Leczenie zębów u dzieci pod narkozą

W świecie idealnym wszystkie dzieci miałyby zdrowe zęby. Jeśli nawet nie zdrowe – to chętnie chodziłyby do stomatologa dziecięcego i z uśmiechem na ustach znosiły wszelkie wykonywane zabiegi. Jednak świat nie jest idealny. Próchnica u większości dzieci jest niestety częsta, podobnie jak strach przed dentystą. Dentofobia, bo tak ów lęk nazywamy, skutecznie zniechęca zarówno rodziców, jak i dzieci, do podjęcia odpowiedniego leczenia stomatologicznego. Leczenia, które, w większości przypadków, pozwoliłoby zachować maluchom ząbki. Mamy jednak na to sposób. Jest nim mianowicie leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym.

Co to jest znieczulenie ogólne i jak przebiega leczenie stomatologiczne w narkozie?

Znieczulenie ogólne, czyli narkoza, za pomocą specjalnych leków wprowadza pacjenta w stan podobny do snu, pozbawiony jednak świadomości i rzecz jasna – odczuwania bólu. Znieczulenie ogólne w każdym przypadku przeprowadzane jest przez lekarza specjalistę anestezjologii. Ten, w celu bezstresowego wprowadzenia dziecka w narkozę, około jednej godziny przed znieczuleniem podaje maluchowi środek uspokajający, na przykład w postaci syropu.

W przypadku narkozy stosowanej do leczenia stomatologicznego dzieci, tlen i środek znieczulający podawane są przez rurkę dotchawiczą, która wprowadzana jest dopiero po „zaśnięciu” malucha. Sposób ten daje nam gwarancję najwyższego stopnia bezpieczeństwa narkozy. Specjalistyczne aparat zapewnia bowiem maluchowi sztuczne oddychanie, a wprowadzona rurka dotchawicza chroni płuca przed następstwami wymiotów.

Podczas leczenia zębów w narkozie u dzieci, stan malucha cały czas monitorowany jest przez lekarza anestezjologa. Po zabiegu, Pacjent zostaje przewieziony na salę wybudzeń, na której pozostaje pod nadzorem medycznym aż do czasu całkowitego ustąpienia znieczulenia ogólnego. Zarówno dla Państwa, jak i dla malucha komfortu, na sali tej możecie przebywać ze swoją Pociechą.

Kiedy stosuje się leczenie zębów w narkozie u dzieci?

Choć znieczulenie ogólne kojarzymy przede wszystkim z operacjami chirurgicznymi, znalazło swoje zastosowanie również w stomatologii dziecięcej. Narkoza jest stosowane również przy leczeniu stomatologicznym. Stosuje się ją zwłaszcza w przypadku dzieci wykazujących paniczny lęk przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia stomatologicznego.

Strach małych Pacjentów cierpiących na dentofobię jest tak wielki, że nawet tradycyjne metody stosowane przed zabiegami dentystycznymi (np. sedacja gazem rozweselającym) zawodzą. W rezultacie nie udaje się osiągnąć choć minimalnej współpracy ze strony malucha. Innym wskazaniem do przeprowadzenia leczenia zębów w narkozie u dzieci jest zaawansowana lub rozległa próchnica.

Leczenie zębów pod narkozą u dzieci – krok po kroku

  • Pierwszym krokiem jest dokładne badanie stomatologiczne przeprowadzone w naszym gabinecie dentystycznym. Wykonujemy je w celu dokładnego zaplanowania leczenia.
  • Następnie, zostaje Państwu przydzielony koordynator leczenia w narkozie, który przekaże wszelkie niezbędne dokumenty oraz specjalny informator na temat leczenia zębów w znieczuleniu ogólnym. Należy się z nimi dogłębnie zapoznać już „na spokojnie”, w domu. Otrzymają Państwo również skierowanie na badania dodatkowe malucha (m. in. badanie krwi).
  • Po skompletowaniu wszystkich wymaganych badań, zostają Państwo umówieni na konsultację anestezjologiczną. Ta także odbywa się w Ziombkach. Jest ona płatna i należy na nią przyjść z dzieckiem.
  • Następnie wyznaczamy dla Państwa dziecka termin leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym. Wówczas, zostają Państwo także poinformowani o zasadach rezerwacji sali operacyjnej w szpitalu, w którym odbędzie się zabieg.

Leczenie zębów mlecznych w narkozie u dzieci - zalety

Jak już wspomnieliśmy, dzięki znieczuleniu ogólnemu, jesteśmy w stanie wyleczyć wiele ząbków dziecka (a najczęściej wszystkie) już podczas jednej wizyty. W trakcie jednego zabiegu nasi stomatolodzy skutecznie usuną wszystkie zębopochodne ogniska zapalne czy ropnie. Narkoza daje nam również możliwość usunięcia zębów w czasie jednego zabiegu.  Leczenie zębów mlecznych w narkozie u dzieci pozwala wyeliminować za jednym razem przyczyny wszystkich dolegliwości bólowych spowodowanych chorymi ząbkami malucha. Dzięki temu rozwiązaniu, unikają Państwo wielu, częstokroć bezskutecznych, wizyt w gabinecie stomatologicznym. Maluch unika natomiast stresu związanego z lękiem przed leczeniem i strachu przed bólem. Już po jednym zabiegu może spać spokojnie. Leczenie zębów w narkozie zmniejsza także ryzyko powikłań ogólnych (takich jak choroby serca czy nerek), które mogą pojawić się w następstwie głębokiej, zaawansowanej próchnicy. Znieczulenie ogólne stosujemy jednak nie tylko w celu wyleczenia zębów, ale również ich kosmetycznej odbudowy. Dzięki temu, mały Pacjent odzyskuje piękny, zdrowy uśmiech.