Torbiel zawiązkowa

Torbiel zawiązkowa to torbiel, która powstaje w trakcie rozwoju zęba. Najczęściej rozpoznawana jest u pacjentów (głównie mężczyzn) w wieku 20-40 lat. W 70% przypadków dotyczy trzecich zębów trzonowych, to jest ósemek, umiejscowionych w żuchwie. Inne zęby, w których powstać może torbiel zawiązkowa to ósemki oraz trójki w szczęce oraz górne i dolne zęby przedtrzonowe (to znaczy czwórki i piątki).

Torbiel zawiązkowa – objawy i konsekwencje

Torbiel zawiązkowa najczęściej rozwija się bezobjawowo i jest wykrywana całkiem przypadkiem. W przypadku, gdy torbiel osiągnie większy rozmiar, może powodować bolesny obrzęk twarzy, jej asymetrię, zapalny wysięk z nosa i nadmierne łzawienie. Nieleczona i zapalnie zmieniona torbiel zawiązkowa może przekształcić się w raka płaskonabłonkowego, śluzowo-naskórkowego bądź w szkliwiaka.

Torbiel zawiązkowa – diagnostyka i leczenie

Torbiel zawiązkową diagnozuje za pomocą zdjęcia pantomograficznego bądź tomografii komputerowej. Leczenie polega na usunięciu zęba przyczynowego oraz wyłuszczeniu torbieli. Uzyskany z niej materiał jest dodatkowo poddawany badaniu histopatologicznemu.