Lakowanie zębów
Lakowanie zębów to zabieg polegający na pokryciu powierzchni żującej zębów lakiem, czyli półpłynną substancją na bazie żywic. Lak spłyca i wygładza powierzchnie naturalnie występujących w zębach bruzd i zagłębień, tym samym ograniczając nagromadzanie się w nich resztek pokarmowych i ułatwiając dokładne mycie zębów. Zabieg lakowania wykonuje się zarówno w uzębieniu mlecznym, jak i w mieszanym, przy czym stosuje się go wyłącznie w przypadku trzonowców i przedtrzonowców, a więc wszystkich zębów począwszy od czwórek aż do ósemek. Co istotne, lakować można wyłącznie zęby zdrowe, bowiem lak w przypadku zębów chorych mógłby pogłębić powstawanie trudnych do wykrycia i leczenia głębokich ubytków. W przypadku zębów z obecnymi niewielkimi plamami próchniczymi przeprowadza się tzw. lakowanie poszerzone, które poprzedzone jest usunięciem chorobowo zmienionych tkanek.
Pierwszy zabieg lakowania należy wykonać po około 6 miesiącach od całkowitego wyrżnięcia się zęba, maksymalną granicą są zaś 2 lata. W praktyce oznacza to, że lakowanie zębów mlecznych powinno przeprowadzić się około 2-3 roku życia dziecka, a lakowanie zębów stałych około 5-8 roku życia w przypadku szóstek, 11-13 lat dla piątek i 10-11 dla czwórek.
Przebieg zabiegu
Pierwszym etapem lakowania jest oczyszczenie powierzchni zębów z płytki nazębnej obrotową szczoteczką, osuszenie jej i zapewnienie względnej suchości za pomocą wałeczków ligniny, ślinociągu lub koferdamu. Następnie, stomatolog nanosi na ząb specjalny wytrawiacz w żelu, który ułatwia osadzanie się laku w bruzdach i zagłębieniach zębów. Po upływie kilkudziesięciu sekund wytrawiacz wypłukuje się wodą, osusza się powierzchnię zęba i równomiernie, za pomocą szczoteczki lub pędzelka, rozprowadza się na niej cienką warstwę laku. Po dokładnym pokryciu wszelkich bruzd i zagłębień preparatem, utwardza się go poprzez naświetlanie specjalną lampą diodową. Ostatnim etapem zabiegu jest sprawdzenie czy lak nie wystaje zbytnio ponad inne zęby i nie przeszkadza w prawidłowym ich zwarciu.
Po 6 miesiącach od zabiegu lakowania należy udać się na wizytę kontrolną, podczas której stomatolog oceni czy nie doszło do utraty laku i uzupełni ewentualne ubytki.
Przeciwwskazania do zabiegu lakowania
Przeciwwskazaniem do zabiegu lakowania, poza zębami z rozległymi zmianami próchniczymi, są zęby o płaskich powierzchniach żujących, które posiadają słabo wyodrębnione guzki. Lakowania nie przeprowadza się również na zębach nie do końca wyrżniętych, które częściowo znajdują się jeszcze pod dziąsłem oraz na zębach startych.
Skuteczność
Zabieg lakowania jest szybki, w pełni bezbolesny i uznawany jest za najskuteczniejszą metodę profilaktyki próchnicy powierzchni żujących. Jego skuteczność w ciągu pierwszych 4 lat od nałożenia laku ocenia się nawet na 90% w przypadku zębów stałych i 65% w przypadku zębów mlecznych.