Przegląd jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa zdrowych zębów i dziąseł. Bez utrzymywania dobrego poziomu higieny, zęby  i dziąsła dziecka są o wiele bardziej narażone na uszkodzenia i choroby, z którymi może borykać się przez całe życie. Osady płytki nazębnej bogatej w bakterie i cząsteczki mineralne, które następnie przekształcają się w kamień nazębny nie tylko niszczą tkanki zęba, czyniąc go bardziej podatnym na próchnicę, ale też mają ogromny wpływ na rozwój chorób dziąseł, takich jak zapalenie dziąseł lub przewlekłe zapalenie przyzębia. Dlatego tak ważne są regularne przeglądy jamy ustnej u dzieci.

NA CZYM POLEGA PRZEGLĄD JAMY USTNEJ U DZIECKA

Lekarz stomatolog rozpoczyna przegląd jamy ustnej od zbadania wargi górnej i dolnej oraz przedsionka jamy ustnej. Następnie ocenia stan błony śluzowej policzków oraz przyczepy wędzidełek języka i warg. W dalszej kolejności przeprowadzamy badanie języka – jego wielkość , ruchomość, zabarwienie i kształt. Przechodząc do badania dziąseł ocenia stan dziąsła brzeżnego, brodawek dziąsłowych i dziąsła przyczepionego. Bardzo ważnym elementem badania wewnątrzustnego jest określenie stanu higieny jamy ustnej. Końcowym etapem przeglądu jamy ustnej jest ocena uzębienia. Badanie podstawowe przeprowadza się przy użyciu lusterka i zgłębnika. Podczas badania odnotowujemy liczbę zębów, wielkość, kształt , barwę i stan twardych tkanek zębów oraz braki w uzębieniu. Uzębienie mleczne i stałe ocenia się także pod kątem terminowości wyrzynania- do 33 miesiąca życia dziecko powinno mieć komplet zębów mlecznych a do 12 roku życia wszystkie zęby stałe.

Stan uzębienia dziecka opisujemy na diagramie na podstawie którego omawiamy dalszy plan leczenia.

W trakcie przeglądu jamy ustnej sprawdzamy szczelność i jakość wcześniej założonych wypełnień.

JAK PRZEBIEGA PRZEGLĄD JAMY USTNEJ?

Aby prawidłowo przeprowadzić przegląd jamy ustnej Mały Pacjent jest zaproszony na fotel dentystyczny i poproszony o otwarcie buzi. Zęby powinny być oczyszczone ( bez płytki nazębnej i resztek pokarmowych ) oraz dobrze oświetlone. Następnie lekarz osusza zęby przy pomocy dmuchawki, zgłębnikiem i lusterkiem przeprowadza badanie jamy ustnej.

JAK CZĘSTO PRZEPROWADZAMY PRZEGLĄD JAMY USTNEJ?

U dzieci wizyty kontrolne powinny być przeprowadzane co 3-6 miesięcy.

Regularne przeglądy pozwalają na kontrole ryzyka próchnicy, monitorowanie właściwych nawyków żywieniowych i gwarantują sukces profilaktyczny. Mali Pacjenci są zmobilizowani do dbania o piękny zdrowy uśmiech. Dzieci postrzegają wizyty w naszej klinice jako przyjemne wydarzenie a nie stresujący obowiązek.