Ortodoncja dziecięca, czyli leczenie ortodontyczne wad zgryzu u małych pacjentów

Nieprawidłowy zgryz to nie tylko powód nasilania się problemów ogólnozdrowotnych takich jak: bóle głowy, żuchwy czy asymetria w jamie ustnej. Może on być również powodem problemów w sferze psychologicznej np. kompleksów oraz zaniżonej samooceny. Właśnie dlatego warto zadbać o proste zęby u dzieci, aby poprzez swój uśmiech czuły się pewne siebie i uniknęły dyskomfortu czy zaburzeń zdrowotnych.

W naszej klinice wiemy jak skutecznie i w bezstresowej atmosferze prowadzić terapię ortodontyczną u dzieci. Podchodzimy do nich z cierpliwością, życzliwością oraz odpowiadamy na wszystkie ich pytania i rozwiewamy wątpliwości. Chcemy, aby zarówno Rodzice jak i Dzieci korzystający z usług kliniki Ziombki byli w pełni usatysfakcjonowani efektami terapii. Stawiamy przede wszystkim na dobro i komfort naszych Pacjentów oraz wysoką jakość oferowanych usług.

Czym zajmuje się ortodoncja dziecięca?

Ortodoncja dziecięca to dziedzina stomatologii, która zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz terapią zaburzeń szczękowo-twarzowych, krzywego zgryzu i innych nieprawidłowości zębowych u dzieci. Wśród nich wymienić możemy stłoczenia, tyłozgryz (wysunięcie zębów górnych względem dolnych), przodozgryz (wysunięcie zębów dolnych), zgryz krzyżowy (zachodzenie zębów dolnych na górne) czy zgryz otwarty (brak kontaktu zębów górnych z dolnymi). Terapia ortodontyczna pozwala nie tylko przywrócić pełną estetykę uśmiechu, ale również pozbyć się szeregu problemów ogólnozdrowotnych, które na pierwszy rzut oka nie mają żadnego związku z krzywymi zębami. Możemy do nich zaliczyć m.in. bóle głowy, szczęki i żuchwy, zaburzenia trawienia, a nawet – bezdech senny czy wady wymowy. Ortodoncja przywracając prawidłowe ustawienie zębów ułatwia ich dokładne umycie, co minimalizuje ryzyko powstania kamienia nazębnego, a w jego następstwie ubytków, a więc próchnicy. Korekcja nieprawidłowości zgryzu pozwala ponadto uniknąć chorób przyzębia, ukruszeń zębów, a nawet problemów w sferze psychologicznej. Osoby, których zęby są stłoczone często bowiem posiadają liczne kompleksy i zaniżoną samoocenę. Dzięki poprawie zdrowia zębów mogą się szeroko uśmiechać i odzyskać wiarę w siebie.

Ortodonta czy stomatolog – do kogo iść?

Stomatolog to lekarz zajmujący się ogólnym stanem zębów, natomiast ortodonta zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Będąc bardziej precyzyjnym – to specjalista posiadający odpowiednie kwalifikacje w zakresie diagnostyki, profilaktyki oraz korygowania nieprawidłowego zgryzu. Dlatego, w przypadku wszelkich ewentualnych problemów z ustawieniem zębów, nasze kroki powinniśmy skierować właśnie do gabinetu ortodontycznego, a nie stomatologicznego. Mimo, że ortodonta to lekarz, który zajmuje się pacjentami w każdym wieku, wybierzmy od razu takiego, który specjalizuje się w terapii dzieci. Ten, posiada bowiem nie tylko bardzo dobre podejście do maluchów, ale i odpowiednie wyposażenie, dzięki któremu z pozoru nudną terapię ortodontyczną zdoła przemienić w fascynującą przygodę. Z dobrym słowem, wymarzonym kolorowym aparatem na zęby, a niekiedy nawet – nagrodą.

Kiedy warto udać się z dzieckiem do ortodonty?

Niestety nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, że każdy z nas choć raz w swoim życiu powinien odwiedzić specjalistę ortodontę. Najlepsze efekty terapii uzyskuje się u pacjentów między 6 a 29 rokiem życia, jednak pierwsza konsultacja ortodontyczna powinna odbyć się zdecydowanie wcześniej, najlepiej kiedy dziecko ukończy 4 rok życia!  Warto w tym momencie dodać, że nieprawidłowy zgryz nie zawsze jest widoczny na zewnątrz w (cofnięta lub wysunięta bródka, asymetryczna budowa twarzy). W wielu przypadkach  pierwszym jego symptomem są bowiem różnego rodzaju zaburzenia czynności jamy ustnej, których nie widać “gołym okiem”. Zaliczamy do nich zwyczajowe oddychanie przez usta, nieprawidłową wymowę czy przetrwały niemowlęcy typ połykania (tłoczenie języka między zęby). Niepokojący może być również zbyt późny proces ząbkowania, wczesna utrata zębów mlecznych oraz nieprawidłowe nawyki dziecka takie jak ssanie kciuka, obgryzanie paznokci czy gryzienie twardych przedmiotów (ołówków, długopisów). Każdy z powyższych przypadków powinien skłonić nas do wcześniejszej umówienia się na wizytę u lekarza ortodonty.

Jaki aparat na zęby?

Aparaty różnią się wyglądem, ceną oraz sposobem użytkowania. Skąd zatem wiedzieć, który z nich będzie najbardziej odpowiedni dla naszego malucha? Otóż o tym zadecyduje przede wszystkim wiek dziecka, bowiem w przypadku maluchów z uzębieniem mlecznym i mieszanym stosuje się aparaty ruchome, natomiast u osób dorosłych oraz u dzieci z zębami stałymi – aparaty stałe. Czym różnią się jedne od drugich? Przede wszystkim tym, że te pierwsze maluch zdejmuje i zakłada samodzielnie, natomiast te drugie mocowane są do zębów na stałe. Czym jeszcze? Aparaty ruchome są również bardziej spersonalizowane, to znaczy robione pod gust dziecka. Mogą być kolorowe i zawierać dodatki wtopione w płytkę – na przykład wizerunki ulubionych postaci z bajek, zwierzątek, brokat czy też logo ulubionej drużyny sportowej. Warto jednak wiedzieć, iż skuteczność terapii tego rodzaju urządzeniem uzależniona jest w głównej mierze od systematycznego stosowania. Aparat ruchomy musi być bowiem noszony przez 16 godzin na dobę. W przeciwieństwie do niego, aparat stały użytkowany jest przez całą dobę. Nie można go w dowolnym momencie zdjąć, bowiem przytwierdzany jest do powierzchni zębów za pomocą specjalistycznego kleju. Aparat stały składa się z metalowych bądź ceramicznych zamków ortodontycznych, łuku ortodontycznego (potocznie mówiąc – drutu) oraz ligatur. To właśnie one, częstokroć kolorowe, zakładane są na zamki, a ich rolą jest utrzymanie wspomnianego druciku w odpowiedniej pozycji. Dodatkowymi jego elementami są sprężynki oraz łańcuszki elastyczne. Wśród aparatów możemy również wyróżnić ich stałe wersje lingwalne (mocowane po wewnętrznej stronie zębów) oraz ruchome aparaty nakładkowe (np. invisalign). Tych ostatnich nie stosuje się jednak w przypadku dzieci. Warto także wspomnieć o retainerach, czyli aparatach utrzymujących efekty terapii.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne wad zgryzu?

Leczenie ortodontyczne obejmuje terapię z zastosowaniem aparatów zdejmowanych bądź stałych. Zanim jednak te zostaną maluchowi przekazane, czeka nas dosyć długa droga. Podczas pierwszej wizyty lekarz ortodonta ocenia stan uzębienia pacjenta oraz przedstawia plan leczenia. Dodatkowo przeprowadza pełną diagnostykę ortodontyczną, która obejmuje wykonanie zdjęcia cefalometrycznego i pantomograficznego oraz pobranie wycisku uzębienia. To właśnie na ich podstawie zostanie zaprojektowany aparat ortodontyczny. Pierwsza konsultacja ortodontyczna to też odpowiedni czas na zadanie wszelkich nurtujących pytań dotyczących dalszego przebiegu terapii. Kolejna wizyta to natomiast początek prawdziwej przygody z aparatem. Założenie aparatu nie boli, chociaż w pierwszych dniach użytkowania, Twoja pociecha może odczuwać pewien dyskomfort. W późniejszym czasie będziecie pojawiać się u ortodonty regularnie, na wizytach kontrolnych, podczas których lekarz będzie oceniać postępy w terapii. Długość terapii ortodontycznej w głównej mierze zależy od stopnia zaawansowania problemów ze zgryzem i wynosi od kilkunastu miesięcy do około 3 lat. Nie jest to czas krótki, jednak warto uzbroić się w cierpliwość, bowiem terapia ortodontyczna przywróci piękny zgryz i przyniesie poprawę wyglądu u każdego malucha.

Higiena jamy ustnej u pacjentów ortodontycznych

Niezmiernie ważnym elementem terapii ortodontycznej jest prawidłowa higiena buzi malucha. A ta, początkowo może się wydawać znacznie utrudniona zwłaszcza w przypadku użytkowania apartów stałych. Aby uniknąć gromadzenia się resztek pokarmowych przy zamkach ortodontycznych, szczotkowanie zębów powinno odbywać się kilka razy dziennie, najlepiej po każdym spożytym posiłku. Zalecane jest również stosowanie akcesoriów dodatkowych takich, jak nić dentystyczna czy irygator stomatologiczny, które najlepiej sobie radzą z usuwaniem nieczystości z przestrzeni międzyzębowych. W przypadku aparatu zdejmowalnego, należy pamiętać nie tylko o umyciu zębów, ale i powierzchni samego urządzenia. Należy robić to dwa razy dziennie (rano i wieczorem) używając do tego szczoteczki z miękkim włosiem oraz specjalnego płynu bądź szarego mydła. Po takich zabiegach należy opłukać urządzenie pod strumieniem bieżącej wody.