Ortodoncja dziecięca


Wielu z nas marzy o pięknym, śnieżnobiałym i nieskazitelnym uśmiechu. Jest on wizytówką człowieka.

W naszej klinice wiemy jak skutecznie i w bezstresowej atmosferze prowadzić leczenie ortodontyczne u Małych Pacjentów. Podchodzimy do nich z cierpliwością, życzliwością oraz odpowiadamy wszystkie ich pytania i rozwiewamy wątpliwości. Chcemy, aby zarówno Rodzice jak i Dzieci korzystający z usług kliniki Ziombki byli w pełni usatysfakcjonowani efektami leczenia. Stawiamy przede wszystkim na dobro i komfort naszych Pacjentów oraz wysoką jakość oferowanych usług.

Nieprawidłowy zgryz to nie tylko powód nasilania się problemów ogólnozdrowotnych takich jak: bóle głowy, żuchwy czy asymetria w jamie ustnej. Może on być również powodem problemów w sferze psychologicznej np. kompleksów oraz zaniżonej samooceny. Właśnie dlatego warto zadbać o proste zęby u dzieci, aby poprzez swój uśmiech czuły się pewne siebie i uniknęły dyskomfortu czy zaburzeń zdrowotnych.

KIEDY WARTO UDAĆ SIĘ Z DZIECKIEM DO ORTODONTY?

Każde dziecko po ukończeniu 7 roku życia powinno udać się  wraz z rodzicami na konsultację ortodontyczną! Wizyta powinna odbyć się wcześniej, jeśli zauważalne są niepokojące symptomy związane z nieprawidłowym zgryzem czy rozmieszczeniem zębów oraz gdy zauważamy:

  • przetrwały niemowlęcy typ połykania – dziecko tłoczy język między zęby podczas przełykania śliny czy pokarmów,
  • oddychanie przez usta,
  • nieprawidłową wymowę,
  • ssanie palca,
  • zbyt późny proces ząbkowania,
  • cofnięcie lub wysunięcie żuchwy,
  • gryzienie twardych przedmiotów, obgryzanie paznokci,
  • wczesną utratę uzębienia mlecznego,
  • asymetryczną budowę twarzy,
  • próchnicowe zniszczenie zębów.

 

Proste zęby umożliwiają lepsze doczyszczanie, a w konsekwencji zminimalizowanie ryzyka pojawienia się  próchnicy i kamienia nazębnego czy osadów.

LECZENIE ORTODONTYCZNE APARATEM WYJMOWANYM

Aparaty wyjmowane są idealnym rozwiązaniem dla problemów ze zgryzem w uzębieniu mieszanym ( zęby mleczne oraz stałe). Stosujemy je najczęściej między 7 a 12 rokiem życia. Jest to taki typ aparatu, który Mały Pacjent zdejmuje i zakłada samodzielnie.

Aby precyzyjnie wykonać aparat wyjmowany, ortodonta musi pobrać wycisk uzębienia oraz wykonać zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne. Następnie lekarz zajmujący się ortodoncją projektuje aparat zdejmowany.  Mały Pacjent może wybrać nie tylko kolor aparatu ale również dodatki, które są zatopione w płytce aparatu – brokat, postacie z bajek, zwierzątka, kwiatki, serduszka czy logo ulubionej drużyny piłkarskiej. Skuteczność leczenia tego typu aparatem uzależniona jest od systematycznego użytkowania, dlatego  istotne jest, aby pacjent lubił swój spersonalizowany aparat i chętnie go zakładał. Zalecany czas noszenia aparatu to 16 godzin na dobę. Należy wspierać dziecko oraz pilnować regularności w noszeniu aparatu, aby efekty były widoczne, a proces leczenia przebiegał pomyślnie. Pacjent pojawia się na wizytach kontrolnych co 3-6 tygodni. Podczas noszenia aparatu wyjmowanego, zwłaszcza na początku, może być odczuwalny dyskomfort. Nie jest to powód do zmartwień, ponieważ delikatny ból spowodowany jest przesuwaniem się zębów w upragnione miejsce.

LECZENIE ORTODONTYCZNE APARATEM STAŁYM

Stałe aparaty stosowane są do rozwiązywania wielu problemów ortodontycznych. Zakładane są na zęby stałe. Rezultaty takiego leczenia są zaskakujące. Efektem jest nie tylko prawidłowe ustawienie zębów, ale również zmiana rysów twarzy czy poprawa ogólnego samopoczucia pacjenta. Tak jak w przypadku aparatów wyjmowanych, przygodę z aparatem stałym rozpoczyna się od zdjęcia RTG oraz pobrania wycisku uzębienia. Następnie ortodonta zakłada aparat stały, daje szczegółowe wytyczne jego użytkowania oraz umawia na wizyty w celu kontroli postępów leczenia oraz zmiany ligatur i łuków.

Długość leczenie ortodontycznego zależy od indywidualnej sytuacji każdego Pacjenta, jednak zazwyczaj jest to okres 2-3 lat.

HIGIENA JAMY USTNEJ PODCZAS LECZENIA ORTODONTYCZNEGO

Prawidłowa higiena jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego jest niezmiernie ważna. Powierzchnię zębów bezpośrednio przy zamkach aparatu stałego trudniej jest doczyścić, dlatego szczotkowanie zębów powinno odbywać się kilka razy w ciągu dnia, najlepiej po każdym spożytym posiłku. Zalecane jest również stosowanie dodatkowych akcesoriów takich jak: szczoteczki jednopęczkowe, specjalne nitki ortodontyczne czy irygator wodny. Warto też skorzystać 2-3 razy w roku z profesjonalnego zabiegu higienizacji w gabinecie stomatologicznym, polegającym na bardzo dokładnym oczyszczeniu zębów np. zabieg piaskowania czy usuwania kamienia nazębnego.

Menu