Profilaktyka ortodontyczna

Profilaktyka ortodontyczna polega na eliminowaniu wszystkich szkodliwych czynników wpływających na narząd żucia. Obejmuje ona również wczesne leczenie wad zgryzu, z którymi dziecko przyszło na świat, aby nie doszło do ich utrwalenia.

Profilaktyka okresu płodowego 

Na kształtujący się narząd żucia płodu wpływają niekorzystnie czynniki działające na organizm matki. Kobieta ciężarna powinna unikać źródeł chorób zakaźnych, zbędnych leków, nikotyny, alkoholu. Bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie.

Profilaktyka okresu niemowlęcego

Rozwój narządu żucia uzależniony jest szczególnie od układu mięśniowego. Jeśli dojdzie do przewagi jednej grupy mięśniowej nad pozostałymi mogą powstawać wady zgryzu. Dlatego tak ważne jest właściwe układanie głowy i tułowia dziecka podczas snu czy karmienia. 

Profilaktyka okresu poniemowlęcego

Przetrwały poniemowlęcy sposób połykania może doprowadzić do powstania wad zgryzu. Dlatego należy unikać długotrwałego karmienia dziecka pokarmami o konsystencji płynnej i półpłynnej. Zaburzenia narządu żucia mogą powstawać przez ssanie palca, warg, policzków, smoczka oraz przez oddychanie przez usta. Odruch ssania jest czynnością fizjologiczną tylko do 18 miesiąca życia. Nawykowe ssanie po 18 miesiącu życia może doprowadzić do zniekształceń kości szczęk i żuchwy oraz do zaburzeń zgryzu. Ważne jest też by dziecko oddychało przez nos podczas spania i czuwania. 

Profilaktyka okresu przedszkolnego

Do najczęstszych przyczyn powstania wad zgryzu w tym okresie zaliczamy: przetrwanie niemowlęcego typu połykania, brak prawidłowo wykształconego odruchu żucia, oddychanie przez usta, ssanie smoczka, ssanie palca lub ssanie warg.  Narząd żucia może ulec zaburzeniu przez nieprawidłowo kształtującą wymowę, przerosty, chorobę próchnicową zębów mlecznych. U dzieci powyżej 4 roku życia poleca się ćwiczenia mięśniowe odpowiednie dla danej wady zgryzu, które często stosuje się razem z aparatami ortodontycznymi. Często istnieje wskazanie do opiłowania zębów mlecznych, które hamują lub utrudniają prawidłowe ruchy żuchwy. 

Profilaktyka okresu późnego dzieciństwa 

Profilaktyka polega na kontrolowaniu sposobu połykania, mowy i toru oddychania.