Bez względu na to, czy mówimy o uzębieniu mlecznym (łącznie 20 ząbków), czy też stałym (łącznie 32), wszystkie zęby można podzielić na cztery grupy: siekacze, kły, zęby przedtrzonowe i trzonowe. Pełen komplet zębów jest o tyle ważny, że każdy z nich ma do spełnienia inną, ważną rolę, zasadniczo odnoszącą się do rozdrabniania pokarmu. I tak siekacze służą do odgryzania kęsów jedzenia, kły, a więc zęby oczne do chwytania pokarmu i rozdrabniania go na mniejsze porcje, przedtrzonowce do rozgniatania i rozcierania, a trzonowce do powtórnego rozcierania i miażdżenia. Warto dodać, że każdy z tych zębów pełni również niezwykle istotną rolę w procesie trawienia i co za tym idzie, wpływa na funkcjonowanie całego układu pokarmowego.
.
Zęby oczne znajdują się na trzecim miejscu od zębów przednich, między siekaczami i zębami przedtrzonowymi. Ząb oczny to inaczej kieł, a jak zapewne wiesz, każdy człowiek ma cztery takie zęby w swojej jamie ustnej: dwa w górnej szczęce i dwa w dolnej. Warto wiedzieć, że określenie „zęby oczne” odnosi się wyłącznie do górnych kłów.
.
Zęby oczne u dziecka pojawiają się zwykle po siekaczach, w wieku od 16 do 22 miesięcy. Wyrzynanie zębów ocznych u dziecka uchodzi za najbardziej bolesne dla maluszków. Objawy wyrzynania zębów ocznych są zwykle tożsame z pojawianiem się innych ząbków. Mogą być nimi rozpulchnione i swędzące dziąsła, nadmierne ślinienie, drażliwość, płacz, gryzienie, biegunka czy brak apetytu. Wyraźną ulgę w cierpieniu podczas wyrzynania zębów ocznych może przynieść podanie schłodzonego gryzaka bądź marchewki lub masaż dziąseł za pomocą silikonowej szczoteczki, bądź nakładki na palec. W przypadku bardzo bolesnego ząbkowania, warto jest wspomóc się specjalnym preparatem łagodzącym ból. Na rynku znaleźć możesz mnóstwo żeli, sprayów i maści na ząbkowanie, mających w swoim składzie D-pantenol, wyciągi roślinne, a nawet substancje znieczulające. W przypadku tych ostatnich, dla bezpieczeństwa maluszka unikaj produktów posiadających w swoim składzie lidokainę. Jeśli maluszek jest niespokojny, nie może spać i ma podwyższoną temperaturę, nie wahaj się sięgnąć po środek przeciwbólowy z przeciwzapalnym ibuprofenem bądź paracetamolem. Mleczne zęby oczne wypadają w wieku około 10-12 lat, w tym samym czasie pojawiają się także ich stałe wersje. Gdzieniegdzie, można się spotkać ze sformułowaniem „zęby oczne u niemowląt”, ale jako że za niemowlęta uznajemy dzieci do ukończenia pierwszego roku życia (czyli 12 miesięcy) jest ono błędne.
.
Kły, a więc zęby oczne, z uwagi na wyjątkowo wydatne korony i ostre kontury, są najbardziej charakterystycznymi ze wszystkich zębów w naszej jamie ustnej. Jednak żadna z tych cech nie niesie za sobą żadnych skojarzeń z oczami. Czemu więc górne trójki określane są mianem zębów ocznych? Niestety nie jest to do końca jasne, ale istnieje kilka możliwych powodów, dla których mogły uzyskać ten pseudonim. Po pierwsze, zęby oczne jako jedyne znajdują się tuż pod oczami (w linii prostej od nich). Po drugie, ich korzenie, chociaż nie rozciągają się anatomicznie do oczu, są jednymi z najdłuższych w jamie ustnej człowieka.
.
Skoro już wiesz, które to są zęby oczne, warto by było dodać, jak należy o nie dbać. Ze względu na swój charakterystyczny kształt, zęby te są najłatwiejsze ze wszystkich do utrzymania w czystości. Z racji położenia praktycznie na przodzie szczęk, dostęp do nich jest bardzo łatwy, a więc bez większych trudności można je umyć nawet najbardziej niecierpliwemu i opornemu na mycie maluszkowi. Istotna jest jednak częstotliwość i czas mycia – zęby najlepiej jest szczotkować po dwie minuty dwa razy dziennie. Jeżeli natomiast chodzi o szczoteczkę, w przypadku dzieci z ząbkami mlecznymi należy wybierać końcówki z miękkim włosiem i myć ząbki za pomocą delikatnych, krótkich pociągnięć. Zbyt mocne dociskanie szczoteczki do powierzchni zębów może bowiem uszkodzić i tak delikatne szkliwo ząbków mlecznych. Warto jest również rozważyć zakup szczoteczki elektrycznej dla dziecka, która niedość, że myje ząbki w zalecany przez stomatologów sposób, to często posiada wbudowany czujnik nacisku, który alarmuje nas, kiedy powinniśmy być ostrożniejsi.
.