Gaz rozweselający to popularna nazwa mieszaniny dwóch gazów: tlenu i podtlenku azotu. Podając je w odpowiednich proporcjach uzyskujemy efekt zniesienia niepokoju, strachu oraz wyciszenie pacjenta. Podtlenek uspokaja dziecko i sprawia, że chętniej wypełnia polecenia lekarza. Ponadto, podtlenek azotu, wykazuje także delikatne działanie znieczulające, co ułatwia wykonanie koniecznych zabiegów. Dziecko pozostaje w ciągłym kontakcie z lekarzem – jest to bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjenta. Jedynym przeciwwskazaniem do sedacji wziewnej u dzieci jest niedrożność nosa. Sedacja oprócz przypadków lęku i stresu jest metodą zalecaną dla dzieci nadpobudliwych, z wymiotami na tle nerwowym, z padaczką i astmą (zmniejsza ryzyko napadu spowodowanego stresem).
Z czasem, można stopniowo odstępować od stosowania gazu, używając go tylko na określoną część zabiegu (np. na czas podawania znieczulenia). Dzieci, które oswoiły się z leczeniem, nabrały zaufania do lekarza, często nie potrzebują już podawania podtlenku.
W nielicznych przypadkach ze względu na wcześniejsze negatywne doświadczenia pacjenta lub wiek poniżej 3r.ż zastosowanie sedacji wziewnej może nie dać pożądanych efektów. W takim przypadku konieczne będą kolejne wizyty adaptacyjne lub zabieg w znieczuleniu ogólnym.