Cefalometria
Cefalometria to rodzaj badania obrazowego RTG powszechnie stosowanego we współczesnej stomatologii. Cefalometria pozwala precyzyjnie zobrazować czaszkę, tkanki miękkie i twarde jamy ustnej oraz zatoki podniebne i przynosowe. Wykonuje się ją najczęściej w projekcji bocznej, rzadziej – w tylno-przedniej bądź osiowej. Badanie to stosuje się w diagnostyce wad zgryzu oraz wad rozwojowych twarzowej części czaszki, bowiem pozwala dokładnie ustalić procesy jej wzrostu, wiek kostny pacjenta, anatomiczne przyczyny wad zgryzu oraz zmierzyć odległości, punkty, kąty i linie w obrębie kości twarzy.
Jak wygląda badanie cefalometryczne?
Badanie cefalometryczne jest wykonywane za pomocą specjalnej przystawki do aparatu pantomograficznego. Pacjent ustawia się pod aparatem, a jego głowa zostaje unieruchomiona w tzw. kraniostacie (cefalostacie) za pomocą specjalnych uchwytów nakładanych na uszy oraz nos. Tuż przed badaniem pacjent przełyka ślinę oraz zagryza zęby. Następnie wykonywane jest zdjęcie rtg co trwa na ogół nie dłużej niż minutę.
Cefalometria – bezpieczeństwo
Jest to badanie w pełni bezbolesne i bezpieczne. Promieniowanie rentgenowskie jest niewielkie (zwłaszcza w przypadku coraz popularniejszych cefalometrów cyfrowych), a tułów pacjenta ochraniany jest specjalnym ołowianym fartuchem.