Próchnica butelkowa
Próchnica butelkowa to zakaźna, bakteryjna choroba uzębienia mlecznego, a zwłaszcza przednich zębów, u niemowląt i małych dzieci do 4-5 roku życia.
Próchnica butelkowa – przyczyny
Próchnica butelkowa powstaje w wyniku częstego spożywania mleka, słodzonych herbatek, napojów lub soków z butelki bądź kubka-niekapka. Prawdopodobieństwo jej rozwoju wzrasta, gdy dziecko pije we wspomniany sposób w nocy, bądź zasypia z butelką w ustach, bowiem wówczas znacznie zmniejsza się wydzielanie śliny, która w naturalny sposób obmywa i czyści zęby z cukrów, które stanowią pożywkę dla rozwoju bakterii próchnicotwórczych. Wśród przyczyn próchnicy butelkowej należy również wymienić niewłaściwą pielęgnację zębów.
Próchnica butelkowa – objawy
Pierwszym objawem próchnicy butelkowej są matowe, kredowobiałe plamki i smugi na przednich zębach (zwłaszcza jedynkach) tuż przy linii dziąseł bądź od ich wewnętrznej strony. Z czasem, plamki zmieniają kolor na brązowy lub czarny, a próchnica w bardzo szybkim tempie rozprzestrzenia się na kolejne zęby w pobliżu. Ubytki, które powstają w wyniku próchnicy butelkowej są bolesne, co dziecko może manifestować płaczem w trakcie jedzenia bądź całkowitą niechęcią do jedzenia.
Próchnica butelkowa – leczenie
We wczesnym stadium próchnicy butelkowej, gdy mamy do czynienia wyłącznie z białymi plamkami, leczenie polega na przeprowadzeniu zabiegu fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym. Polega ona na pokryciu zębów lakierem bądź pastą zawierającą wysokie stężenie fluoru. Ten, remineralizuje szkliwo i hamuje rozwój bakterii. W przypadku zaawansowanych zmian na zębach mlecznych, leczenie dostosowywane jest indywidualnie do każdego pacjenta i zależy od konkretnego gabinetu stomatologicznego. Niektóre, w tym przypadku sugerują zabieg lapisowania zębów, lecz ten nie jest w stanie wyleczyć zębów z próchnicy, a jedynie hamuje jej postęp. Najskuteczniejszą metodą jest usunięcie zakażonych tkanek i standardowe wypełnienie zęba.
Próchnica butelkowa – konsekwencje
Wbrew pozorom, mimo że próchnica butelkowa dotyczy wyłącznie zębów mlecznych, problem nie mija wraz z ich utratą. Zbagatelizowana i nieleczona próchnica butelkowa może przenieść się bowiem na sąsiadujące zęby mleczne, a nawet na zawiązki zębów stałych. Próchnica butelkowa może również przedwcześnie skazać ząb mleczny na usunięcie, a co tym idzie, powodować wady zgryzu i opóźnić wyrzynanie się zębów stałych.