Piaskowanie zębów

Opieka stomatologiczna jaką zapewniamy naszym Małym Pacjentom koncentruje się nie tylko na leczeniu, ale również na zapobieganiu chorobom jamy ustnej i zębów. Profilaktyka i zabiegi higienizacyjne mają ogromny wpływ na trwałość przeprowadzonego leczenia i gwarantują piękny, zdrowy uśmiech. Mechanizm samooczyszczania jamy ustnej przez ruchy mięśni i policzków, warg i języka jest u dzieci słabiej rozwinięty niż u dorosłych. Intensywne żucie twardych pokarmów pobudza wydzielanie śliny i przyczynia się do oczyszczania zębów i dziąseł z resztek pokarmowych. W celu usunięcia płytki nazębnej i osadów konieczne są zabiegi higienizacyjne których efekt zależy od zastosowanej metody, czasu, częstości i intensywności ich przeprowadzania.

CZYM JEST ZABIEG PIASKOWANIA ZĘBÓW

Piaskowanie polega na usunięciu nalotu nazębnego, pozwala przywrócić zębom ich naturalny kolor oraz zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi z ust. Jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym. Procedurę można powtarzać po pojawieniu się nowego nalotu na zębach. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny (nie powoduje uszkodzenia szkliwa). Proszek wraz z wodą rozpylany jest w jamie ustnej pod ciśnieniem. Zabieg kończy się polerowaniem zębów. Piaskowanie stanowi uzupełnienie skalingu i wykonywane jest bezpośrednio po nim. Zabieg piaskowania zębów, oprócz znaczenia estetycznego, pełni jednocześnie funkcję profilaktyczną – chroni przed rozwojem próchnicy.

NA CZYM POLEGA ZABIEG PIASKOWANIA

Zabieg piaskowania zębów jest przeprowadzany przy pomocy urządzenia o nazwie piaskarka stomatologiczna. Mechanizm jej działania polega na wyrzucaniu pod ciśnieniem strumienia cieczy, w której skład wchodzi woda, i zawieszone substancje o działaniu czyszczącym – w tym wodorowęglan sodu.

Dzięki temu jest ona w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Strumień cieczy wyrzucany pod ciśnieniem przez piaskarkę powoduje skuteczne usunięcie niechcianego osadu, przebarwień, płytki nazębnej, czy częściowo nawet kamienia nazębnego.

Asystentka przy pomocy ssaka i ślinociągu odsysa wodę i usunięty osad. Następnie polerujemy zęby szczoteczką. Na zakończenie zabiegu wykonuje się fluoryzację zębów zapewniając im dodatkową ochronę.