Fluoryzacja

Fluoryzacja jest zabiegiem profilaktycznym, który przeprowadzany jest w gabinetach stomatologicznych. Zabieg, przez dostarczenie do szkliwa fluoru, powoduje jego wzmocnienie i ochronę przed czynnikami próchnicotwórczymi.

Rodzaje fluoryzacji

Fluoryzacja endogenna jest to dostarczenie fluoru do organizmu od wewnątrz. Fluor dostarczany jest do organizmu drogą doustną w postaci kropli, roztworów czy tabletek. Należy pamiętać, że fluor trafia do naszych organizmów również w postaci wody pitnej, czarnej herbaty czy soli kuchennej. 

Fluoryzacja egzogenna jest to tak zwana fluoryzacja kontaktowa. Polega na bezpośrednim nałożeniu fluoru na oczyszczoną powierzchnię zębów. Preparaty mogą mieć formę żeli, lakierów lub pianek. Zabieg fluoryzacji zaleca się przeprowadzać co pół roku w uzębieniu mlecznym, mieszanym i stałym. Natomiast Pacjenci ortodontyczni, leczeni aparatami stałymi oraz Pacjenci z nadwrażliwością powinni powtarzać zabieg co 3-4 miesiące. Należy również pamiętać, że fluor znajduje się w pastach do zębów, płukankach oraz niciach dentystycznych. 

Zalecenia dla Pacjenta po zabiegu fluoryzacji przeprowadzonej w gabinecie stomatologicznym:

– powstrzymanie się od jedzenia i picia przez 1,5h;

– powstrzymanie się od żucia gumy przez 12h;

– nie należy szczotkować zębów przez 12h po zabiegu;

– unikanie twardych, kwaśnych i słodkich pokarmów do pierwszego szczotkowania po zabiegu.