Usuwanie kamienia nazębnego

Zapewniając opiekę stomatologiczną  naszym Małym Pacjentom koncentrujemy się nie tylko na leczeniu, ale również na zapobieganiu chorobom jamy ustnej i zębów. Dlatego również u dzieci ważne jest wykonywanie zabiegu usuwania kamiennego nazębnego. Jak on wygląda i dlaczego warto go wykonywać?

CZYM JEST USUWANIE KAMIENIA NAZĘBNEGO?

Zabieg polegający na usunięciu twardych złogów nazębnych, formujących się przez mineralizację płytki nazębnej, potocznie zwanych kamieniem nazębnym. Kamień nazębny, szczególnie ten poddziąsłowy, stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia.  Jeśli dojdzie do zapalenia, choroba może wpłynąć na zdrowie całego dziecka! Objawami zapalenia dziąseł są zmiany konturu dziąseł z powodu obrzęku, zmiana zabarwienia i krwawienie.

NA CZYM POLEGA ZABIEG USUWANIA KAMIENIA NAZĘBNEGO?

Zabieg usuwania składa się ze skalingu, piaskowania i polerowania. Skaling wykonujemy przy użyciu skalerów ultradźwiękowych. Istota działania skalera ultradźwiękowego polega na generowaniu drgań z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Drgania te przenoszone są na specjalną końcówkę roboczą skalera, sprawiając, że kamień nazębny pęka i odpada. Podczas zabiegu asysta odsysa wodę i reszki kamienia. Usuwanie kamienia jest bezbolesne dla pacjenta, a prawidłowe użycie skalera nie uszkadza powierzchni zęba. Skaling wykonywany przy równoczesnym rozpylaniu wody prowadzi do zjawiska kawitacji i stwarza warunki silnie bakteriobójcze. Należy wiedzieć, że skaling i piaskowanie zębów to dwa wzajemnie uzupełniające się zabiegi, dlatego najczęściej są wykonywane razem. Skaling usuwa twarde złogi nazębne, a piaskowanie usuwa osad i powierzchniowe przebarwienia. Po piaskowaniu zęby należy wypolerować, ponieważ powierzchnię zęba, która znajdowała się pod kamieniem nazębnym i po jego usunięciu pozostaje porowata, co w przyszłości znacznie ułatwiłoby powtórne osadzanie się kamienia nazębnego.

.

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!