Wizyta adaptacyjna - czy jest konieczna?

Rodzice Maluchów rozpoczynających swoją przygodę ze stomatologiem bardzo często zadają nam pytanie, jaką formę powinna przybrać pierwsza wizyta dziecka u dentysty. Czy lepsza będzie wówczas wizyta adaptacyjna czy też standardowy przegląd zębów. Otóż musicie wiedzieć Drodzy Rodzice, że pierwsza wizyta u dentysty to nie byle co. To bowiem moment przełomowy w życiu Dziecka, od którego zależeć będzie podejście Waszej Pociechy w dorosłym życiu do współpracy ze stomatologiem. Zatem – czy wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym będzie najlepszym wyborem? I w końcu, kiedy z dzieckiem należy udać się po raz pierwszy do dentysty?

Dlaczego pierwsza wizyta u dentysty jest tak ważna?

Mimo, że my, rodzice, jesteśmy osobami dorosłymi z racjonalnym podejściem do życia, u części z nas tkwi głęboko zakorzeniony strach przed wizytą u dentysty. Lęk ten najczęściej jest wynikiem złych wspomnień z dzieciństwa, gdy do gabinetu stomatologicznego udawaliśmy się dopiero z mocnym bólem zęba i już na pierwszej wizycie byliśmy „skazywani” na leczenie. Owe złe doświadczenia, przepełnione bólem, a niekiedy i traumą oraz emocje wyniesione z gabinetu w latach młodości sprawiły, że podobnie jak niemalże połowa Polaków, staliśmy się dentofobami, a więc osobami panicznie obawiającymi się wizyty i leczenia u dentysty. Właśnie dlatego, my, rodzice, powinniśmy zdać sobie sprawę z faktu, że pierwsza wizyta dziecka u dentysty pełni kluczową rolę w dalszych kontaktach na linii Pacjent-Stomatolog. W żadnym wypadku nie powinna wiązać się z bólem, ani tym bardziej wywoływać traumy.

Jaki ma cel wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym?

Wyobraź sobie taką sytuację. Zmieniasz pracę. Pojawiasz się w niej pierwszy raz – w zupełnie nowym otoczeniu, wokół nieznanych ludzi, którym być może towarzyszą całkiem odmienne od Twoich zwyczaje. Jak się wówczas czujesz? Obco? Niepewnie? Zapewne. Tak też właśnie czuje się Twoje dziecko będąc po raz pierwszy u dentysty. Zanim Ty i Twoje Dziecko poczujecie się dobrze, musicie poznać nowe miejsce, poczuć się w nim bezpiecznie i nawiązać relacje z osobami wokół. Proces ten jest właśnie adaptacją i jest zupełnie normalną czynnością w przypadku nowych wydarzeń życiowych. Adaptacja odbywa się zatem i w nowym miejscu pracy (u dorosłych rzecz jasna), a w przypadku dzieci – i w żłobku, i w przedszkolu i w… gabinecie stomatologicznym. I tak, jak dorośli w pierwszym dniu nowej pracy nie są zasypywani wszystkimi nowymi obowiązkami i rozliczani z efektów swoich działań, tak dziecko będąc po raz pierwszy u dentysty nie ma leczonych zębów. Dorosły wówczas się wdraża, a Maluch poznaje swojego przyszłego lekarza, poczekalnię i wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym ma na celu wyłącznie oswojenie Twojej Pociechy z kompletnie obcym miejscem i zbudowanie w jej umyśle pozytywnych skojarzeń. Gwarantujemy, że te, zaprocentują w przyszłości.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – przebieg

Wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym stanowi niejako preludium do jego dalszej przygody z dentystą. A, że żadna przygoda oczywiście nie może kojarzyć się z nudą, pierwsza wizyta u dentysty przybiera formę zabawy. Na samym początku wizyty, Maluch i Rodzic (bo i ten bierze w niej udział) poznają lekarza, który podczas wszystkich kolejnych spotkań będzie dbać o zdrowie ząbków. Następnie, Dziecko ma okazję zwiedzić gabinet stomatologiczny oraz dokładnie zapoznać się z jego wyposażeniem. Twoja Pociecha poprzez zabawę poznaje na własnej skórze działanie niektórych, podstawowych instrumentów dentystycznych. Lekarz pokazuje Maluchowi na jego własnej rączce jak działa dmuchawka stomatologiczna (z powietrzem i wodą), ssak czy magiczne, niebieskie światełko, którym przykleja się wypełnienia w ząbkach. Dziecko unaocznia sobie również jak wygląda specjalna lampa oświetlająca zęby, małe lustereczko do oglądania wnętrza jamy ustnej, magiczna różdżka do znieczulenia, maska superbohatera do sedacji wziewnej czy wiertło i turbina. Twoje Dziecko podczas tejże wizyty u dentysty ma także szansę zostać „pilotem” fotela stomatologicznego i po wstępnym instruktażu, odbyć na nim samodzielną podróż w górę i w dół. Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym stanowi ponadto bardzo dobrą okazję, zarówno dla Dziecka, jak i dla Rodzica, na zadawanie wszelkich nurtujących pytań dotyczących zdrowia jamy ustnej, ząbkowania czy nawet diety. Warto dodać, że stomatolog specjalizujący się w leczeniu Małych Pacjentów, zazwyczaj bywa osobą bardzo otwartą, empatyczną, budzącą zaufanie i „łapiącą” z nimi bardzo dobry kontakt. Jeżeli nawiąże bardzo dobry kontakt i z Twoją Pociechą, pierwsza wizyta dziecka u dentysty może zostać połączona z podstawowym przeglądem jamy ustnej Malucha czy, w zależności od potrzeb, z indywidualnym szkoleniem w zakresie higieny jamy ustnej. Należy również wspomnieć, że wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym nie może trwać zbyt długo, gdyż po prostu znudzi Małego Pacjenta. Optymalnym czasem jej trwania jest 20-30 min.

Kiedy z dzieckiem udać się po raz pierwszy do dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się zanim Twoja Pociecha ukończy pierwszy rok życia. Konieczność pojawienia się w tak wczesnym okresie może dziwić wielu Rodziców, tym bardziej, że w tym wieku dopiero wyrzynają się Maluchom pierwsze zęby mleczne. Pierwsza wizyta z tak małym Dzieckiem służy jednak głównie uspokojeniu Rodziców, rozwianiu ich wątpliwości odnośnie wyrzynania się zębów i składa się w 90% z rozmowy. Mały Pacjent wbrew pozorom również dużo z niej zyskuje – oswaja się z gabinetem oraz uczy, że dbanie o ząbki jest bardzo ważną sprawą. Co istotne, pierwsza wizyta dziecka u dentysty nigdy nie jest taka sama, bowiem jej przebieg uzależniony jest w głównej mierze od wieku Twojej Pociechy. Uznaje się również, że właściwa wizyta adaptacyjna powinna odbyć się około 2-3 roku życia dziecka. Maluch jest już wówczas bardziej świadomy, wiele rozumie i chętniej podejmuje wszelkiego rodzaju interakcje.

Dziecko u dentysty – jak je przygotować?

Wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym również wymaga specjalnych przygotowań. Maluch nie wie bowiem kim jest dentysta, co będzie robił i w jakim celu ma do niego iść. Należy zatem jak najprostszym językiem wytłumaczyć to, unikając przy tym używania słów o negatywnych konotacjach (wiertło, zastrzyk, ból) i w żadnym wypadku, nie strasząc i nie okłamując dziecka. Świetnym sposobem na przygotowanie Pociechy jest wspólna zabawa w zaciszu domowym w dentystę, do której wykorzystać można chociażby zabawkowe zestawy stomatologiczne czy nawet specjalny zestaw ciastoliny, z której wylepia się zęby.

.

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!