Aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny to aparat mający na celu przywrócenie właściwego zwarcia szczęki i żuchwy. Aparat ortodontyczny powoduje wyrównanie zębów i właściwe ustawienie zębów w łukach zębowych.

Diagnostyka ortodontyczna

Jeśli zdecydujemy się na leczenie ortodontyczne w pierwszej kolejności powinniśmy zgłosić się na wizytę konsultacyjną z lekarzem ortodontom. Podczas takiej wizyty lekarz zbada pacjenta pod kątem ortodontycznym i oceni z jaką wadą zgryzu ma do czynienia. Po wizycie konsultacyjnej na której zostanie określona wada zgryzu pacjent otrzyma skierowanie na zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne. Pacjent przed wizytą diagnostyczną zostanie skierowany na wizytę higienizacyjną, podczas której zęby zostaną przygotowane do leczenia ortodontycznego. Higienistka stomatologiczna przeprowadzi zabieg skalingu i piaskowania dzięki, którym zostanie usunięty kamień nazębny oraz osady. Higienistka przeprowadzi również instruktaż higieny przeznaczony specjalnie dla pacjentów użytkujący aparat stały, oraz dobierze odpowiednie przypory dodatkowe. Podczas wizyty diagnostycznej zostaną pobrane wyciski pod modele gipsowe, które pomogą dobrać odpowiedni aparat. Na wizycie zostaną zrobione też fotografie zewnątrzustne i wewnątrzustne. Następnie lekarz po ocenie wszystkich zebranych materiałów dokona dokładnej analizy i przedstawi konkretny plan leczenia ortodontycznego. Czasami leczenie ortodontyczne muszą poprzedzić ekstrakcje zębów.

Produkty spożywcze, których należy unikać podczas leczenia ortodontycznego

– słodkich gazowanych napojów, które przyśpieszają erozję szkliwa
– twardych pokarmów (suchary, marchew, jabłka, orzechy itd.), ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia elementów aparatu
– słodkich oblepiających pokarmów, które są trudne do usunięcia z elementów aparatu
– nadmiernej ilości soków owocowych, które przyśpieszają erozję szkliwa

Higiena jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego

Pacjenci ortodontyczni muszą zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Dlatego oprócz obowiązkowych wizyt higienizacyjnych w gabinecie stomatologicznym muszą dbać o higienę domową. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniej higieny,

– szczoteczki (manualne, elektryczne, soniczne)
– pasty do zębów z ilością fluoru odpowiednią dla wieku
– szczoteczki jednopęczkowe i międzyzębowe
– płukanki
– nitka dentystyczna
– irygatory

Zalecana kolejność mycia zębów

– powierzchnie policzkowe i przedsionkowe wraz z zamkami
– powierzchnie między łukiem aparatu, a dziąsłem i brzegiem siecznym
– powierzchnie podniebienne i językowe
– powierzchnie żujące
– język
– płukanie jamy ustnej płukanką, najlepiej przy użyciu irygatora

Menu