PIERWSZA WIZYTA U DENTYSTY

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się do ukończenia 1 roku życia, czyli w okresie pojawiania się pierwszych zębów mlecznych. Przede wszystkim chodzi o to, aby poinformować rodziców lub opiekunów jak dbać o zęby tak malutkich dzieci i jak przez najbliższy czas wprowadzać kolejne szczoteczki do zębów i pasty. Lekarz na pierwszej wizycie może również ocenić czy proces ząbkowania odbywa się prawidłowo i o czasie, czy przyczepy wędzidełek jamy ustnej są w prawidłowym położeniu, poradzić na temat diety i nawyków żywieniowych, aby jak najlepiej zadbać o zdrowie jamy ustnej dziecka.

Regularne kontrole, dbanie o higienę jamy ustnej i odpowiednia dieta to recepta na zęby bez ubytków próchnicowych!

JAK PRZYGOTOWAĆ SIE DO PIERWSZEJ WIZYTY W NASZEJ KLINICE 

Na pierwszą wizytę dziecko przychodzi pod opieką opiekuna prawnego. Na pierwszej wizycie opiekun może zostawić upoważnienie dla innej osoby do sprawowania opieki nad dzieckiem podczas wizyt stomatologicznych i wyrażania zgody na proponowane zabiegi.

Przed wizytą stomatologiczną warto przygotować dziecko na to jak wygląda gabinet stomatologiczny i co się w nim znajduje.

  • fotel dentystyczny (którym można jeździć w górę i w dół)
  • lampa (którą można zaświecić do buzi i „zobaczyć” wszystko dokładnie)
  • ślinociąg (czyli „słonik”, który wypija wodę i ślinę z buzi)
  • przybory (aby „wygonić z ząbka robaczka”) czyli turbinka i mikrosilnik
  • zestaw stomatologiczny (w skład zestawu wchodzi lusterko, zgłębnik, pęseta, upychadło do ugniatania materiału oraz nakładacz do wprowadzenia materiału do ubytku)

Kiedy rodzic po raz pierwszy pojawia się z dzieckiem w naszej klinice przeprowadzamy wizytę adaptacyjną. Mały Pacjent zaznajamia się z nowym miejscem, poznaje lekarza i asystentkę. Na tej wizycie wypełniana jest ankieta o stanie zdrowia oraz przeprowadzany jest wywiad lekarski z rodzicem i dzieckiem. Na pierwszej wizycie przeprowadzamy przegląd jamy ustnej, wypełniamy diagram zębowy oraz na jego podstawie omawiamy potrzeby lecznicze.

W przypadku zaplanowania leczenia w sedacji, konieczny będzie zakup maseczki. Rozmiar maseczki dobiera lekarz, natomiast pracą domową rodziców jest ćwiczenie z dzieckiem zakładania maseczki na nos oraz oddychania przez nią z zamkniętą buzią. Z doświadczenia wiemy, że próby leczenia dzieci, które wcześniej nie korzystały z sedacji kończą się niepowodzeniem z powodu braku akceptacji maseczki. Na kolejnej wizycie maseczka podłączana jest do aparatu sedacyjnego.

Tylko w wyjątkowych sytuacjach (silny ból, zagrożenie zdrowia ogólnego dziecka) podejmujemy próbę leczenia na pierwszej wizycie.

Poniżej zawarliśmy najważniejsze zasady dotyczące pierwszej wizyty oraz kolejnych