Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł (łac. gingivitis) to dosyć często występująca choroba infekcyjna dziąseł, która może prowadzić do zapalenia przyzębia. Jej przyczyną jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, w wyniku której na powierzchni zębów nagromadza się bardzo duża ilość płytki nazębnej. Ta, jeśli nie jest systematycznie usuwana, z czasem ulega mineralizacji i przekształca się w podrażniający dziąsła kamień nazębny. W efekcie dochodzi do procesu zapalnego tkanki okołozębowej spowodowanej infekcją bakteryjną. 

Wśród pozostałych przyczyn zapalenia dziąseł wymienia się:

  • dietę ubogą w minerały i witaminy (zwłaszcza z grupy B oraz C);
  • choroby alergiczne i ogólnoustrojowe (m. in. cukrzyca);
  • zaburzenia hormonalne (szczególnie w okresie pokwitania, ciąży i menopauzy ryzyko zapalenia dziąseł zwiększa się);
  • przyjmowanie niektórych leków (przeciwpadaczkowych, sterydów, nefrologicznych czy doustnych środków antykoncepcyjnych);
  • genetyczne uwarunkowania;
  • palenie papierosów;
  • mechaniczne urazy powstałe w wyniku zbyt silnego szczotkowania zębów czy źle dopasowanej protezy lub aparatu ortodontycznego.

Objawy zapalenia dziąseł

Pierwszym objawem zapalenia dziąseł jest ich zaczerwienienie i lekki obrzęk. Wówczas dziąsła mogą stać się wrażliwe na dotyk i krwawić podczas mycia zębów. Temu stanowi często towarzyszy pojawienie się ropy oraz nieprzyjemnego zapachu z ust. Niekiedy może również dojść do odsuwania się brzegów dziąsła od korony zęba (tzw. recesja dziąseł), w efekcie czego zęby sprawiają wrażenie wydłużonych. Wraz z rozwojem choroby pojawia się coraz bardziej dotkliwy ból dziąseł, zęby stają się rozchwiane, a z czasem mogą nawet wypadać. Tak się dzieje, jeżeli zbagatelizujemy początkowe objawy zapalenia dziąseł, a to przerodzi się w zapalenie przyzębia. 

Leczenie zapalenia dziąseł

Leczenie zapalenia dziąseł polega na usunięciu płytki nazębnej, co odbywa się podczas zabiegu higienizacyjnego u stomatologa. W przypadku ostrego zapalenia dziąseł, niekiedy równolegle wdraża się odpowiednią antybiotykoterapię. Po profesjonalnym oczyszczeniu zębów należy również  bardziej zadbać o codzienną higienę jamy ustnej. Zęby należy myć regularnie, nie zapominając przy tym o oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici bądź irygatora stomatologicznego. Można również zaopatrzyć się w pastę do zębów dedykowaną podrażnionym dziąsłom.

Aby zniwelować objawy zapalenia dziąseł jeszcze przed wizytą u dentysty, w warunkach domowych można zastosować płukanie jamy ustnej płynem z chlorheksydyną lub płukanką z ziół (szałwii czy rumianku).