Fluoryzacja

Mocne i zdrowe zęby są ważne na każdym etapie życia. U dzieci, uzębienie wpływa na kształtowanie się szczęki oraz żuchwy. Zdrowe zęby to też oznaka ogólnego dobrego samopoczucia człowieka. Dlatego warto uczyć dzieci podstaw dbania o higienę jamy ustnej oraz jak najwcześniej zacząć je przyzwyczajać do wizyt w gabinetach stomatologicznych. W klinice Ziombki szczególną uwagę zwracamy, aby nie zrazić dzieci do zabiegów stomatologicznych. Dbamy żeby w każdej chwili czuły się komfortowo i miały świadomość, że są pod dobrą opieką specjalisty. Wszystkie zabiegi wykonujemy w sposób eliminujący ból oraz niepotrzebny stres u Małego Pacjenta.

ZNACZENIE FLUORU DLA KONDYCJI ZĘBÓW

Fluor ma wiele zalet dla prawidłowej kondycji zębów. Przede wszystkim wzmacnia szkliwo, hamuje rozwój bakterii gromadzących się na płytce nazębnej oraz uodparnia szkliwo na działanie kwasów. Jest niezbędny do rozwoju zębów. Wspomaga remineralizację zębów oraz regeneracją szkliwa. Występuje jako składnik wielu past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej jednak nie zawsze dostarczana jest jego odpowiednia ilość najmłodszym pacjentom. W takim wypadku proponujemy zabieg fluoryzacji zębów, podczas którego na powierzchnię zębów nakładany jest lakier lub żel zawierający dużą dawkę fluoru.

Zabieg fluoryzacji przeprowadzamy w szczególności, aby zapobiec próchnicy, wzmocnić szkliwo zębów oraz wspomóc walkę z problemem nadwrażliwości zębów.

JAK WYGLĄDA ZABIEG FLUORYZACJI ZĘBÓW?

Fluoryzacja zębów polega na aplikowaniu dodatkowej ilości fluoru na powierzchnię zębów. Stomatolog nakłada odpowiednią dawkę preparatu w postaci żelu, lakieru na zęby lub specjalnych pianek fluorowych. Zabiegu fluoryzacji nie można przeprowadzać samodzielnie. Musi być on wykonywany i ściśle kontrolowany przez stomatologa, ponieważ zbyt duża ilość fluoru może mieć szkodliwe działanie na kondycję zębów. Fluoryzację przeprowadza się zarówno na zębach mlecznych jak i stałych. Najważniejsze jest, aby były dokładnie oczyszczone przed zabiegiem, zwłaszcza pozbawione kamienia nazębnego.

Fluoryzacja to zabieg profilaktyczny mający na celu zapobieganie próchnicy. Całkowicie bezbolesny może być dobrym początkiem dla dziecka do rozpoczęcia przygody z regularnymi wizytami w gabinetach stomatologicznych. Warto uświadamiać dzieci, że w walce o zdrowie, nie tylko to związane z uzębieniem, najważniejsze jest zapobieganie chorobom oraz działania profilaktyczne.