Szczoteczka elektryczna dla dzieci – jak wybrać najlepszą?

 Mycie zębów stanowi podstawę higieny jamy ustnej, o czym wszyscy dobrze wiemy. Wiemy również, że dziecku należy pomagać w tej czynności, dopóki nie osiągnie odpowiedniej sprawności manualnej. Co jeszcze wiemy? Że dla nas, rodziców, bywa to niekiedy męczące. A gdyby tak zęby myły się same – to by było coś. Na wprost naszym marzeniom wyszli producenci, stwarzając specjalne elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci. Można powiedzieć, że same myją – naszym udziałem jest jedynie trzymanie szczoteczki przy zębach. Nie jest to zbędny gadżet, ale naprawdę pomocna rzecz. Jaka szczoteczka elektryczna dla dziecka będzie najlepsza?

Po co myjemy zęby?

Zanim odpowiemy na pytanie, jaka szczoteczka elektryczna dla dzieci będzie najlepsza, należałoby wyjaśnić, po co tak właściwie myjemy zęby. Mówiąc ogólnie, robimy to po to, aby były czyste i zdrowe. Zagłębiając się w szczegóły – myjemy zęby, aby pozbyć się zalegających w jamie ustnej resztek jedzenia i miękkiego osadu przylegającego do zębów. Osad ten, popularnie zwany płytką nazębną, stanowi lokum dla różnych bakterii zamieszkujących naszą jamę ustną. Musisz wiedzieć, że ci niechciani lokatorzy wytwarzają substancje rozpuszczające szkliwo i zębinę oraz podrażniające dziąsła. W przypadku małych dzieci, posiadających jeszcze mleczaki, bakterie te rozwijają się naprawdę szybko i w rezultacie mogą doprowadzić do próchnicy. Aby zatem ukrócić ich działalność i sukcesywne namnażanie, zębów nie myjemy palcami i wodą, ale szczoteczką i pastą. Są to najskuteczniejsze wynalazki cywilizacyjne usuwające niechcianą płytkę nazębną, których możesz używać w swojej łazience.

.

Szczoteczki dla dzieci – elektryczne czy manualne?

Główna różnica między elektryczną szczoteczką dla dzieci a manualną polega na sposobie ich działania. Otóż w przypadku manualnej, samemu trzeba wykonywać odpowiednie ruchy na zębach (tzn. wymiatające), aby dokładnie oczyścić ich powierzchnię. Trzeba również pilnować, aby myć je przez odpowiedni czas – tzn. 2 minuty. Dla malutkiego dziecka, dla którego minuta jest pojęciem tak abstrakcyjnym, że nie różni się niczym od doby i dla którego problem sprawia nawet utrzymanie kredki w ręku, a co dopiero odpowiednie manewrowanie szczoteczką, to nie lada wyczyn. W przypadku elektrycznej szczoteczki dla dzieci mamy natomiast ułatwioną sprawę. Sama wykonuje odpowiednie ruchy na zębach (tym samym dokładniej je oczyszczając) oraz zazwyczaj ma wbudowany timer, który odlicza czas mycia zębów. Właśnie dlatego szczoteczka elektryczna dla dzieci okazuje się znacznie lepszym wyborem niż jej manualny odpowiednik.

.

Szczoteczki elektryczne dla dzieci – rodzaje

Szczoteczki elektryczne dla dzieci możemy podzielić ze względu na rodzaj ładowania oraz technologię czyszczenia i rodzaj wykonywanych ruchów czyszczących. W pierwszym podziale możemy wyróżnić szczoteczki akumulatorowe i na baterie. Szczoteczki akumulatorowe ładuje się, podłączając do ładowarki, są one nieco droższe, ale i znacznie bardziej żywotne niż szczoteczki na baterie. Zakup tych drugich jest jednorazowo tańszy, nie należy jednak zapominać o późniejszych kosztach związanych z wymianą baterii. Warto również dodać, że szczoteczki na baterie bywają niekiedy jednorazowe, tzn. nie można wymieniać ich końcówek, więc gdy zużyją się po upływie kilku miesięcy, należy je wyrzucić.

W drugim podziale możemy wyróżnić oscylacyjno-rotacyjne, soniczne oraz ultradźwiękowe szczoteczki dla dzieci.

.

Oscylacyjno-rotacyjna szczoteczka elektryczna dla dzieci

Taka szczoteczka posiada charakterystyczną okrągłą główkę, która myjąc zęby, porusza się raz w prawą, raz w lewą stronę. Z racji tego, technika mycia jest inna niż w przypadku zwykłej szczoteczki „ręcznej”. Szczoteczkę z okrągłą główką przykładamy na kilka sekund do powierzchni każdego zęba, w górnym i dolnym łuku zębowym. Nic więcej nie robimy, szczoteczka wykonuje całą pracę za nas. Droższe i nowsze modele szczoteczek oscylacyjno-rotacyjnych mają wprowadzony dodatkowy ruch pulsacyjny, który dociska włosie szczoteczki do zębów. Oscylacyjno-rotacyjne szczoteczki dla dzieci dedykowane są zazwyczaj dwóm grupom wiekowym: 3+ oraz 6+. Oczywiście są to grupy umowne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby szczoteczki 3+ używał niespełna dwulatek (oczywiście na delikatnym programie i pod kontrolą rodzica). Szczoteczki dla maluchów mają mniejsze główki, bardziej delikatne włosie oraz delikatniejszy tryb czyszczenia niż wersja dla starszaków. Często różni je także rękojeść, która w przypadku modeli 3+ jest ogumowana, dzięki czemu nie ślizga się w małej rączce dziecka. Obydwie wersje mają natomiast wbudowany timer, dzięki któremu dziecko wie, kiedy upłyną zalecane przez stomatologów 2 minuty szczotkowania. Szczoteczka elektryczna dla dzieci powyżej 6 roku życia ma dodatkową funkcję w postaci czujnika siły nacisku, który daje o sobie znać w przypadku zbyt mocnego dociskania szczoteczki do powierzchni zębów. Cena takiej elektrycznej szczoteczki dla dzieci wynosi od kilkudziesięciu do około 200 zł, do tego dochodzi wymiana co kilka miesięcy zużytych końcówek (kwota rzędu 10-14 zł za sztukę).

.

Soniczne – elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci

Soniczne szczoteczki dla dzieci posiadają podłużną główkę, przypominającą kształtem tą, znaną nam z popularnych szczoteczek manualnych. Główka takiej szczoteczki wykonuje ruchy wymiatające, a więc najbardziej zalecane przy myciu zębów przez stomatologów. Podobnie jak w przypadku pierwszego rodzaju elektrycznej szczoteczki dla dzieci i tą jedynie przykładamy (a nie dociskamy!) do powierzchni zębów zmieniając co kilka sekund jej położenie na łukach zębowych. Najważniejszą pracę wykonuje zaś ona za nas. Soniczna – elektryczna szczoteczka dla dzieci posiada końcówkę emitującą fale ultradźwiękowe i tym samym wprawiające włosie w ruch o częstotliwości około 30 tys. razy na minutę (w przypadku wersji dla dorosłych – do ok. 42 tys. razy). Włosie szczoteczki dzięki wytwarzanym falom ultradźwiękowym wpada w drgania, a płynąca z nich energia oddziałuje również na płyny otaczające ząb, takie jak ślina i pasta. Tym samym aktywuje je i tworzy mikrobąbelki, które usuwają bakterie znajdujące się do 4 mm od końca włosia szczoteczki. Soniczna szczoteczka elektryczna dla dzieci zazwyczaj dedykowana jest trzem grupom wiekowym: 18-36 miesięcy, 3+ oraz 7+. Wszystkie z nich posiadają odmierzający czas timer, różni je natomiast ilość trybów działania, rodzaj włosia i wielkość końcówki szczoteczki. W przypadku maluszków do trzeciego roku życia szczoteczka posiada odpowiednio wyprofilowaną i ogumowaną rękojeść, która znacznie ułatwia trzymanie w rączce. Cena sonicznej szczoteczki dla dzieci wynosi od kilkudziesięciu do ok. 200 zł, natomiast końcówek – ponad 10 zł. Za sztukę.

.

Ultradźwiękowe szczoteczki dla dzieci

Ultradźwiękowe szczoteczki elektryczne dla dzieci należą do najbardziej specjalistycznych modeli szczoteczek elektrycznych, polecanych w szczególności dla osób ze schorzeniami przyzębia. Działają w podobny sposób jak szczoteczki soniczne, jednak w swojej pracy wykorzystują prawdziwe fale ultradźwiękowe o częstotliwości 1,6 Mhz, co odpowiada 96 mln pulsacji na minutę. Dzięki temu mają zdolność usuwania bakterii na około 5 mm od końca włosia. Dodatkowo emitowane fale wykazują właściwości biostymulujące, to znaczy wzmacniają ukrwienie dziąseł i przyspieszają gojenie się przyzębia. Ultradźwiękowe szczoteczki ze względu na delikatne pulsacje, na których opiera się ich praca, mogą być używane przez dzieci, ale na chwilę obecną nie posiadają żadnej wersji dedykowanej im. Różni je wyłącznie rodzaj włosia końcówki (miękkie, średnie, twarde), dlatego myśląc o stosowaniu tej szczoteczki elektrycznej dla dzieci, należy po prostu zakupić odpowiedni rodzaj włosia (miękkie). Koszt takiej szczoteczki to około 600 zł, natomiast końcówek – ponad 20 zł za sztukę.

.

Szczoteczka elektryczna dla dzieci – opinie

Szczoteczki elektryczne dla dzieci są doceniane przede wszystkim za fakt, że wykonują całą „czarną robotę” za nas, bądź za nasze dziecko. Myją powierzchnię ząbków dokładnie i w najlepszy z możliwych sposobów oraz docierają tam, gdzie zwykła ręczna szczoteczka nie dotrze. Dodatkowo uczą dzieci pojęcia czasu, a niektóre, dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth dają możliwość synchronizacji ze specjalnymi edukacyjnymi aplikacjami, które możesz ściągnąć na swój telefon. Nie wszyscy są zwolennikami takich rozwiązań, ale w przypadku dzieci mających wyjątkową awersję do mycia zębów, taki cud techniki może okazać się strzałem w dziesiątkę.

.

 

Jaka szczoteczka elektryczna dla dziecka?

Bez względu na to, którą szczoteczkę elektryczną dla dzieci wybierzesz, musisz wiedzieć o tym, że aby była skuteczna, musisz jej regularnie i prawidłowo używać. Wybór odpowiedniej zależy już od osobistych preferencji Twoich i Twojego dziecka. Większość wymienionych elektrycznych szczoteczek do zębów dla dzieci oferuje szereg usprawnień (i innych „bajerów” dla zwolenników technologii), pomagających w dokładnym oczyszczaniu mleczaków czy ząbków stałych. Zważywszy na to, każda szczoteczka elektryczna może okazać się wyborem lepszym dla jamy ustnej Twojego dziecka niż zwykła manualna szczoteczka.

Serdecznie zapraszamy.

.

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!