Lakier fluorkowy

Lakier fluorkowy to preparat stosowany podczas zabiegu fluoryzacji, stanowiący alternatywę wobec pianek i żeli fluorkowych. W przeciwieństwie do nich, lakier fluorkowy może być stosowany niezależnie od wieku. 

Lakier fluorkowy aplikuje się na powierzchnie wszystkich zębów za pomocą pędzelka bądź specjalnego aplikatora, w przypadku powierzchni stycznych między zębami używa się natomiast nici dentystycznych. Aplikacja preparatem na ogół nie wymaga wcześniejszego profesjonalnego oczyszczania powierzchni zębów, wyjątek stanowi obecność bardzo dużej ilości płytki bakteryjnej. Lakier fluorkowy twardnieje w kontakcie ze śliną, a następnie przywiera do powierzchni zębów, co minimalizuje ryzyko połknięcia go. Zabieg aplikacji jest bardzo prosty, dobrze tolerowany przez pacjentów i szybki. Po aplikacji lakieru fluorkowego przez 1,5 godz. należy powstrzymać się od jedzenia i picia (wyjątkiem jest woda) oraz ograniczyć spożywanie produktów lepkich i twardych. Ponadto, przez 12 godz. po zabiegu nie należy rzuć gumy i myć zębów. Przez kolejną dobę nie należy również stosować innych preparatów bogatych we fluor (żeli, płukanek czy pianek).

Lakier fluorkowy zapobiega próchnicy, redukuje białe plamy w przypadku próchnicy powierzchownej i znosi nadwrażliwość zębów. 

W przypadku próchnicy wczesnego dzieciństwa oraz u dzieci znajdujących się w grupie wysokiego ryzyka choroby próchnicowej, pierwszy zabieg lakierowania zębów powinien odbyć się przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka. U pacjentów do szóstego roku życia zaleca się powtarzać zabieg co 3-6 miesięcy. 

Skuteczność lakieru fluorkowego:

  • redukcja białym plam próchnicowych u użytkowników aparatów ortodontycznych na poziomie 48%;
  • remineralizacja wczesnych zmian próchnicowych u dzieci z uzębieniem mlecznym na poziomie 81,2-91,3% (w przypadku stosowania preparatu co 3 miesiące);
  • redukcja próchnicy zębów mlecznych na poziomie 37%;
  • redukcja próchnicy zębów stałych na poziomie 43%.