Leczenie próchnicy

Najczęstszą chorobą i powodem wizyt Małych Pacjentów jest próchnica. Naszym zadaniem jest jej wyleczenie w warunkach komfortu zaufania i bezpieczeństwa. Wyjaśniamy rodzicom i dzieciom jak uniknąć rozwoju próchnicy, powstania kolejnych ubytków i cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Po wyleczeniu próchnicy należy przeprowadzać regularne przeglądy. Jeśli nawyki i higiena są właściwe wizyty kontrolne kończą się tylko badaniem jamy ustnej i wyborem nagrody dla dzielnego pacjenta.

DLACZEGO ROZWIJA SIĘ PRÓCHNICA?

Próchnica jest to proces demineralizacji i rozpadu twardych tkanek zęba, prowadzący do tworzenia się ubytku. Zaliczana jest do chorób społecznych i transmisyjnych(zakaźnych).

Wszystko rozpoczyna się od płytki nazębnej – która nieusuwana przez brak lub nieregularne szczotkowanie odkłada się na powierzchni zęba. Płytka nazębna zawiera bakterie kwasotwórcze zdolne do bytowania w środowisku o niskim pH. Bakterie fermentując węglowodany ( głównie sacharozę) wytwarzają kwas. W procesie próchnicowym , przy spadku pH poniżej krytycznego poziomu – 5,5 wytwarzane przez bakterie kwasy zapoczątkowują demineralizację szkliwa. Jest to moment tworzenia się ubytku próchnicowego. Dla zapobiegania próchnicy ważne jest zatem utrzymanie właściwego pH jamy ustnej przez dokładne szczotkowanie zębów 2 razy dziennie.

JAK LECZYMY PRÓCHNICĘ

W naszej klinice staramy się aby dzieci przez całą wizytę czuły się komfortowo. Mali Pacjenci są bardziej podatni na stres i wrażliwi na ból dlatego w większości przypadków leczenia próchnicy decydujemy się na znieczulenie miejscowe. Podanie znieczulenia jest bezbolesne ponieważ korzystamy z nowoczesnej, precyzyjnej metody komputerowej (Calaject).

Miejsce znieczulenia ( błonę śluzową) smarujemy pięknie pachnącym żelem znieczulającym. Materiałami odtwórczymi wykorzystywanymi w stomatologii dziecięcej  są :

  • cementy szkło-jonomerowe ( w kolorze białym )
  • kompomery (materiał Twinky Star w kolorach : różowy ,zielony, niebieski, pomarańczowy, żółty , fioletowy, złoty, srebrny) oraz kompozyty ( w kolorze zęba). Lekarz zawsze dobiera odpowiedni rodzaj wypełnienia do sytuacji leczniczej i właściwości odtwórczych danego materiału.

ROZWÓJ PRÓCHNICY W ZĘBACH MLECZNYCH

Najczęstszym miejscem rozwoju próchnicy w zębach mlecznych są powierzchnie żujące zębów trzonowych                  (,,czwórki,, i ,,piątki,,). Ich budowa sprzyja zaleganiu resztek pokarmowych w bruzdach i powierzchniach międzyzębowych. Często dziecko nie jest w stanie domyć ząbków znajdujących się ,,daleko w jamie ustnej,, dlatego tak ważne jest aby rodzice poprawiali umycie zębów do 8 roku życia !

W zapobieganiu próchnicy bardzo ważna jest również modyfikacja diety:

  • bardziej istotna jest częstość spożywania cukrów niż ich ilość ( lepiej aby dziecko zjadło słodycze po obiedzie niż tą samą ilość podjadało między posiłkami przez cały dzień)
  • należy ograniczać spożywanie słodkich napojów ( w tym owocowych) – są one nie tylko próchnicotwórcze ale również sprzyjają erozji. Najlepsza do picia dla dziecka jest czysta woda
  • wiele produktów oznaczonych etykietą ,, bez dodatku cukru,, zawiera duże ilości cukrów naturalnych-metabolizowanych przez bakterie próchnicotwórcze