Aparat wyjmowany Bioblok

Biobloc Orthotropics® to seria wyjmowanych aparatów stosowanych we wczesnym leczeniu ortodontycznym dzieci metodą ortotropii. Zbudowane są z cienkiej, akrylowej płytki przedzielonej śrubą oraz z metalowych klamer, które odpowiedzialne są za dokładne utrzymanie na zębach. Z wyglądu nieco przypominają klasyczne, ruchome aparaty ortodontyczne (jednak są dużo mniejsze!) i w przeciwieństwie do nich, biobloki należy nosić 24 godziny na dobę. Wyjmujemy je wyłącznie wieczorem w celu aktywacji śruby, dziecko może wtedy umyć zęby a rodzic aparat. Rano oraz popołudniu myjemy zęby z aparatem.

Cele ortotropii

Ortotropia, zwana także ortodoncją postularną,  to metoda, która została stworzona przez brytyjskiego profesora Johna Mew. Leczenie metodą ortotropii za pomocą aparatów bioblok ma na celu zniwelowanie wad zgryzu u małych pacjentów, w wieku około 4-10 lat, u których trwa intensywny rozwój twarzoczaszki.  Cel ten osiągany jest dzięki rozbudowie łuków zębowych szczęki i żuchwy, poszerzeniu dróg oddechowych oraz nakierowywaniu dziecka w trakcie jego wzrostu na prawidłowe tory rozwojowe. Ortotropia dzięki eliminacji nieprawidłowej postawy jamy ustnej, pozwala również przywrócić prawidłowy to znaczy wyłącznie nosowy tor oddechowy, a co za tym idzie – zlikwidować chrapanie czy bezdech senny. W efekcie terapii, zmienia się kierunek wzrostu, rysy oraz profil twarzy.

Rodzaje aparatów Bioblok

Leczenie dzieci metodą ortodoncji postularnej zakłada stosowanie trzech rodzajów aparatów typu bioblok podczas kolejnych etapów terapii. Pierwszy z nich, tzw. Bioblock 1, stosuje się w fazie rozbudowy, której ideą jest poszerzenie łuków zębowych. Dziecko użytkuje  go przez całą dobę, a zdejmuje wyłącznie w celu umycia uzębienia i powierzchni aparatu oraz jego aktywacji.  Jeżeli powyższe zalecenia są przestrzegane, po 4-5 miesiącach terapii szczęka malucha staje się szeroka, podniebienie płaskie, a zęby przednie ulegają wychyleniu. Powstaje wówczas tzw. zgryz otwarty, który umożliwia przejście do drugiego etapu terapii. Faza treningowa, bo o niej mowa, ma służyć “wytrenowaniu” u dziecka naturalnego i podświadomego odruchu zamykania ust. Zadanie to realizowane jest za pośrednictwem aparatu treningowego Bioblock 3. Ten, w swojej konstrukcji posiada wbudowane specjalne rygle (tzw. locki), które powodują dyskomfort przy każdej próbie szerokiego otworzenia ust. Ostatni etap terapii służy utrwaleniu dotychczas osiągniętych efektów. Podczas niego, dziecko nosi dwa rodzaje aparatów: na noc zakłada aparat Bioblock 3, a na dzień aparat retencyjny Bioblok 2. Faza trwa aż do zakończenia wzrostu dziecka. U dziewczynek ma to miejsce około 16 roku życia, a u chłopców – około 18.

Warto wiedzieć

  • Terapia ortotropiczna jest najbardziej skuteczna w przypadku młodszych dzieci, będących w okresie wzrostu. Dlatego optymalnym czasem na rozpoczęcie leczenia jest 6-7 rok życia malucha. Jest to bowiem okres, w którym odbywa się intensywny rozwój szczęk i uzębienia dziecka. Wówczas wypadają mleczaki, pojawiają się pierwsze zęby stałe i co kluczowe dla metody ortotropii, rozwija się żuchwa. Zjawisko to, określane mianem tzw. rzeczywistej rotacji żuchwy, trwa mniej więcej do 9. roku życia dziecka.
  • Ortodoncja postularna jest terapią przyczynową. Oznacza to, że jej źródłem zainteresowania jest nie tylko zahamowanie dysfunkcji w obrębie twarzoczaszki i prawidłowe ustawienie zębów, ale również korygowanie nieprawidłowości rozwojowych. W ich kontekście kluczową rolę odgrywa przywrócenie nosowego toru oddechowego i co za tym idzie – nauka prawidłowego oddychania.
  • W trakcie leczenia istotną rolę odgrywają tzw. ćwiczenia mięśniowe gopex (z ang. Good Oral Posture exercises). Ćwiczenia te uczą dziecko podświadomego zamykania buzi, łączenia wówczas zębów i układania języka w prawidłowej pozycji. Polegają m. in. na głośnym liczeniu, prostym siedzeniu czy przeżuwaniu i połykaniu jedzenia z zamkniętymi ustami. Muszą być wykonywane codziennie przez cały okres terapii.
  • Terapia ortotropiczna wymaga od swoich pacjentów pełnego zaangażowania na różnych etapach leczenia. Istotne jest tu nie tylko noszenie aparatu przez pacjenta 24 godziny na dobę, ale i regularne wykonywanie ćwiczeń prawidłowej postawy. Tylko połączenie tych dwóch działań pozwoli przynieść pożądane efekty.
  • Powodzenie terapii to zawsze wynik perfekcyjnej gry zespołowej, w której ortodonta trzyma pieczę nad całością terapii, rodzic motywuje swoją pociechę, a ta stosuje się do zaleceń lekarza. Liczy się zatem nie tylko odpowiednia współpraca pacjenta, ale i samego rodzica.
  • Terapię ortotropiczną uznaje się za metodę bezbolesną. Początkowo użytkowanie aparatu może się wiązać z pewnym dyskomfortem, jednak z czasem on mija, a dziecko przyzwyczaja się do nowego elementu w jamie ustnej. W przeciwieństwie do standardowej terapii ortodontycznej, ortotropia nie wymaga chirurgicznego usuwania jakichkolwiek zębów. Wręcz przeciwnie. W jej wyniku, w łukach zębowych powstaje wystarczająca ilość miejsca, aby w przyszłości pomieścić również ewentualne zęby mądrości.