Zostanie rodzicem to jedno z najpiękniejszych doświadczeń w życiu człowieka. W przypadku pierwszego dziecka, to również źródło wielu obaw. U niektórych maluchów, w pierwszych miesiącach życia mogą się bowiem pojawić kolki czy problemy związane z bolesnym ząbkowaniem. Na pewno sobie poradzisz, ale musisz być na to przygotowany. Na każdy problem znajdzie się jakieś rozwiązanie, a uśmiech dziecka zrekompensuje wszystkie trudne chwile.
KIEDY DZIECKO ZACZYNA ZĄBKOWAĆ?
Pierwsze ząbki (dolne jedynki) najczęściej pojawiają się około 6 miesiąca życia dziecka. U niektórych maluchów mogą pojawić się wcześniej (nawet w 4-5 miesiącu), u innych później. Należy bowiem pamiętać, że ząbkowanie (i kolejność wyrastania mleczaków) jest kwestią indywidualną, zależną już od konkretnego przypadku. Mówi się również, że wczesne bądź późne ząbkowanie bywa „rodzinne”. Jeśli więc pierwsze zęby rodziców pojawiły się dopiero około 1 roku życia, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że i w przypadku dziecka tak się stanie. Jeżeli jednak u rodziców ząbkowanie odbywało się w normalnym czasie, a u dziecka mimo ukończenia 12 miesiąca życia nie pojawił się żaden ząb, należy umówić się na konsultację ortodontyczną.
Zębów mlecznych jest łącznie dwadzieścia, ostatnie z nich (górne piątki) powinny pojawić się około 33 miesiąca życia dziecka.
OBJAWY ZĄBKOWANIA
Zęby mleczne zanim ujrzą światło dzienne, ukrywają się w kościach szczęki i żuchwy. By pojawić się na zewnątrz, muszą przebić się przez otwór kostny i miękką tkankę dziąseł, co bywa bardzo bolesne dla dziecka. Maluch, chcąc wspomóc proces uwalniania się zęba i załagodzić swędzenie dziąseł, zaczyna testować gryzienie różnych przedmiotów, wybierając szczególnie te o twardych krawędziach. Do tego dochodzą objawy fizjologiczne takie, jak wzmożone ślinienie, związana z nim wysypka na podbródku bądź w okolicach ust, oraz rozpulchnione dziąsła. Ząbkowaniu mogą również towarzyszyć: brak apetytu, drażliwość, kłopoty ze snem, biegunka i stan podgorączkowy. O ile temperatura w granicach 37,6°C jest w tym przypadku w pełni akceptowalna, o tyle wyższa (ponad 38°C) może oznaczać infekcję i wymaga konsultacji z pediatrą.
.
JAK POMÓC DZIECKU?
Bardzo pomocnym gadżetem może okazać się specjalny silikonowy gryzak, którego dodatkowo można schłodzić w lodówce. Jeżeli preferujesz bardziej naturalne metody, możesz podać maluchowi do gryzienia zimną marchewkę bądź kawałek jabłka. Ulgę w ząbkowaniu może też przynieść masaż dziąseł przeprowadzany za pomocą silikonowej szczoteczki bądź osłonki na palec. Istnieje również „babciny” sposób – przecieranie dziąseł jałową gazą lub pieluszką tetrową nasączoną rumiankiem. Z tą metodą trzeba jednak uważać, bowiem u niektórych maluchów rumianek może wywołać reakcję alergiczną.
W przypadku bardzo bolesnego ząbkowania, warto jest sięgnąć po specjalny preparat łagodzący ból. W aptekach można znaleźć szereg maści i żeli na ząbkowanie, mających w swoim składzie wyciągi roślinne, D-pantenol czy substancje znieczulające. Jeżeli chodzi o te ostatnie, dla bezpieczeństwa dziecka, należy unikać preparatów posiadających lidokainę w składzie.
Jeśli dziecko jest niespokojne i nie może spać, warto jest podać środek przeciwbólowy z paracetamolem bądź działającym przeciwzapalnie ibuprofenem.
CZY MYĆ PIERWSZE ZĘBY?
Oczywiście wraz z pojawieniem się pierwszych zębów mlecznych, należy zaopatrzyć się w szczoteczkę i wprowadzić do życia malucha rytuał mycia zębów. Silikonowa szczoteczka jest dobra na sam start, jednak gdy ząbków jest już więcej, warto kupić szczoteczkę z miękkim włosiem i małą główką, dopasowanymi do wieku dziecka. Jeżeli chodzi o pastę do zębów, stomatolodzy radzą stosowanie pasty z fluorem, który wykazuje najlepsze zdolności przeciwpróchnicze. Jeśli jednak obawiasz się użycia pasty z fluorem u małego dziecka, możesz zastosować jej wersję z ksylitolem.
.
Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy
Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.