Nieprzyjemny zapach z ust dziecka – czym może być spowodowany?

Przykry zapach z ust, zwany również halitozą, to przypadłość, z którą boryka się nawet 30% ludzi na całym świecie. Wbrew pozorom nie jest on wyłącznie domeną dorosłych, ale nie szczędzi również najmłodszych. Brzydki zapach ust z dziecka zmniejsza jego pewność siebie, wywołuje kompleksy i niejednokrotnie stanowi przyczynę wycofania się z życia społecznego. Co więcej, nieprzyjemny zapach z ust dziecka w wielu przypadkach skazuje je na pośmiewisko i wykluczenie z grupy rówieśniczej. Czy przykry zapach z ust zawsze wynika z niedostatecznej higieny jamy ustnej czy też może stanowić objaw poważniejszego problemu?

Nieprzyjemny zapach z ust – przyczyny środowiskowe

Przykry zapach z ust po porannym przebudzeniu dotyka chyba wszystkich z nas, bez względu na wiek. O tej porze dnia jest rzeczą najzupełniej normalną i wynika ze zmniejszonej ilości śliny produkowanej przez nasz organizm nocą. Można powiedzieć, że nasze ślinianki, podobnie jak my, wówczas odpoczywają i nie wypłukują jamy ustnej z ewentualnych resztek pokarmowych i bakterii tak skutecznie, jak czynią to za dnia. Nieprzyjemny zapach z ust dziecka czy też osoby dorosłej bywa również przypadłością w pełni naturalną chociażby po zjedzeniu potrawy doprawionej dużą ilością czosnku lub cebuli. Warto zresztą dodać, że cała nasza dieta odgrywa kluczowe znaczenie dla jakości, czy też pisząc wprost – dla zapachu naszego oddechu. I nie chodzi tu wyłącznie o wspomniane powyżej cebulę czy czosnek, czy też oczywisty, przykry zapach z ust towarzyszący palaczom bądź osobom spożywającym duże ilości alkoholu. Ten sam efekt wywoływany jest u osób, które wypijają za małą ilość płynów i tym samym, nie pobudzają swoich ślinianek do produkcji tak ważnej dla zdrowia jamy ustnej śliny. Brzydki zapach z ust dziecka czy też dorosłego pojawia się także u osób posiadających zbyt duże przerwy między posiłkami, lub wręcz – głodzących się. Czemu? Otóż w normalnych warunkach nasz organizm pozyskuje energię z dostarczanych mu węglowodanów. W przypadku restrykcyjnej, na ogół wysokobiałkowej diety, węglowodanów przyjmuje zbyt mało, więc w celu „podładowania akumulatorów” jest zmuszony spalać swoją tkankę tłuszczową. Wówczas, wprowadzamy swój organizm w stan ketozy, efektem której jest chociażby specyficzny, przykry zapach z ust, przypominający woń rozkładających się owoców. Warto również dodać, że nieprzyjemny zapach z ust dziecka może być po prostu skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków.

Nieprzyjemny zapach z ust – przyczyny stomatologiczne

Brzydki zapach z ust dziecka czy też osoby dorosłej w większości, bowiem aż w 90% przypadków spowodowany jest jednak niedostateczną higieną jamy ustnej. Rzadkie mycie zębów sprawia bowiem, że nieustannie odkładający się osad nazębny zamiast być na bieżąco usuwany, ulega mineralizacji i przemienia się w kamień nazębny. Zła higiena jamy ustnej prowadzi również do chorób dziąseł, począwszy od ich niegroźnego zapalenia aż po paradontozę, w rezultacie której można nawet stracić zęby. W przypadku tego ostatniego schorzenia, przykry zapach z ust przypomina woń gnijącego mięsa. Należy też dodać, że mitem jest, iż paradontoza dotyka wyłącznie seniorów. Według badań, kłopoty z przyzębiem ma nawet 50% dzieci 7-letnich i aż 75% dzieci 12-letnich. Co istotne, zapalenie przyzębia (czyli parodontoza) w ich przypadku charakteryzuje się niezwykle gwałtownym i szybkim przebiegiem. Nieprzyjemny zapach z ust dziecka czy osoby dorosłej może również wynikać z próchnicy czy nieszczelnych uzupełnień protetycznych.
Nawet jeśli myjemy zęby wymagane przez stomatologów dwa razy dziennie, najczęściej zapominamy wówczas o oczyszczaniu języka. Ten bowiem, ze względu na swoją chropowatą powierzchnię, stanowi wprost wymarzone miejsce do bytowania dla wszelkich bakterii. Podczas codziennego mycia, bagatelizujemy również kwestię oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, w których najczęściej gromadzą się liczne resztki pokarmowe. Świadczą o tym badania – nici dentystycznej, po każdym szczotkowaniu zębów, używa jedynie 22% Polaków. A powinien używać ich każdy, bez względu na wiek, a już w szczególności ci, którzy posiadają mocno przylegające do siebie zęby.

Nieprzyjemny zapach z ust – inne przyczyny tkwiące w jamie ustnej

Nieprzyjemny zapach z ust dziecka nie zawsze wynika z niedostatecznej troski o zęby. Wśród innych przyczyn problemu, wciąż zlokalizowanych w jamie ustnej, wymienić można chociażby grzybicę jamy ustnej (kandydozę). W przypadku Maluchów, choroba ta częściej określana jest mianem pleśniawek ze względu na charakterystyczne, zlewające się ze sobą białe plamki przypominające pleśń bądź ścięte mleko, które występują na języku i błonach śluzowych jamy ustnej. Pleśniawki u dzieci pojawiają się na ogół w wyniku osłabionej odporności, częstych infekcji, zaburzeń hormonalnych lub przyjmowania niektórych leków – zwłaszcza antybiotyków oraz wziewnych kortykosteroidów. Kolejną przyczyną wywołującą brzydki zapach z ust dziecka jest zapalenie migdałków. W wyniku częstych infekcji wirusowych i bakteryjnych gardła, takich jak wspomniane zapalenie migdałków czy angina, migdałki tracą swoją naturalną zdolność do samooczyszczania się i powstają w nich liczne zbliznowacenia. W nowopowstałych bruzdach i wgłębieniach migdałków odkładają się komórki nabłonka, pozostałości pokarmu, limfocyty i wydzielina spływająca z zatok, które z czasem zaczynają gnić powodując tym samym nieprzyjemny zapach z ust dziecka. Treść ta następnie ulega zwapnieniu i pojawiają się tzw. kamienie migdałkowe (tzw. detryt) w postaci zielonych, żółtych lub białych czopów retencyjnych. Ich objawem jest uczucie ciała obcego w przełyku, ból ucha i gardła oraz wyjątkowo brzydki zapach z ust dziecka.

Nieprzyjemny zapach z ust – przyczyny laryngologiczne i gastryczne

Przykry zapach z ust może również wynikać z problemów laryngologicznych Malucha. Przewlekły katar czy zapalenie zatok sprawiają bowiem, że Nasza Pociecha zamiast przez nos, oddycha przez usta. Długotrwałe oddychanie przez usta wywołuje w nich suchość (tzw. kserostomia), a brak wystarczającej ilości śliny obmywającej na bieżąco jamę ustną powoduje, że pojawia się nieprzyjemny zapach z ust dziecka.
Niekiedy, przykry zapach z ust Naszej Pociechy może pochodzić z „dalszej” części organizmu, a mianowicie – z przewodu pokarmowego. Mówimy wówczas o przyczynach gastrycznych, a wśród tych wymienić możemy zbyt ciężkostrawną dietę czy refluks u dzieci. Refluks żołądkowo-przełykowy jest zaburzeniem dolnego zwieracza żołądka, który zamiast zaciskać się, rozluźnia się podczas przełykania pokarmu. W rezultacie treść pokarmowa cofa się z żołądka do przełyku, wywołując tym samym brzydki zapach z ust dziecka i uczucie kwaśnego posmaku w ustach. Refluks u dzieci występuje nawet u 90% maluchów w pierwszym roku życia i wynika najczęściej z niedojrzałości mięśni. Objawia się częstym ulewaniem, niechęcią do jedzenia czy małymi przyrostami masy ciała. Na szczęście w ich przypadku najczęściej ustępuje samoistnie przed osiemnastym miesiącem życia. Refluks u dzieci starszych, to jest do ósmego roku życia, występuje znacznie rzadziej i powoduje takie objawy, jak uczucie kwasoty w jamie ustnej oraz nieprzyjemne pieczenia w mostku i w przełyku. Oczywiście refluks u dzieci wywołuje również przykry zapach z ust – stęchły, słodkawy, przypominający woń świeżej ziemi lub gnijącego mięsa. Podobny, nieprzyjemny zapach z ust dziecka, może świadczyć również o chorobie wątroby. Jeżeli woni tej równocześnie towarzyszy ból brzucha, może stanowić to objaw wrzodów żołądka lub dwunastnicy.

Nieprzyjemny zapach z ust – inne przyczyny

Nieprzyjemny zapach z ust dziecka może być również oznaką choroby ogólnoustrojowej organizmu. Jedną z groźniejszych, której towarzyszy brzydki zapach z ust dziecka przypominający woń sfermentowanych jabłek lub acetonu, jest cukrzyca. U Maluchów może wystąpić zarówno cukrzyca typu 1., będąca chorobą autoimmunologiczną i wynikająca najprawdopodobniej z uwarunkowań genetycznych, jak i cukrzyca typu 2., do której przyczynia się niezdrowy tryb życia, brak aktywności fizycznej oraz otyłość. Jakie są objawy cukrzycy u dziecka? W przypadku typu 2. dziecko odczuwa zmęczenie, miewa częste napady głodu, posiada suchą i swędzącą skórę oraz umiarkowanie zwiększone pragnienie. W przypadku cukrzycy typu 1., który jest najczęściej spotykany wśród Maluchów, na chorobę może wskazywać wzmożone pragnienie mimo przyjmowania dużej ilości płynów, ciągłe zmęczenie, brak chęci do nauki, nagła utrata masy ciała, zaburzenia widzenia i rytmu serca. Kolejne objawy cukrzycy u dziecka to wspomniany już wyżej, brzydki zapach z ust przypominający woń acetonu, rozdrażnienie, zajady w kącikach ust, bolesne skurcze łydek czy częste oddawanie moczu. Warto dodać, że wydalanie dużych ilości moczu (tzw. wielomocz czy poliuria) w skrajnych przypadkach może prowadzić do odwodnienia, a nawet do niewydolności nerek. Chorobie nerek również towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust dziecka, przypominający woń amoniaku. Temu schorzeniu zwykle towarzyszy świąd skóry, zaburzenia elektrolitowe i niewydolność krążenia.

Przykry zapach z ust – leczenie

Aby wyeliminować nieprzyjemny zapach z ust dziecka powinniśmy przede wszystkim przyjrzeć się jego codziennej higienie jamy ustnej, gdyż to właśnie ta w zdecydowanej większości przypadków odpowiedzialna jest za przykry zapach z ust. Maluch, oczywiście z pomocą rodzica, powinien myć zęby co najmniej 2 razy dziennie przez 2 minuty. Oprócz mycia zębów, należy oczyszczać powierzchnię języka oraz używać nici stomatologicznych bądź irygatora, które są najskuteczniejsze w pozbywaniu się resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych. Do codziennej higieny jamy ustnej Naszej Pociechy możemy również włączyć płyn do płukania ust. Oczywiście dedykowany dzieciom i niezawierający alkoholu w składzie. Warto również przyjrzeć się diecie Naszej Pociechy – czasowo wyłączyć z niej cebulę i czosnek oraz dbać o odpowiednie nawodnienie małego organizmu. Jeżeli mimo powyższych zabiegów, przykry zapach z ust nie został wyeliminowany, należy udać się do stomatologa. Ten, dokona przeglądu jamy ustnej oceniając stan dziąseł i zębów oraz wyleczy ewentualne ubytki. Jeżeli natomiast nie odnajdzie żadnej wyraźnej przyczyny brzydkiego oddechu z ust naszego Malucha, pokieruje nas do innego specjalisty. Zazwyczaj bywa nim laryngolog, który może zdiagnozować zapalenie migdałków, gastrolog (refluks u dzieci) bądź pediatra, który zauważając objawy cukrzycy u dziecka skieruje nas do diabetologa.

.

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!