Sedacja wziewna

Pierwsze wizyty dziecka w gabinecie mają ogromne znaczenie dla przyszłych relacji z dentystą, dlatego tak ważne są wizyty adaptacyjne i regularne kontrole. Zdarzają się jednak sytuacje, w których do naszej kliniki trafia po raz pierwszy Mały Pacjent wymagający pilnego leczenia. Wysoki poziom stresu i strachu u dziecka może uniemożliwić podjęcie skutecznego działania przez dentystę. Taka sytuacja jest trudna zarówno dla dziecka, rodzica i lekarza. W takich okolicznościach rozwiązanie problemu może stanowić sedacja podtlenkiem azotu.

Marzeniem każdego stomatologa dziecięcego jest, aby wszyscy mali pacjenci kojarzyli wizyty pozytywnie, bez obaw i stresu.

CZYM JEST ZABIEG SEDACJI WZIEWNEJ

Gaz rozweselający to popularna nazwa mieszaniny dwóch gazów: tlenu i podtlenku azotu. Podając je w odpowiednich proporcjach uzyskujemy efekt zniesienia niepokoju, strachu oraz wyciszenie pacjenta. Podtlenek uspokaja dziecko i sprawia, że chętniej wypełnia polecenia lekarza. Ponadto, podtlenek azotu, wykazuje także delikatne działanie znieczulające, co ułatwia wykonanie koniecznych zabiegów. Dziecko pozostaje w ciągłym kontakcie z lekarzem – jest to bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjenta. Jedynym przeciwwskazaniem do sedacji wziewnej u dzieci jest niedrożność nosa. Sedacja oprócz przypadków lęku i stresu jest metodą zalecaną dla dzieci nadpobudliwych, z wymiotami na tle nerwowym, z padaczką i astmą (zmniejsza ryzyko napadu spowodowanego stresem).

Z czasem, można stopniowo odstępować od stosowania gazu, używając go tylko na określoną część zabiegu (np. na czas podawania znieczulenia). Dzieci, które oswoiły się z leczeniem, nabrały zaufania do lekarza, często nie potrzebują już podawania podtlenku.

W nielicznych przypadkach ze względu na wcześniejsze negatywne doświadczenia pacjenta lub wiek poniżej 3r.ż zastosowanie sedacji wziewnej może nie dać pożądanych efektów. W takim przypadku konieczne będą kolejne wizyty adaptacyjne lub zabieg w znieczuleniu ogólnym.

PRZEBIEG SEDACJI WZIEWNEJ

Kiedy rodzic po raz pierwszy pojawia się z dzieckiem w naszej klinice przeprowadzamy wizytę adaptacyjną. Mały Pacjent zaznajamia się z nowym miejscem, poznaje lekarza i asystentkę. Na tej wizycie wypełniana jest ankieta o stanie zdrowia oraz przeprowadzany jest wywiad lekarski z rodzicem i dzieckiem. Na pierwszej wizycie przeprowadzamy przegląd jamy ustnej, wypełniamy diagram zębowy oraz na jego podstawie omawiamy potrzeby lecznicze. Tylko w wyjątkowych sytuacjach (silny ból, zagrożenie zdrowia ogólnego dziecka) podejmujemy próbę leczenia. Lekarz dobiera odpowiedni rozmiar maseczki, która jest dodatkowo zapachowa. Pracą domową rodziców jest ćwiczenie z dzieckiem zakładania maseczki na nos oraz oddychania przez nią z zamkniętą buzią. Z doświadczenia wiemy, że próby leczenia dzieci które wcześniej nie korzystały z sedacji kończą się niepowodzeniem z powodu braku akceptacji maseczki. Na kolejnej wizycie maseczka podłączana jest do aparatu sedacyjnego. Sam gaz jest bezwonny, ale dziecko czuje przyjemny zapach wcześniej wybranej maseczki. Wprowadzenie w stan sedacji następuje po około 5 minutach oddychania przez nos. Podtlenek azotu ma delikatne działanie znieczulające, natomiast w przypadku głębokich ubytków lub leczenia endodontycznego (kanałowego) podawane jest dodatkowo znieczulenie metodą komputerową. Pod koniec zabiegu dziecko oddycha czystym tlenem, dzięki któremu po paru minutach gaz rozweselający przestaje działać.

DLACZEGO WARTO PRZEPROWADZIC ZABIEG SEDACJI W NASZEJ KLINICE?

  • Zabiegi w sedacji przeprowadzamy już od wielu lat i mamy w tym ogromne doświadczenie
  • Korzystamy z najnowocześniejszego sprzętu do sedacji wziewnej MDM
  • Mamy duży wybór maseczek zapachowych dla dzieci
  • Maseczki o zapachu : truskawka, pomarańcza, guma balonowa, wanilia, bezzapachowa
  • Szczególnie ważna jest dla nas właściwa adaptacja dziecka oraz pozytywne wspomnienia z wizyty u stomatologa

Sedacja wziewna rozwiązuje problemy dzieci które wykazują dużą niechęć do leczenia. Czasem aż trudno uwierzyć jaką przemianę i zmianę nastawienia przechodzi Mały Pacjent.