Urazy zębów u dzieci, zaraz po próchnicy, stanowią najczęstszą przyczynę wizyt w gabinecie stomatologicznym. Najczęściej pojawiają się u dzieci kilkuletnich, u których włącza się „tryb kaskaderski”, dlatego wybity ząb u dwulatka nie jest rzeczą niezwykłą. Choć statystyki mówią, że problem ten dotyka głównie dzieci w wieku 2-4 lat, nie oznacza to, że młodsi i starsi nie należą do grupy ryzyka. W końcu im aktywniej Twoja pociecha spędza czas, tym większe prawdopodobieństwo, że doświadczysz w Waszym życiu problemu ukruszonych, złamanych, bądź wybitych zębów. Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane i mniejsze niż zęby stałe. Do tego mają krótsze korzenie, a nierozwinięte do końca kości szczęk są dosyć gąbczaste. To wszystko sprawia, że stanowią grupę szczególnie podatną na wszelkie urazy mechaniczne.
.
Co więc może stać się z zębami w wyniku wypadku? W przypadku mleczaków najczęściej dochodzi do zwichnięcia całkowitego, a więc do wybicia zęba u dziecka. Oznacza to, że ząb, w wyniku zerwania więzadeł utracił kontakt z zębodołem, a więc z niego wypadł. Najpowszechniejszym typem urazu zębów stałych jest natomiast złamanie zęba (na ogół w obrębie korony, rzadziej korzenia). Zęby mogą również zostać zwichnięte (pozostały w zębodole, ale ruszają się), wtłoczone (tzn. wbite w zębodół) bądź ukruszone.
.
Jama ustna jest bardzo ukrwiona, z racji czego nawet przy drobnym urazie może pojawić się dużo krwi. W takiej sytuacji należy bezwzględnie udać się do stomatologa, nim to jednak zrobimy, należy obmyć delikatnie buzię dziecka, zachęcić je do wyplucia krwi i opłukać usta wodą. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się ewentualnego obrzęku i zatamować krwawienie, można przyłożyć coś chłodnego w okolicę bądź miejsce rany. Jeżeli został wybity ząb mleczny, nie powinno się go umieszczać z powrotem w zębodole. Takie działanie może zaburzyć dalszy rozwój zawiązka zęba stałego w kości, w sąsiedztwie zębodołu wybitego zęba. Jeżeli urazowi zęba u dziecka towarzyszy uszkodzenie tkanek miękkich, konieczne będzie dodatkowe wdrożenie antybiotykoterapii.
Jeżeli po wypadku nie możemy nigdzie odnaleźć wybitego zęba, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że został on całkowicie wtłoczony do zębodołu. Stomatolog stwierdzi to na podstawie wykonanego zdjęcia RTG.
.
W przypadku wybicia zęba stałego, czas odgrywa decydującą rolę. Należy więc jak najszybciej odnaleźć utraconego zęba i delikatnie podnosząc za koronę, umieścić w pojemniczku z mlekiem, solą fizjologiczną bądź śliną. Takie warunki przechowywania zwiększą żywotność zęba poza jamą ustną, dzięki czemu czas na pojawienie się u dentysty wzrośnie nam z 30 min do 2 godz. Niestety po jego upływie, szansa na ponowne umieszczenie wybitego zęba w zębodole jest znikoma. Można również samemu spróbować włożyć ząb na „swoje miejsce”. Należy go wcześniej opłukać przez maksymalnie 10 sek. mlekiem bądź pod bieżącą wodą, a następnie umieścić odpowiednią stroną i w miarę prosto w pustym zębodole. Następnie trzeba go unieruchomić – najprościej, prosząc dziecko o zagryzienie chusteczki higienicznej. W przypadku wybicia zęba i ponownego umieszczenia go w zębodole niezmiernie ważne są kontrole stomatologiczne. Podczas nich, lekarz ocenia stan miazgi. Jeżeli obumarła, konieczne jest wdrożenie leczenia kanałowego (endodontycznego). W tym okresie istotne jest również przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Częste mycie zębów i płukanie specjalnym płynem zmniejszają ryzyko wystąpienia stanu zapalnego dziąsła, a wprowadzenie miękkiej diety na około 10 dni po wypadku pozwala utrzymać stabilność włożonego w zębodół zęba.
.
Jeżeli ząb zostanie złamany, należy odszukać utracone fragmenty, umieścić w pojemniczku z mlekiem, solą fizjologiczną lub śliną i udać się do stomatologa. Lekarz spróbuje dokleić utracony fragment zęba. Jeżeli natomiast ząb został lekko ukruszony, nie należy bagatelizować tego faktu i również udać się do dentysty. Taki ząb może kaleczyć język lub wargi, więc niezbędne jest jego wygładzenie za pomocą lakieru fluorowego.
Leczenie wybitych zębów u dziecka w Ziombkach
Najczarniejszym scenariuszem jest więc, jak widać wybicie zęba mlecznego. Ale spokojnie, nawet na to stomatolodzy Ziombkowi mają receptę. Jeżeli powstała luka w zębach bardzo przeszkadza, można zastosować leczenie ortodontyczne mające na celu jej odbudowę. W grę wchodzi założenie utrzymywacza przestrzeni lub protezy zębowej. Jeżeli zabieg ponownego osadzenia wybitego zęba stałego w zębodole zakończył się niepowodzeniem, można założyć aparat ortodontyczny, który przesuwając zęby, zniweluje lukę pomiędzy nimi. W przypadku złamań zębów, kiedy nie udało się odnaleźć ich utraconych fragmentów, nasi stomatolodzy mogą natomiast dokonać ich odbudowy za pomocą materiału kompozytowego.
W przypadku każdego urazu zachęcamy do kontaktu. Jedynie dokładne oględziny „miejsca wypadku” pozwolą nam na ustalenie indywidualnego planu leczenia.
.