1. Strona główna
  2. Słowniczek
  3. Dewitalizacja

Dewitalizacja

Dewitalizacja potocznie nazywana zatruciem zęba. Jest to metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Zmiany próchnicowe penetrują zębinę, aż do momentu wywołania stanu zapalnego miazgi. Stan zapalny miazgi charakteryzuje się silnym bólem i wrażliwością na bodźce termiczne. Do dewitalizacji używa się specjalnych środków. 

Dewitalizacja zęba mlecznego

Zabieg jest wykonywany w zębach mlecznych bardzo często. Polega na opracowaniu ubytku, otwarciu komory i dewitalizacji miazgi za pomocą specjalnej pasty. Nałożenie pasty wymaga trepanacji komory zęba, która jest bolesna. Dlatego zabieg wykonywany jest w znieczuleniu. Do zęba zostanie założenie tymczasowe. Pomimo tego, że zabieg został wykonany poprawnie po zabiegu dewitalizacji może pojawić się ból zęba, który jest związany z działaniem umartwiającym miazgi. Po upływie 10-14 dni musi nastąpić kontynuacja leczenia. Podczas zabiegu zostanie usunięta martwa miazga. Ząb zostanie przepłukany płynem bakteriobójczym. Kanały zostaną wypełnione. Na sam koniec zostanie założone wypełnienie ostateczne. 

Dewitalizacja zęba stałego

Zabieg dewitalizacji u osób dorosłych jest przeprowadziny rzadziej. Dewitalizację stosuje się zazwyczaj gdy pacjent jest uczulony na leki znieczulające lub u pacjentów chorych na hemofilię, aby zmniejszyć ryzyko krwawienia z miazgi.