Leczenie zębów u dzieci pod narkozą

W świecie idealnym wszystkie dzieci miałyby zdrowe zęby. Jeśli nawet nie zdrowe – to chętnie chodziłyby do stomatologa dziecięcego i z uśmiechem na ustach znosiły wszelkie wykonywane zabiegi. Jednak świat nie jest idealny. Próchnica u większości dzieci jest niestety częsta, podobnie jak strach przed dentystą. Dentofobia, bo tak ów lęk nazywamy, skutecznie zniechęca zarówno rodziców, jak i dzieci, do podjęcia odpowiedniego leczenia stomatologicznego. Leczenia, które, w większości przypadków, pozwoliłoby zachować maluchom ząbki. Nowoczesna stomatologia ma jednak na to sposób. Jest nim leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym.

CO TO JEST ZNIECZULENIE OGÓLNE I JAK PRZEBIEGA LECZENIE STOMATOLOGICZNE DZIECI POD NARKOZĄ?

Znieczulenie ogólne, czyli narkoza, za pomocą specjalnych leków wprowadza pacjenta w stan podobny do snu, pozbawiony jednak świadomości i rzecz jasna – odczuwania bólu. Znieczulenie ogólne w każdym przypadku przeprowadzane jest przez lekarza specjalistę anestezjologii. Ten, w celu bezstresowego wprowadzenia dziecka w narkozę, około jednej godziny przed znieczuleniem stosuje odpowiednią premedykację, a dokładniej podaje maluchowi środek uspokajający, na przykład w postaci syropu. Leki usypiające natomiast podawane są przez maseczkę zakładaną na buzię Małego Pacjenta.

W przypadku narkozy stosowanej do leczenia uzębienia u dzieci, tlen i środek znieczulający podawane są przez rurkę dotchawiczą, która wprowadzana jest dopiero po „zaśnięciu” malucha. Sposób ten daje nam gwarancję najwyższego stopnia bezpieczeństwa narkozy. Specjalistyczne aparat zapewnia bowiem dziecku sztuczne oddychanie, a wprowadzona rurka dotchawicza chroni płuca przed następstwami wymiotów.

Przez cały czas trwania zabiegu anestezjolog monitoruje funkcje życiowe Państwa Pociechy oraz dozuje odpowiednie dawki leku anestetycznego. Po zabiegu, Pacjent zostaje przewieziony na salę wybudzeń, na której pozostaje pod nadzorem medycznym aż do czasu całkowitego ustąpienia znieczulenia ogólnego. Zarówno dla Państwa, jak i dla komfortu samego Małego Pacjenta, na sali tej możecie przebywać ze swoją Pociechą.

KIEDY STOSUJE SIĘ LECZENIE ZĘBÓW POD NARKOZĄ U DZIECI?

Choć znieczulenie ogólne kojarzymy przede wszystkim z operacjami chirurgicznymi, znalazło swoje zastosowanie również w stomatologii dziecięcej. Leczenie zębów dzieci pod narkozą jednak stosuje się w uzasadnionych przypadkach. Jakich? Chociażby u dzieci wykazujących paniczny lęk przed podjęciem jakichkolwiek zabiegów u dentysty.

Strach małych Pacjentów cierpiących na dentofobię jest tak wielki, że nawet tradycyjne metody stosowane przed zabiegami dentystycznymi (np. sedacja gazem rozweselającym) zawodzą. W rezultacie nie udaje się osiągnąć choć minimalnej współpracy ze strony Małego Pacjenta. Innym wskazaniem do przeprowadzenia takiej formy terapii u dzieci jest zaawansowana lub rozległa próchnica.

OD KTÓREGO ROKU ŻYCIA NASZ STOMATOLOG PRZEPROWADZI LECZENIE W NARKOZIE?

Leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym przeprowadzamy u dzieci już od 2 roku życia! Jest to możliwe tylko dzięki temu, że leczenie przeprowadzamy na sali zabiegowej w szpitalu.

LECZENIE ZĘBÓW W ZNIECZULENIU OGÓLNYM  – KROK PO KROKU

  • Pierwszym krokiem jest dokładne badanie stomatologiczne przeprowadzone w naszym gabinecie dentystycznym. Wykonujemy je w celu dokładnego zaplanowania terapii.
  • Następnie, zostaje Państwu przydzielony koordynator, który przekaże wszelkie niezbędne dokumenty oraz specjalny informator na temat terapii uzębienia w znieczuleniu ogólnym. Należy się z nimi dogłębnie zapoznać już „na spokojnie”, w domu. Otrzymają Państwo również skierowanie na badania dodatkowe swojej Pociechy (m. in. badanie krwi).
  • Po skompletowaniu wszystkich wymaganych badań, zostają Państwo umówieni na konsultację anestezjologiczną. Przed zastosowaniem znieczulenia ogólnego u dziecka anestezjolog przeprowadza dokładną ankietę oraz wywiad medyczny, na podstawie których kwalifikuje Małego Pacjenta do leczenia w narkozie.  Ta także odbywa się w Ziombkach. Jest ona płatna i należy na nią przyjść z dzieckiem.
  • Następnie wyznaczamy dla Państwa dziecka termin leczenia w znieczuleniu ogólnym. Wówczas, zostają Państwo także poinformowani o zasadach rezerwacji sali operacyjnej w szpitalu, w którym odbędzie się zabieg.

KORZYŚCI Z LECZENIA ZĘBÓW MLECZNYCH W NARKOZIE U DZIECI – ZALETY

Choć większość rodziców obawia się  leczenia zębów u dzieci pod narkozą, w większości przypadków jest to jedyna droga do wyleczenia uzębienia dziecka. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wyleczyć wiele ząbków dziecka (a najczęściej wszystkie) już podczas jednej wizyty. W trakcie jednego zabiegu nasi stomatolodzy skutecznie usuną wszystkie zębopochodne ogniska zapalne czy ropnie. Narkoza daje nam również możliwość usunięcia zębów w czasie jednego zabiegu. taka forma terapii uzębienia mlecznego w narkozie u dzieci pozwala wyeliminować za jednym razem przyczyny wszystkich dolegliwości bólowych spowodowanych chorymi ząbkami malucha. Dzięki temu rozwiązaniu, unikają Państwo wielu, częstokroć bezskutecznych, wizyt w gabinecie stomatologicznym. Dziecko unika natomiast stresu związanego z lękiem przed zabiegiem i strachu przed bólem. Już po jednym zabiegu może spać spokojnie. Terapia ząbków w narkozie zmniejsza także ryzyko powikłań ogólnych (takich jak choroby serca czy nerek), które mogą pojawić się w następstwie głębokiej, zaawansowanej próchnicy. Narkozę stosujemy jednak nie tylko w celu wyleczenia zębów, ale również ich kosmetycznej odbudowy. Dzięki temu, mały Pacjent odzyskuje piękny, zdrowy uśmiech. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że leczenie zębów u większości osób (a już zwłaszcza u małych dzieci) wywołuje szereg negatywnych skojarzeń. Kojarzy się bowiem przede wszystkim ze stresem i bólem. Narkoza dla dzieci pozwala jednak wykluczyć i jedno i drugie. Terapia dzieci w gabinecie stomatologa sprawia ponadto, że dziecko czuje się pewniej.

CZY DENTYSTA WYLECZY PRÓCHNICĘ POD NARKOZĄ?

Dokładamy wszelkich starań żeby wszelkie zabiegi wykonywać na najwyższym poziomie i zgodnie z najnowsza wiedzą medyczną oraz doświadczeniem. Dlatego jeśli dziecko jest niewspółpracujące nawet w maseczce przy użyciu gazu rozweselającego, proponujemy przeprowadzenie zabiegów w narkozie. Leczenie zębów u dzieci jest priorytetowe i należy jak najszybciej je wyleczyć. Założeniem takiej terapii jest wykonanie wszystkich procedur leczenia podczas jednego zabiegu aby uniknąć traumatycznych przeżyć, które jeszcze bardziej mogą zniechęcić dziecko w przyszłości do terapii ząbków. Leczenie próchnicy jest najczęstszym zabiegiem wykonywanym również w znieczuleniu ogólnym.

GAZ ROZWESELAJĄCY A LECZENIE ZĘBÓW W NARKOZIE U DZIECI – JAKIE SĄ RÓŻNICE?

Sedacja i narkoza jest stosowana w stomatologii od dawna, z tą różnicą że w trakcie zabiegu znieczulenia gazem rozweselającym dziecko jest w kontakcie z dentystą , a podczas narkozy jest w stanie głębokiego snu. W obu przypadkach dziecko nie może być chore i nie może posiadać wyraźnych oznak infekcji takich jak: kaszel, katar czy gorączka.

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO ZABIEGU W NARKOZIE?

Przed zabiegiem w narkozie dziecko nie może jeść przez 6 godzin i nie pić przez 3 godziny. W dniu zabiegu można do picia podać wyłącznie wodę lub herbatę nie później niż 3 godziny przez planowanym zabiegiem. Jeżeli dziecko przyjmuje doustne leki, ich podanie w dniu zabiegu należy uzgodnić wcześniej z lekarzem anestezjologiem.

CZY ANESTEZJOLOG JEST OBECNY PODCZAS ZABIEGU?

Nad bezpieczeństwem podczas zabiegu czuwa wysokiej klasy specjalista anestezjologii dziecięcej. Anestezjolog to bardzo ważna osoba podczas zabiegu, którego cechuje empatia, zrozumienie i cierpliwość, a także odporność na stres. Poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka oraz umiejętność skupienia i koncentracji to są cechy dobrego anestezjologa. Jest to bowiem lekarz, który towarzyszy dziecku na każdym etapie zabiegu.

Przed zabiegiem lekarz anestezjolog przeprowadza wywiad, aby wdrożyć najlepsze postępowanie anestezjologiczne, podczas zabiegu czuwa nad procesami życiowymi, a po zabiegu dziecko pozostaje pod obserwacją anestezjologa bądź pielęgniarki anestezjologicznej na sali wybudzeniowej. Jego podejście i stosunek do rodziców, a przede wszystkim do najmłodszych pacjentów sprawia, że zapominają co to strach.

Oprócz specjalisty anestezjologa zapewniamy doświadczonych i wykwalifikowanych lekarzy stomatologów i asystentki stomatologiczne.

NARKOZA U DENTYSTY DLA DZIECI – BEZPIECZEŃSTWO

W przypadku dzieci znieczulenie ogólne u dentysty bywa niekiedy jedyną drogą ratunku. Ale – czy narkoza u dzieci jest bezpieczna? Oczywiście każde znieczulenie niesie za sobą pewne ryzyko. Zabiegi stomatologiczne wykonywane w narkozie, przeprowadzane w odpowiednich warunkach, przez doświadczonych lekarzy i przy użyciu odpowiednich sprzętów, uznawane są jednak za bezpieczną formę terapii. Samo leczenie dzieci nie różni się praktycznie od tradycyjnego zabiegu, z tym wyjątkiem, że dentyście towarzyszy anestezjolog dziecięcy oraz pielęgniarka posiadająca specjalizację anestezjologiczną. Kolejną różnicą jest oczywiście fakt, że terapia odbywa się w stanie całkowitej nieświadomości dziecka, bez bólu i nerwów, a po zakończonej terapii Pociecha nic nie pamięta. A jak się wówczas czuje? Po zabiegu dziecko może być nieco ospałe i zmęczone. Czasem może doświadczyć również nudności, zawrotów głowy, bólu gardła, chrypki czy wymiotów. Z racji powyższego, przez 24 godziny po dokonanym zabiegu, Państwa Pociecha powinna pozostać pod opieką osoby dorosłej. Dzięki nowoczesnym metodom anestezji narkoza stomatologiczna uznawana jest za rozwiązanie bezpieczne, zatem jeżeli nasz stomatolog uzna, że taka forma terapii jest konieczna, powinniśmy zdecydować się na zabieg.

ZNIECZULENIE OGÓLNE U DZIECKA – EWENTUALNE PRZECIWWSKAZANIA

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zastosowania narkozy u dziecka? Owszem. Przede wszystkim zaliczamy do nich problemy z krzepliwością krwi, alergię na leki anestetyczne oraz schorzenia w obrębie układu mięśniowo-nerwowego. “Doraźnym’ przeciwwskazaniem, a raczej przesłanką ku przełożeniu zabiegu na inny dzień, jest również infekcja dziecka przebiegająca z katarem, kaszlem lub gorączką. Mały Pacjent w dniu zabiegu musi być bowiem całkowicie zdrowy.