Panorama
Panorama to potoczna nazwa pantomogramu, stanowiącego podstawowy rodzaj zdjęcia radiologicznego, który wykorzystuje się w celach diagnostycznych. Umożliwia zobrazowanie na jednej fotografii wszystkich zębów górnych i dolnych wraz z korzeniami, stawów skroniowo-żuchwowych, kości szczęki i żuchwy oraz zatok szczękowych (fragmentarycznie lub w całości).
Panorama szczęki pozwala lekarzowi ocenić stan fizjologiczny wszystkich zębów oraz ewentualnie występujące patologie, niemożliwe do wykrycia w standardowym badaniu stomatologicznym. W przypadku dzieci, pantomogram pozwala odkryć brak zawiązków zębów stałych, wady zgryzu, obecność zębów nadliczbowych lub przetrwałych mleczaków, nieprawidłowe położenia zębów oraz wszelkie zaburzenia wynikające z przedwczesnej utraty uzębienia mlecznego.
Panoramę zębów wykonuje się w przypadku urazów szczęki, bólu zębów o nieznanym pochodzeniu, zaawansowanej próchnicy, chorób przyzębia oraz problemów z zębami mądrości. Jest również wskazany przed planowaną ekstrakcją zęba, leczeniem ortodontycznym, implantologicznym oraz kanałowym.
Panorama – przebieg
Pacjent musi zdjąć z okolic szyi i twarzy wszystkie metalowe przedmioty takie jak kolczyki, łańcuszki, gumki do włosów, spinki oraz okulary. Następnie, zakłada specjalny ołowiany fartuch oraz ustawia się w prawidłowej pozycji – z brodą opartą na specjalnym wsporniku, zaciskając w ustach ustnik oraz kładąc ręce na urządzeniu. Pacjent musi pozostać w tej pozycji nieruchomo przez kilkanaście sekund, dopóki głowica maszyny nie obróci się dookoła głowy i nie wykona zdjęcia.