Borowanie

Borowanie to pracowanie ubytku próchnicowego polegające na całkowitym usunięciu zmienionych próchnicowo tkanek. Dzisiejsza stomatologia jest jak najmniej inwazyjna co oznacza, że lekarze dążą do zachowania jak największej ilości zdrowych tkanek zęba, aby uzyskać jak największą powierzchnię do połączenia z materiałem.

Zabieg borowania w pierwszej fazie polega na usunięciu próchnicy z połączenia szkliwno-zębinowego. Następnie w dnie ubytku należy bezwzględnie usunąć mocno odwapnioną i zakażoną warstwę zębiny zewnętrznej. Warstwa wewnętrza może zostać pozostawiona, ponieważ może ulec remineralizacji. Niedokładne oczyszczenie ubytku powoduje brak adhezji między tkankami zęba, a wypełnieniem co prowadzi do powstania mikroprzecieku i próchnicy wtórnej po wypełnieniem.

Najbardziej znaną metodą usuwania zmienionych próchnicowo tkanek jest metoda mechanicznego usuwania przy użyciu turbiny i kątnicy. Wiertła mocowane do kątnicy i turbiny różnią się kompatybilnością do końcówek stomatologicznych, wielkością oraz materiałem z którego są wykonane. Rodzaj i wielkość wiertła są indywidualnie dobierane dla każdego pacjenta i  zależą od współpracy pacjenta z lekarzem oraz stopnia zaawansowania zmian próchnicowych.

Menu