PIERWSZA WIZYTA U DENTYSTY

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się do ukończenia 1 roku życia, czyli w okresie pojawiania się pierwszych zębów mlecznych. Przede wszystkim chodzi o to, aby poinformować rodziców lub opiekunów jak dbać o zęby tak malutkich dzieci i jak przez najbliższy czas wprowadzać kolejne szczoteczki do zębów i pasty. Lekarz na pierwszej wizycie może również ocenić czy proces ząbkowania odbywa się prawidłowo i o czasie, czy przyczepy wędzidełek jamy ustnej są w prawidłowym położeniu, poradzić na temat diety i nawyków żywieniowych, aby jak najlepiej zadbać o zdrowie jamy ustnej dziecka.

Regularne kontrole, dbanie o higienę jamy ustnej i odpowiednia dieta to recepta na zęby bez ubytków próchnicowych!

JAK PRZYGOTOWAĆ SIE DO PIERWSZEJ WIZYTY W NASZEJ KLINICE 

Na pierwszą wizytę dziecko przychodzi pod opieką opiekuna prawnego. Na pierwszej wizycie opiekun może zostawić upoważnienie dla innej osoby do sprawowania opieki nad dzieckiem podczas wizyt stomatologicznych i wyrażania zgody na proponowane zabiegi.

Przed wizytą stomatologiczną warto przygotować dziecko na to jak wygląda gabinet stomatologiczny i co się w nim znajduje.

  • fotel dentystyczny (którym można jeździć w górę i w dół)
  • lampa (którą można zaświecić do buzi i „zobaczyć” wszystko dokładnie)
  • ślinociąg (czyli „słonik”, który wypija wodę i ślinę z buzi)
  • przybory (aby „wygonić z ząbka robaczka”) czyli turbinka i mikrosilnik
  • zestaw stomatologiczny (w skład zestawu wchodzi lusterko, zgłębnik, pęseta, upychadło do ugniatania materiału oraz nakładacz do wprowadzenia materiału do ubytku)

Kiedy rodzic po raz pierwszy pojawia się z dzieckiem w naszej klinice przeprowadzamy wizytę adaptacyjną. Mały Pacjent zaznajamia się z nowym miejscem, poznaje lekarza i asystentkę. Na tej wizycie wypełniana jest ankieta o stanie zdrowia oraz przeprowadzany jest wywiad lekarski z rodzicem i dzieckiem. Na pierwszej wizycie przeprowadzamy przegląd jamy ustnej, wypełniamy diagram zębowy oraz na jego podstawie omawiamy potrzeby lecznicze.

Lekarz dobiera odpowiedni rozmiar maseczki, mały pacjent może wybrać jej zapach (truskawka, wanilia, guma balonowa, pomarańcza lub bezzapachowa). Pracą domową rodziców jest ćwiczenie z dzieckiem zakładania maseczki na nos oraz oddychania przez nią z zamkniętą buzią. Z doświadczenia wiemy, że próby leczenia dzieci które wcześniej nie korzystały z sedacji kończą się niepowodzeniem z powodu braku akceptacji maseczki. Na kolejnej wizycie maseczka podłączana jest do aparatu sedacyjnego.

Tylko w wyjątkowych sytuacjach (silny ból, zagrożenie zdrowia ogólnego dziecka) podejmujemy próbę leczenia na pierwszej wizycie.

  1. Przed sedacją: dziecko nie powinno jeść i pić co najmniej 2 godziny.
  2. Jeśli dziecko jest umówione na usunięcie zęba należy pamiętać, że po zabiegu nie będzie mogło jeść i pić przez około 2 godziny W dniu ekstrakcji nie powinno mieć dużego wysiłku fizycznego lub silnego przeżycia emocjonalnego.
  3. Jeśli dziecko jest obciążone chorobami ogólnymi jak wada serca, cukrzyca, choroby nerek itp., to rodzice powinni sprawdzić (w zaleceniach od lekarza prowadzącego) czy przed zabiegiem dziecko nie potrzebuje osłony antybiotykowej.
  4. Prosimy, aby dzieci chore na astmę przychodziły ze swoimi lekami wziewnymi, które przerywają napad astmy.
  5. Przed wizytą należy umyć zęby. W gabinecie dostępne są szczoteczki jednorazowe.