1. Strona główna
  2. Słowniczek
  3. Ruchomy aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny ruchomy

Aparat ortodontyczny ruchomy to narzędzie stosowane w celu korekcji niewielkich wad zgryzu w uzębieniu mlecznym i mieszanym, u dzieci od 4 do 12 roku życia. Aparat ortodontyczny ruchomy, dzięki wywieraniu celowanego nacisku na konkretne zęby, pozwala wychylić lub przechylić zęby, poszerzyć łuk zębowy oraz odpowiednio ustawić względem siebie szczękę i żuchwę. Stosuje się go również w celu wyeliminowania szkodliwych nawyków (np. nieprawidłowego ułożenia języka) i przywrócenia prawidłowych funkcji. Wśród aparatów ortodontycznych ruchomych można wyróżnić aparaty jednoszczękowe, osadzane na jednym łuku zębowym oraz aparaty dwuszczękowe (zwane również czynnościowymi), które osadzane są na dwóch łukach.

Poza powyższymi, można wyróżnić następujące typy aparatów ortodontycznych ruchomych:

  • Aktywator – przesuwa wyrzynające się zębów we wskazane miejsca łuku. Kształtuje prawidłowy zgryz i pełni funkcję profilaktyczną, skutecznie zapobiegając dalszemu rozwojowi wad zgryzu.

  • Trainer – poprawia kształtu łuku zębowego poprzez oddziaływanie na mięśnie jamy ustnej.

  • Płytka Schwarza – poszerza łuki zębowych poprzez aktywację wzrostu kości na szerokość.

  • Twin Block – stopniowo przesuwa żuchwę do przodu. Składa się z górnej i dolnej płytki.

  • Expander, Hyrax, Płytka Hassa – poszerzają szczękę i rozluźniają szew podniebny. Wykorzystywane są w leczeniu stłoczeń zębowych.

  • Quad Helix – rozszerza górny łuk zębowy dając tym samym miejsce dla stłoczonych zębów.

  • Clear Aligner – leczy stłoczenia zębowe i diastemę u pacjentów dorosłych. Składa się z przezroczystych nakładek na zęby.

  • Invisalign – przesuwa zęby do pożądanej pozycji. Stosowany u pacjentów dorosłych i nastolatków. Podobnie jak poprzednik, składa się z przezroczystych nakładek na zęby.

Aparat ortodontyczny ruchomy – budowa:

Aparat ortodontyczny ruchomy wykonywany jest indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie pobranego wcześniej wycisku. Składa się z płytki akrylowej (dzieci mają możliwość wyboru jej koloru oraz motywu), elementów retencyjnych (m. in. klamry utrzymujące aparat na zębach, łuki wargowe korygujące ustawienie zębów przednich i wspomagające utrzymanie aparatu) oraz z elementów czynnych (sprężynek prostujących i przemieszczających zęby czy śrub). Aparat ruchomy nie jest na stałe przytwierdzany do uzębienia pacjenta, w po włożeniu do ust osadzany jest na podniebieniu bądź wyrostku zębodołowym żuchwy.

Aparat ortodontyczny ruchomy – leczenie:

Aparat ortodontyczny ruchomy wykazuje działanie lecznicze tylko wówczas, gdy znajduje się w jamie ustnej pacjenta. Dlatego, aby leczenie nim było skuteczne, wymaga regularnego stosowania to jest około 16 godzin dziennie. Pacjenci muszą być zatem odpowiednio zdyscyplinowani i nie wyjmować aparatu z ust bez potrzeby. Średnia długość leczenia aparatem ruchomym wynosi około 2 lat.