Wędzidełko
Wędzidełko to delikatny fałd włóknistej błony śluzowej, który łączy ze sobą dwa elementy. W przypadku jamy ustnej można wyróżnić wędzidełka podwargowe tzn. wargi dolnej i górnej oraz wędzidełko języka.
Wędzidełka podwargowe
Wędzidełko wargi górnej łączy wargę górną z dziąsłem górnej szczęki, natomiast wędzidełko dolne wargę dolną z dolną szczęką. Wędzidełko wargi górnej najbardziej widoczne jest po podniesieniu wargi do góry, w okolicy pomiędzy górnymi jedynkami. Prawidłowej budowy wędzidełka podwargowe umożliwiają swobodne podniesienie warg, bez nadmiernego odciągnięcia dziąseł. Dosyć często zdarzają się jednak patologie polegające na wrodzonym przeroście wędzidełka, zbyt krótkim wędzidełku lub jego nieprawidłowym przyczepie do błony śluzowej. Ich najbardziej widocznym objawem jest tzw. diastema prawdziwa, która objawia się dużą przerwą między górnymi jedynkami. Powyższe wady wędzidełek podwargowych utrudniają prawidłową higienę jamy ustnej w rezultacie prowadząc do rozwoju stanów zapalnych błon śluzowych i próchnicy. Aby temu zapobiec, wykonuje się plastykę wędzidełek podwargowych, polegającą na ich podcięciu np. za pomocą lasera. Zabieg ten wykonuje się jednak dopiero wówczas, gdy dziecko posiada już co najmniej 6 stałych siekaczy. W przypadku uzębienia mlecznego wymagana jest jedynie obserwacja nieprawidłowego wędzidełka, może bowiem okazać się, że diastema zaniknie samoistnie, gdy u dziecka pojawią się zęby trzonowe. Warto również dodać, że podcięcie wędzidełka podwargowego w zbyt młodym wieku może nieść za sobą takie konsekwencje jak tzw. dziąsłowy uśmiech czy wytworzenie blizny, która utrudni wyrzynanie się zębów stałych.
Wędzidełko języka
Wędzidełko języka łączy dno jamy ustnej z dolną częścią języka. Uwidacznia się chociażby po uniesieniu języka do podniebienia. Pierwszym objawem świadczącym o nieprawidłowej budowie wędzidełka języka są problemy niemowlęcia ze ssaniem piersi, płacz podczas karmienia czy częste przerwy w jedzeniu. U dziecka starszego, patologie w obrębie tego tworu objawiają się wadami wymowy, ponadto miewa ono problem z wysunięciem języka w kierunku nosa bądź brody. Nieprawidłowe położenie języka związane z budową jego wędzidełka utrudnia również prawidłowy odpływ śliny, w efekcie czego wycieka ona przez usta. Aby temu przeciwdziałać, zaleca się frenotomię, a więc podcięcie wędzidełka języka. U niemowląt mających duże problemy ze ssaniem zabieg należy wykonać jak najszybciej. Natomiast w przypadku dzieci starszych, w momencie kiedy wada wymowy nie ulega poprawie po regularnym stosowaniu ćwiczeń logopedycznych.