Higienizacja
Higienizacja to zabieg profilaktyczny wykonywany przez dentystę bądź higienistkę stomatologiczną, mający na celu oczyszczenie powierzchni zębów, usunięcie osadów oraz kamienia nazębnego. Stanowi uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej i powinien być wykonywany co pół roku bądź według indywidualnych potrzeb pacjenta. Regularna higienizacja jamy ustnej jest zwłaszcza wskazana u osób, które palą papierosy oraz często piją herbatę i kawę oraz u tych, którzy mają predyspozycje do rozwijania się próchnicy. Higienizacja zębów jest również obowiązkową procedurą w przypadku osób pragnących wybielić zęby w gabinecie, a także u tych, którzy noszą aparat ortodontyczny.
Skaling zębów
Aby higienizacja zębów była skuteczna, musi składać się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest tzw. skaling, którego celem jest usunięcie kamienia nazębnego z okolic dziąseł oraz przestrzeni międzyzębowych. Skaling jest na ogół wykonywany za pomocą skalera ultradźwiękowego, którego końcówka poprzez generowanie wibracji o bardzo dużej częstotliwości rozbija złogi kamienia nazębnego. Ten, wypłukuje się z jamy ustnej za pomocą wody. W części gabinetów stomatologicznych skaling odbywa się metodą tradycyjną (tzn. ręcznie za pomocą specjalnego urządzenia), laserową bądź chemiczną. Mimo, że zabieg usuwania kamienia uznaje się za niemal bezbolesny, osoby z nadwrażliwością oraz posiadające niższy próg bólu mogą odczuwać podczas niego pewien dyskomfort, a tuż po nim chwilowe krwawienie dziąseł.
Piaskowanie zębów
Kolejnym etapem higienizacji zębów, a zarazem zabiegiem, który uzupełnia skaling jest piaskowanie zębów, które usuwa przebarwienia, płytkę nazębną oraz ewentualne pozostałości kamienia nazębnego. Zabieg ten wykonywany jest za pomocą piaskarki stomatologicznej, której końcówka, wprost na zęby pacjenta, wypuszcza pod ciśnieniem strumień wody z drobinami czyszczącymi. Mieszanina ta pozwala szybko i skutecznie usunąć przebarwienia i osad, nie uszkadzając przy tym szkliwa. Piaskowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym i nie powodującym żadnego dyskomfortu.
Polerowanie zębów
W pełnej higienizacji zębów, po piaskowaniu wykonuje się ich polerowanie. Zabieg polega na wyszczotkowaniu zębów specjalną pastą polerską, która usuwa ewentualne pozostałości nalotu i wygładza powierzchnię szkliwa. Do polerowania zębów wykorzystuje się również specjalne gumki, które oczyszczają powierzchnie między zębami. Polerowanie jest zabiegiem szybkim i całkowicie bezbolesnym.
Fluoryzacja, czyli lakierowanie zębów
Ostatnim etapem higienizacji jest fluoryzacja, zwana również lakierowaniem zębów. Zabieg ten polega na pokryciu powierzchni zębów środkiem zawierającym fluor (lakierem, żelem lub pianką), który chroni zęby przed rozwojem próchnicy i nadwrażliwością szyjek zębowych. Etap ten pomijany jest w przypadku higienizacji zębów wykonywanej przed zabiegiem wybielającym.
Zalecenia po higienizacji zębów
Po higienizacji zębów należy wstrzymać się z jedzeniem i piciem (wyjątkiem jest woda) od 30 min do 3 godz. Aby utrwalić wizualny efekt higienizacji zębów przez dobę należy stosować białą dietę.
Przeciwwskazania do higienizacji zębów
Higienizacji zębów zwykle nie wykonuje się u kobiet w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży, u osób chorujących na astmę, osteoporozę oraz posiadających rozrusznik serca. Przeciwwskazaniem jest również odwarstwienie siatkówki oka, opryszczka na ustach oraz głębokie kieszonki dziąsłowe. Higienizacja powinna zostać także przełożona w czasie, jeżeli występuje ból błony śluzowej lub rany w jej obrębie.