Ozonowanie zębów u dzieci – na czym polega? Cena i opinie

O ozonie najczęściej słyszymy w kontekście dziury ozonowej czy warstwy ozonowej atmosfery. Wiemy również, że ozonować można klimatyzację w samochodzie, co zresztą skutecznie zwalcza nieprzyjemne zapachy. Zazwyczaj na tym nasza wiedza się kończy, choć ostatnio, coraz częściej słyszy się o leczeniu ozonem w stomatologii i o ozonowaniu mleczaków. Niektórzy rodzice upatrują w tym cudowne lekarstwo na wszelkie problemy z próchnicą. Ale czy faktycznie tak jest? Czy leczenie próchnicy ozonem jest skuteczne?

Kilka słów o ozonie

Ozon jest aktywną odmianą tlenu, różniącą się od zwykłego (tego, którym oddychamy), posiadaniem dodatkowego atomu. Gaz ten uwalniany jest do środowiska podczas burzy, na skutek uderzenia pioruna. To właśnie on odpowiedzialny jest za wiosenny, świeży zapach wyczuwalny w powietrzu tuż po burzy. Poza tym znany jest nam jako jeden z najsilniejszych środków dezynfekujących, który wyjątkowo skutecznie utlenia roztocza, grzyby, bakterie czy wirusy. Ozon jest gazem silnie reaktywnym, bezpiecznym dla tkanek i bezsmakowym. Z racji tego, coraz chętniej wykorzystywany jest w medycynie, między innymi jako ozonoterapia w stomatologii.

.

Ozonowanie zębów mlecznych

Ozonoterapia zębów stosowana jest zarówno w mleczakach, jak i w zębach stałych. Stomatolog wykorzystuje przy tym bakteriobójcze właściwości ozonu, w tym jego zdolność do neutralizacji produktów metabolizmu bakterii próchnicotwórczych. Podczas ozonowania zębów dentysta nakłada na ząb objęty próchnicą specjalny silikonowy kapturek i szczelnie  łączy go z ozonatorem, a więc urządzeniem wytwarzającym ozon. Następnie uruchamia urządzenie i podaje ozon na chorobowo zmienione miejsce przez 20 sekund. Na samym końcu stomatolog pokrywa jego powierzchnię specjalnym płynem, który zapobiega rozwojowi bakterii. Po samym zabiegu ozonowania zębów mlecznych, Mały Pacjent zazwyczaj dostaje do domu specjalny preparat wzmacniający leczony ząb oraz wspomagający remineralizację szkliwa.  Leczenie zębów ozonem jest zabiegiem błyskawicznym i całkowicie bezbolesnym. Cena ozonowania zębów mlecznych to 80 zł za jeden ząbek.

Ozonoterapia w stomatologii – przeciwskazania

Leczenie zębów ozonem z uwagi na fakt, że jest on wysoko reaktywnym utleniaczem, a jego wdychanie może być niebezpieczne dla zdrowia, jest przeciwwskazane przede wszystkim dla osób z kardiologicznymi i oddechowymi (astmatyków). W przypadku tych pierwszych, dotyczy to zwłaszcza osób, które mają wszczepiony rozrusznik serca oraz tych, które niedawno przeszły zawał serca. Ponadto, ozonowania zębów nie powinno się wykonywać u osób z nadczynnością tarczycy, z zaburzeniami krzepnięcia i małopłytkowością krwi oraz ze schorzeniami neurologicznymi (np. padaczką). Ozonoterapia zębów nie jest również zalecana osobom ze stwierdzoną alergią na ozon oraz kobietom w I trymestrze ciąży. Warto dodać, że powyższe przeciwskazania nie dotyczą wyłącznie ozonoterapii w stomatologii, ale także w innych dziedzinach medycyny.

Czy mycie zębów u dzieci jest trudną sztuką?

Uwierzcie, że mycie zębów rocznego dziecka jest bajką w porównaniu do mycia zębów u dwulatka. O ile roczniaka, do tego na ogół niechodzącego jesteśmy w stanie utrzymać w ryzach przez dwie czy trzy minuty, o tyle w wykonaniu nadruchliwego dwulatka wyczyn ten niemalże graniczy z cudem. Przecież w domu jest tyle fajnych rzeczy – autka, książeczki, garnki i inne ciekawe „dorosłe” akcesoria, a mama czy tata każą maluchowi stać bez ruchu nad zlewem. W tej sytuacji mycie zębów dla Twojego dziecka wydawać się może najnudniejszym zajęciem na świecie, a dla Ciebie – trudną sztuką. Nie możesz jednak tego odpuścić. Mycie zębów u dziecka jest tak samo ważne, jak wzięcie lekarstwa, kąpiel czy mycie włosów. Wyjątek potwierdza regułę i Twój maluch bardzo dosadnie da o tym znać za tydzień, miesiąc bądź dnia następnego. Bo skoro rodzice odpuścili mu raz, to chyba nie jest to takie ważne?

Leczenie zębów ozonem – opinie

Ozon usuwa ponad 90% bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy, dzięki czemu hamuje proces chorobotwórczy. Ozonowanie zębów mlecznych zmniejsza zatem ryzyko przedwczesnej utraty ząbka. Należy jednak dodać, że choć ozonowanie mleczaków zniszczy bakterie, nie naprawi powstałych ubytków, w których przypadku trzeba będzie się uciec do tradycyjnych metod czyli do borowania. Tym samym, ozonowanie zębów nie wyleczy każdej zmiany próchniczej, a jedynie te, we wczesnym stadium rozwoju. Mówiąc prościej – ozonoterapia zębów będzie skuteczna jedynie wówczas, gdy zmiana próchnicza nie spowodowała utraty tkanki, a objęła samo szkliwo powodując tym samym jego przebarwienie. Można zatem stwierdzić, że leczenie próchnicy ozonem jest skuteczne jedynie na pierwszych etapach jej rozwoju, niewidocznych jeszcze dla naszego oka.

Ozonowanie zębów – inne zastosowania

Warto dodać, że leczenie próchnicy ozonem to nie jedyny zabieg stomatologiczny podczas którego wykorzystuje się ozon. W przypadku dzieci u których pojawiają się pierwsze (stałe) zęby trzonowe, ozon znajduje swoje zastosowanie przy zabiegu fluoryzacji oraz uszczelniania bruzd i dołków w trakcie lakowania. Ozonoterapia w stomatologii wykorzystywana jest również u osób dorosłych w leczeniu nadwrażliwości zębów oraz chorób przyzębia. Ponadto, ozonowanie zębów, a dokładniej kanałów korzeniowych stosuje się do dezynfekcji kanału w trakcie leczenia endodontycznego. Zdolności antyseptyczne ozonu wykorzystywane są także do oczyszczenia pola zabiegowego przed implantacją oraz profilaktycznie po usunięciu zębów mądrości w celu zapobiegania powstawaniu powikłań zapalnych.

Ozonowanie zębów u dzieci – czy to ma sens?

Oczywiście wszystko, co może pomóc ma sens, jednakże w przypadku leczenia zębów mlecznych ozonem bardzo istotne są regularne kontrole stomatologiczne Małego Pacjenta. Próchnica we wczesnym stadium jest bowiem niewidoczna zarówno dla oczu rodziców, jak i często dla oka dentysty, więc do jej wykrycia należy użyć specjalnego, nowoczesnego lasera diagnostycznego. Tylko w przypadku szybkiego wykrycia ognisk chorobotwórczych możemy pokładać duże nadzieje w leczeniu próchnicy ozonem i faktycznie okaże się ono wówczas skuteczne. Jeżeli natomiast nie jesteśmy zbyt częstymi bywalcami gabinetu stomatologicznego i nie dostrzeżemy problemu zawczasu, cóż – w takiej sytuacji lepiej jest od razu wprowadzić standardowe leczenie wraz z borowaniem. Pamiętajmy, że dzięki najnowszym metodom anestezji, a mianowicie sedacji wziewnej i znieczuleniu komputerowemu, w obecnych czasach nawet Mały Pacjent nie musi obawiać się wiercenia.

.

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!