetracykliną, najłatwiejsze – powstałe w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej dziecka. W przypadku zaniedbań higienicznych może okazać się, że zmiany nie mają trwałego charakteru, więc problemu możecie pozbyć się samodzielnie dokładniej i częściej myjąc zęby. Jeśli przyczyną żółtego szkliwa jest próchnica, stomatolog szczelnie wypełni wszelkie ubytki, rzadziej – zastosuje lapisowanie zębów. Metoda ta obecnie odchodzi do lamusa z racji krótkotrwałych efektów, długości leczenia i faktu, że jego powodzenie uzależnione było głównie od przestrzegania przez dziecko prawidłowych zasad higieny jamy ustnej (a wiadomo, że z tym bywa różnie).

.

Wybielanie zębów u dzieci

O ile my, dorośli, odczuwający dyskomfort z tytułu żółtego szkliwa możemy umówić się na profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, o tyle zabieg ten jest niedostępny dla dzieci. Dlaczego? Otóż preparaty odpowiedzialne za wybielanie zębów uszkadzają szkliwo, a to, w przypadku dzieci nie jest jeszcze do końca zmineralizowane. Dlatego też wybielanie zębów u dzieci poniżej 14, a nawet 18 roku życia jest odradzane przez stomatologów.

.

Żółte zęby u dziecka – zapobieganie

Oczywiście nie mamy wpływu na przebarwienia powstałe w wyniku choroby czy zażywania niektórych leków. Jednak wśród dzieci, przeważającą przyczyną odpowiedzialną za żółte szkliwo jest źle dobrana dieta i bagatelizowanie zasad pielęgnacji jamy ustnej. Postaraj się ograniczyć maluchowi produkty spożywcze mogące przebarwiać zęby i zastąp je takimi, które dobrze na nie wpływają. Nabiał, tłuste ryby, brokuły, żółty ser i truskawki mają zbawienny wpływ na każdy typ uzębienia. Zawarty w nich wapń i witamina D wzmacniają szkliwo, koenzym Q10 (brokuły) poprawia kondycję przyzębia i chroni przed parodontozą, a kwas jabłkowy (truskawki) zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego i zwalcza zapalenia jamy ustnej. Jeżeli natomiast chodzi o żółte zęby u dzieci, będących na bakier z higieną jamy ustnej, wspomagajmy je w dokładnym myciu zębów, używajmy pasty do zębów z fluorem (1000 lub 1450 ppm w zależności od wieku) i… udajmy się na wizytę adaptacyjną do stomatologa. Ten, pokaże Maluchowi, jak wyglądają zęby, jak powinno się o nie dbać i co się z nimi dzieje, jeżeli nie będziemy przykładać się do mycia zębów.

Serdecznie zapraszamy!

.

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!