Fluor
Fluor jako pierwiastek chemiczny
Fluor jest pierwiastkiem chemicznym z grupy fluorowców. Należy do niemetali. W stanie wolnym występuje jako silnie trujący, żółtozielony gaz o ostrym zapachu.
Fluor w stomatologii
Fluor jest stosowany w zapobieganiu próchnicy zębów. Redukcja tworzenia zmian próchnicowych przez użycie fluoru była dużym sukcesem w zakresie zdrowia publicznego. Działanie fluoru polega na modyfikacji hydroksyapatytu we fluoroapatyt, który jest bardziej trwały i wytrzymały. Modyfikacja ta powoduje, że szkliwo zębowe staje się twardsze, trwalsze oraz odporniejsze na wpływ wielu substancji i działanie bakterii próchnicotwórczych. Fluor najlepiej działa stosowany miejscowo, podczas procesu remineralizacji. Wpływa na przemiany glikolityczne drobnoustrojów w jamie ustnej, redukuje wytwarzanie kwasów, zakłóca enzymatyczną regulację metabolizmu węglowodanów. Dzięki temu odkładanie polisacharydów w płytce nazębnej zostaje zredukowana do minimum.
Toksyczność fluoru
Należy pamiętać, aby stosować fluor odpowiedzialnie, ponieważ jest to substancja toksyczna. Dlatego zalecamy stosowanie zabiegów fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym pod okiem lekarza dentysty lub dyplomowanej higienistki stomatologicznej. Uczulamy też rodziców, aby mieli kontrole nad szczotkowaniem zębów przez dzieci. To rodzic powinien kontrolować ilość pasty na szczoteczce dziecka.
Przekroczenie dawki toksycznej fluoru dostarczonego drogą pokarmową w trakcie rozwoju zębów może doprowadzić do fluorozy. W zależności od zaawansowania ma postać pojedynczych białych plam, aż do rozległych ciemnych przebarwień w obrębie szkliwa. Fluoroza jest skutkiem przewlekłego zatrucia fluorem.