Pierwsza szczoteczka - na co zwrócić uwagę?

Okazuje się, że wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów dla dzieci może być nie lada problemem. Producenci dwoją się i troją, aby sprostać coraz większym oczekiwaniom zarówno rodziców, jak i ich Pociech. W efekcie, po wpisaniu hasła „szczoteczka do zębów dla dzieci” w wyszukiwarkę internetową, dostajemy swoistego oczopląsu. Szczoteczki dla dzieci różnią się między sobą techniką mycia, rękojeścią, włosiem, kolorystyką i różnymi dodatkowymi funkcjami. Zatem którą z nich wybrać? Czy pierwsza szczoteczka powinna się czymś różnić od każdej kolejnej? I czy szczoteczka dla niemowlaka jest mu tak naprawdę potrzebna?

Pierwsza szczoteczka - kiedy jest potrzebna?

Część rodziców niestety w dalszym ciągu wychodzi z założenia, że pierwsza szczoteczka dla dziecka powinna pojawić się w ich domach dopiero po wyrżnięciu się pierwszego ząbka mlecznego. Na pierwszy rzut oka wydaje się to logiczne, bowiem po co kupować szczoteczkę do zębów gdy jeszcze nie ma zębów? Ano chociażby po to, by przyzwyczaić Maluszka do regularnego wykonywania zabiegów higienicznych w obrębie jego jamy ustnej. Takie działanie z pewnością zaprocentuje w przyszłości, bo Dziecko zrozumie, że mycie zębów, podobnie jak zjedzenie śniadania, ubieranie czy nawet spanie nocą po prostu należy do jego codziennej rutyny. Szczoteczka dla niemowlaka ma jednak służyć nie tylko wyrabianiu odpowiednich nawyków, ale przede wszystkim utrzymaniu bezzębnych dziąseł w czystości. Bo i na nich mogą gromadzić się bakterie, osad i resztki pokarmowe (z mleka rzecz jasna). Zatem kiedy jest potrzebna pierwsza szczoteczka do zębów dla dzieci? Otóż już w momencie, kiedy dziecko przychodzi na świat.

Szczoteczka dla niemowląt - rodzaje

Szczoteczka dla niemowląt może być manualna bądź soniczna, z miękkim bądź silikonowym włosiem, z funkcją gryzaka lub bez. Warto dodać, że pierwsza szczoteczka do zębów dla dzieci nawet nie musi wyglądać jak prawdziwa szczoteczka, bowiem może przybrać formę silikonowej nakładki z wypustkami, którą rodzic zakłada sobie na palec albo nawet… najzwyklejszej gazy, którą większość z nas posiada w swoich apteczkach domowych. Ostatnie, najprostsze rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia Maluszka, kiedy do utrzymania prawidłowej higieny bezzębnych dziąseł nie potrzebujemy specjalnych past do mycia zębów, a jedynie przegotowanej wody. „Prawdziwa”, pierwsza szczoteczka dla niemowlaka wraz z prawdziwą pastą do zębów przydadzą się natomiast około 6 miesiąca życia, kiedy nasza Pociecha zacznie ząbkować. A jakie szczoteczki do zębów dla dzieci wówczas sprawdzą się najlepiej? To już zależy od osobistych preferencji rodzica, bowiem to na nim spocznie obowiązek regularnego mycia ząbków Maluchowi. Można zatem wybrać szczoteczkę manualną, której rękojeść zakończona jest gryzakiem. Ten, może przynieść ulgę w cierpieniu, gdy dziąsła, wraz z pojawieniem się kolejnych mleczaków, staną się rozpulchnione, swędzące i obolałe. Równie dobrym rozwiązaniem będzie soniczna szczoteczka dla niemowląt, która myje ząbki dokładniej niż jej manualny odpowiednik, jednak ma to do siebie, że delikatnie wibruje, co nie każdemu Maluszkowi może się spodobać.

Pierwsza szczoteczka do zębów dla dzieci - czym kierować się przy wyborze?

Mimo, że wybór pierwszej szczoteczki do zębów dla dzieci zależy w głównej mierze od gustu rodzica, istnieją pewne wskazówki którymi powinien się przy tym kierować. Pierwszą, a zarazem najważniejszą ze wszystkich, jest wiek naszej Pociechy. Producenci znacznie ułatwiają nam zadanie, umieszczając na opakowaniu grupę wiekową, dla której dana szczoteczka dla dziecka jest dedykowana (np. 0-3 lata czy 3-6 lat). Pierwsza szczoteczka powinna zatem należeć do przedziału wiekowego 0-3 lata. Czemu jest to tak ważne? Bo od wieku dziecka uzależniona jest wielkość szczoteczki, a ta, zawsze powinna być idealna. Mamy wówczas gwarancję, że główka szczoteczki dla dzieci będzie odpowiednio mała i z łatwością dotrze do każdego zakamarka buzi Malucha. Ponadto, włosie szczoteczki koniecznie powinno być miękkie, aby nie uszkodzić delikatnych dziąseł naszej Pociechy. Warto w tym momencie dodać, że znaczna część szczoteczek posiada kolorowe strefy na włosiu, które pokazują dziecku ile pasty należy nałożyć. Oczywiście nie możemy tego wymagać od 3. czy 4-latka, natomiast dla starszych dzieci, w wieku wczesnoszkolnym, jest to znaczne ułatwienie.
Kolejną, ważną cechą szczoteczki jest jej rączka. Ta, musi być odpowiednio krótka, bowiem w przeciwnym razie, Dziecko może ją włożyć zbyt głęboko do swojej buzi, a to może spowodować odruch wymiotny. Dobrze jest również, jeśli pierwsza szczoteczka do zębów dla dzieci jest lekka i posiada wygodną, ergonomiczną rękojeść, bądź ogumowaną powłokę antypoślizgową. No dobrze, a czemu te cechy są tak istotne skoro początkowo, to my rodzice myjemy Maluchowi zęby? Bo nasza Pociecha, mimo że nie posiada jeszcze odpowiedniej sprawności manualnej by dokładnie domywać sobie mleczaki, jak najbardziej może podejmować pierwsze, samodzielne próby mycia. W końcu szczoteczka do zębów dla dziecka jest fantastycznym akcesorium, zakupionym właśnie dla niego. Co prawda mycie ząbków wówczas przybiera dla nich formę zabawy, ale jest to niezmiernie ważny aspekt we wprowadzaniu rutyny, w końcu poprzez zabawę Maluch uczy się najlepiej, prawda? Aby dodatkowo zachęcić Pociechę do mycia zębów (i współpracy z rodzicem podczas wykonywania tej czynności), warto jest również wybierać szczoteczki do zębów dla dzieci z kolorowymi, ciekawymi motywami. Dla małej fanki Krainy Lodu możemy wybrać chociażby szczoteczkę z Elsą, a dla małego fana Psiego Patrola – szczoteczkę z Marshallem.

Szczoteczki do zębów dla dzieci - pozostałe cechy

Szczoteczki dla dzieci mogą oczywiście posiadać znacznie więcej cech i funkcji, ale te, zazwyczaj okazują się przydatne w przypadku nieco starszych dzieci. Wśród nich prym oczywiście wiodą szczoteczki elektryczne i soniczne, bowiem w tradycyjnej szczoteczce manualnej ciężko jest umieścić dodatkowe „bajery” technologiczne. Jedną z takich dodatkowych funkcji jest chociażby timer, który odlicza 2-minutowy cykl mycia zębów, co okazuje się bardzo przydatnym narzędziem w przypadku niemających poczucia czasu Maluchów. Szczoteczki do zębów dla dzieci na ogół posiadają dwa rodzaje timerów: 1-minutowe, które uczą dziecko prawidłowego czasu szczotkowania jednego łuku zębowego, oraz 30-sekundowe, które wskazują czas niezbędny na umycie każdej ćwiartki uzębienia. Zmianę miejsca szczotkowania sygnalizują poprzez wzmocnione wibracje, przerwę w wibracji, bądź migające światełko w rączce. Jeżeli jednak zdecydujemy się na szczoteczkę manualną, która jest pozbawiona tej funkcji, zawsze możemy dokupić małą klepsydrę albo chociażby wykorzystać kuchenny minutnik, które również będą odliczać czas mycia zębów. Już może nie funkcją, ale dodatkowym „bajerem” jaki oferują niektórzy producenci szczoteczek jest wbudowany moduł bluetooth, który łączy się z dedykowaną aplikacją zainstalowaną na smartfonie lub tablecie. Aplikacje te obrazują dziecku jak wyglądają zęby w środku i jak są ułożone w łuku zębowym oraz wskazują jak należy je myć. Posiadają również system nagród, które Maluch otrzymuje po każdym myciu ząbków, co dodatkowo może motywować do wykonywania tej czynności. Ostatnią, wartą wspomnienia funkcją, którą może posiadać szczoteczka do zębów dla dzieci jest czujnik nacisku, który chroni zęby przed uszkodzeniem szkliwa. Moduł ten wbudowany jest w rączkę szczoteczki i w przypadku zbyt intensywnego mycia zębów wywołuje pulsujący dźwięk lub powoduje zapalenie się kontrolnej diody na rękojeści. Warto jednak dodać, że szczoteczki z tą funkcją bywają nieco droższe i sprawdzą się wyłącznie u starszych, nastoletnich dzieci.

Pierwsza szczoteczka do zębów dla dzieci - jak zachęcić do używania?

Nie ma co ukrywać – mycie zębów jest strasznie nudnym obowiązkiem i choć trwa zaledwie 2 minuty, dłuży się Maluchowi niemiłosiernie. Co zatem zrobić aby umilić ten czas i aby szczoteczka dla dzieci budziła wyłącznie pozytywne skojarzenia? Oczywiście przemienić mycie zębów w zabawę! Podczas mycia zębów możemy szeroko, niczym lew, otwierać paszczę czy wyganiać robaczki z buzi. Możemy również przeprowadzić rodzinny konkurs mycia zębów, wówczas mama bądź tata staje z dzieckiem przed lustrem i wspólnie myją zęby. Kto zrobi to najdokładniej, bądź wytrzyma całe 2 minuty bez marudzenia, otrzymuje wówczas drobną nagrodę. Jaką? Chociażby fajną naklejkę albo dodatkowe 15 minut czytania wybranej przez naszą Pociechę książki przed snem. Dodatkową zachętą do mycia zębów może być także zakup specjalnego kalendarza mycia zębów, w którym, po każdym umyciu ząbków Maluch umieszcza naklejkę.
Na koniec rzecz najważniejsza. Wbrew pozorom nie najbardziej istotne jest jaka pierwsza szczoteczka do zębów dla dzieci pojawi się w naszym domu. Najważniejsze jest bowiem to, aby zęby były myte regularnie, dokładnie i aby rodzic sumiennie wspomagał swoją Pociechę w dokonywaniu tej czynności, a początkowo, to znaczy nawet do 8 roku życia czynił to nawet za nią.

.

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!