Lakowanie zębów

W prawidłowym dbaniu o zdrowie i higienę jamy ustnej najważniejsza jest profilaktyka. Warto przypominać o tym dzieciom od najmłodszych lat, nie obawiać się odwiedzać razem z nimi gabinetów stomatologicznych oraz każdego dnia pomagać im w zachowaniu czystości zębów. Istotne jest również zapobieganie rozprzestrzenianiu się próchnicy, która zaniedbana może siać spustoszenie w jamie ustnej małego pacjenta. W klinice Ziombki nie lekceważymy objawów próchnicy i zwalczamy ją najskuteczniejszymi metodami. Jedną z nich jest lakowanie zębów, czyli zabieg, podczas którego uszczelniamy bruzdy na powierzchni zębów przy użyciu laku.

CZYM JEST ZABIEG LAKOWANIA ZĘBÓW?

Lakowanie zębów polega na pokrywaniu lakiem, czyli materiałem uszczelniającym bruzd, dołków i innych naturalnych zagłębień w zębach. Przeprowadzony zabieg wygładza i spłyca szczeliny zębowe, ograniczając zaleganie resztek pokarmowych w głębokich bruzdach. Eliminuje to ilość bakterii powodujących próchnicę. Substancje uszczelniające mają również działanie mineralizujące, uzupełniają braki fluoru, ponieważ w okolicy szkliwa bruzd i szczelin panuje mniejsze stężenie fluoru niż w szkliwie innych części powierzchni żującej zęba. Lakowanie powinno być wykonywane zarówno w zębach mlecznych jak i stałych u naszych młodych pacjentów. Jest to najlepszy sposób na zapobieganie próchnicy w wyrzynających się zębach stałych.

PRZEBIEG LAKOWANIA ZĘBÓW U DZIECI

Kwalifikacje do zabiegu rozpoczynamy od badania jamy ustnej. Zęby, które mogą być poddane lakowaniu muszą być zdrowe – to znaczy nie dotknięte ogniskami próchnicy. Po oczyszczeniu powierzchni zębów szczoteczką i odpowiednim przygotowaniu ich do zabiegu poprzez wytrawienie szkliwa, stomatolog nakłada lak oraz utwardza preparat specjalistyczną lampą.

W przypadku stwierdzenia przebarwienia w bruździe lub zahaczenia zgłębnika można wykonać zabieg tzn. poszerzonego lakowania. Zabieg polega na otwarciu bruzdy cienkim wiertłem a następnie aplikacji preparatu uszczelniającego. Uszczelnianie bruzd bezpośrednio po wyrznięciu się zęba stanowi zabezpieczenie powierzchni żującej w okresie jej największej podatności na próchnicę.  Szczelność wykonanego lakowania należy kontrolować co 6 miesięcy.

DLACZEGO WARTO PRZEPROWADZIĆ ZABIEG LAKOWANIA W NASZEJ KLINICE?

Lakowanie to zabieg całkowicie niewyczuwalny oraz nie wymagający dużej ilości czasu spędzonego w gabinecie. Może to być dobry sposób na oswojenie się dziecka z gabinetem stomatologicznym. Dzięki doświadczeniu, stomatolog dobrze wie jak pracować z dziećmi, jak skutecznie przeprowadzić leczenie oraz jak nie zrazić młodego pacjenta do dalszych wizyt w gabinetach stomatologicznych.

Wszystkie zabiegi w klinice Ziombki wykonywane są z pełnym profesjonalizmem, zaangażowaniem oraz dbałością o dobre samopoczucie i komfort pacjentów. Przez cały czas trwania leczenia nasi młodzi pacjenci mogą zdawać nurtujące ich pytania oraz liczyć na pomoc. Wizyty w naszym gabinecie to nie powód to obaw, tylko szansa na lepsze i zdrowsze uzębienie.