Płytka Schwarza

Płytka Schwarza to rodzaj ruchomego aparatu ortodontycznego, stosowanego w leczeniu wad zgryzu u dzieci z uzębieniem mieszanym. Optymalnym okresem, w którym wdraża się terapię płytką Schwarza jest wiek około 11-14 lat. Dziecko jest wówczas jeszcze przed okresem dojrzewania, a jego kości żuchwy i szczęki są na tyle plastyczne, że pozwalają na dosyć łatwą korekcję wad zgryzu. Terapia płytką Schwarza trwa od roku do nawet kilku lat. Czas ten w dużej mierze zależy od systematyczności noszenia aparatu. Aby efekty terapii były zadowalające, Młody Pacjent powinien używać go przez około 16 godzin dziennie – na ogół przez całą noc i dodatkowo, kilka godzin dziennie podczas wykonywania takich statycznych czynności jak odrabianie lekcji czy oglądanie telewizji. 

Kiedy stosuje się płytkę Schwarza?

Płytka Schwarza stosowana jest w przypadku niedorozwoju bądź zbyt krótkiego łuku zębowego, w którym doszło do stłoczeń zębowych i zabrakło miejsca na wyrzynające się zęby stałe. Ponadto, wykorzystuje się ją w celu zniwelowania szpar międzyzębowych (m. in. diastemy), zbliżenia do siebie zębów bądź ich przekręcenia, jeśli wyrosły krzywo w łuku zębowych. Płytka Schwarza wykorzystywana jest również w przypadku problemów z pojedynczym zębem – np. gdy ząb jest znacznie cofnięty, za jej pomocą można go przesunąć do przodu. Aparat ten zalecany jest także dla Małych Pacjentów z przetrwałym niemowlęcym typem połykania oraz posiadających zbyt wysuniętą bądź cofniętą żuchwę.

Budowa płytki Schwarza

Płytka Schwarza zasadniczo składa się z trzech podstawowych elementów: akrylowej płytki indywidualnie dopasowanej do uzębienia Pacjenta, metalowych łuków zębowych oraz ze specjalnych drucianych klamer zaczepianych na zębach, które stabilnie utrzymują aparat w miejscu.  Do aparatu dodaje się ponadto elementy czynne, których celem jest korekcja określonych wad zgryzu. Wśród nich można wymienić chociażby sprężyny (które przesuwają zęby), śruby (rozszerzające żuchwę i szczękę) czy inne metalowe elementy, odpowiedzialne m. in. za utrzymanie języka w odpowiedniej pozycji. Młody Pacjent zazwyczaj otrzymuje dwie płytki: jedną zakładaną na podniebienia – dla łuku górnego, oraz drugą mocowaną tuż przy języku – dla łuku dolnego. 

Warto dodać, że płytka Schwarza, stanowiąca aparat stricte stworzony do leczenia wad zgryzu u dzieci, ma możliwość specjalnej personalizacji, aby zachęcić Młodego Pacjenta do jej użytkowania. Dziecko może zatem wybrać akrylową płytkę w dowolnym, wybranym przez siebie kolorze. Ponadto można wtopić w nią brokat, postaci z bajek, logo drużyny piłkarskiej czy wizerunek ulubionego zwierzątka.

Zalety płytki Schwarza:

  • możliwość samodzielnego wyjęcia aparatu przez dziecko np. przed podjęciem aktywności sportowej czy w celu jego umycia;
  • łatwość higieny – aparat wystarczy opłukać pod bieżącą wodą oraz delikatnie umyć szczoteczką i pastą do zębów. Przed schowaniem do specjalnego pojemnika aparat koniecznie trzeba wysuszyć;
  • niska cena;
  • bardzo dobre efekty leczenia – pod warunkiem, że dziecko systematycznie użytkuje aparat, przez około 16 godzin dziennie.