Mycie zębów niemowlaka – jak myć pierwsze ząbki?

Dbałość o higienę jamy ustnej powinna pojawić się wraz z przyjściem dziecka na świat. Bo choć pierwsze ząbki pojawią się dopiero około 6 miesiąca życia, ich niewidoczne zawiązki, ukrywają się w dziąsłach. Im wcześniej rozpoczniemy wprowadzanie codziennego rytuału mycia dziąseł, a następnie zębów, tym większe prawdopodobieństwo, że ząbki maluszka w przyszłości będą zdrowe. Jak więc powinna wyglądać pielęgnacja pierwszych ząbków niemowlaka?

Mycie dziąseł

Mogłoby się wydawać, że mycie samych dziąseł, jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka, jest zbędną czynnością. Bo i po co myć, skoro niemowlę w pierwszych miesiącach życia jada tylko mleko i papkowate posiłki? Poza tym skoro nie ma zębów, resztki pokarmowe nie mają się gdzie osadzić. Otóż jest to mylne założenie. Po pierwsze – zęby już są, chociaż ich nie widać. Po drugie – mleko i kaszki oblepiają dziąsła oraz język i gromadzą się w nich bakterie. Po trzecie, a zarazem najważniejsze – dzięki myciu dziąseł przyzwyczajamy maluszka do ingerencji w jego jamę ustną, a to zaprocentuje w późniejszej pielęgnacji zębów niemowlaka, gdy już wprowadzimy szczoteczkę. Warto również dodać, że mycie dziąseł dziecka ogranicza ryzyko powstania w jamie ustnej pleśniawek. Dziąsła należy przemywać rano i wieczorem nawilżonym przegotowaną letnią wodą gazikiem bądź słabym roztworem rumianku (ale uwaga – może on uczulać!). Gazikiem owijamy palec wskazujący i delikatnie przecieramy górne i dolne dziąsło maluszka.

.

Higiena pierwszych ząbków

Kiedy dziąsła stają się rozpulchnione, a pierwsze ząbki zaczynają się wyrzynać, możemy dodatkowo zakupić specjalną silikonową szczoteczkę na palec. Dzięki wypustkom świetnie sprawdzi się przy masażu dziąseł i pozwoli nieco przyspieszyć proces pojawiania się nowego ząbka. Na rynku istnieje również wiele szczoteczko-gryzaczków, które mogą przynieść ulgę w cierpieniu, nim pojawią się pierwsze ząbki. Wraz z pojawieniem się pierwszego, do mycia zębów u niemowlaka powinniśmy zastosować prawdziwą szczoteczkę z odpowiednio małą główką i miękkim włosiem, dedykowaną danemu wieku dziecka. Warto dodać, że szczoteczki elektryczne i soniczne są nieco dokładniejsze w myciu od manualnych, jednak nie każdemu maluchowi odpowiada brzęczenie w jamie ustnej. Aby utrzymać prawidłową higienę pierwszych ząbków i ograniczyć ryzyko próchnicy, do mycia powinno się stosować pastę z fluorem o stężeniu 1000 ppm. Maluszkowi, który nie umie jeszcze wypluwać, nakładamy na szczoteczkę śladową ilość pasty (najlepiej wcieramy we włosie), natomiast dziecku, które już posiadło tę umiejętność – pastę wielkości ziarnka grochu. Jeżeli boimy się użyć pasty z fluorem, można zakupić pastę z ksylitolem, jednak trzeba pamiętać o tym, że nie posiada on aż tak wysokich zdolności przeciwpróchniczych.

Mycie zębów u niemowląt powinno być przede wszystkim delikatne, należy więc unikać silnego tarcia, aby nie uszkodzić szkliwa i nie sprawić maluszkowi bólu. Każdy ząbek należy czyścić po obu stronach ruchami wymiatającymi w kierunku od dziąsła do korony. .

.

Higiena zębów niemowlaka, a próchnica

Próchnica zębów mlecznych ma to do siebie, że może się rozprzestrzenić na zęby stałe dziecka. Pielęgnacja zębów niemowlaka, a co za tym idzie, zdrowe zęby mleczne zaprocentują w przyszłości zdrowymi zębami stałymi. Mało osób zdaje sobie również sprawę z faktu, że próchnica jest chorobą bakteryjną, a więc zakaźną. Mimo przestrzegania zasad prawidłowego mycia ząbków u niemowlaka sam możesz się przyczynić do zagnieżdżenia niechcianego gościa w jamie ustnej maluszka. Osoby z próchnicą, nie powinny zatem całować dziecka w usta, oblizywać jego łyżeczki czy smoczka.

.

Dlaczego mycie zębów niemowlaka jest ważne?

Mycie zębów niemowlaka jest niezwykle ważne również z uwagi na fakt, że dziecko z biegiem czasu zaczyna je odbierać jako naturalną czynność. Od najmłodszych lat uczy się więc, że zęby są niezwykle istotną częścią jamy ustnej, a dzięki przyzwyczajeniu do ingerencji w jej obrębie, odczuwa mniejszy strach przed przyszłymi zabiegami stomatologicznymi. Maluszki świetnie uczą się poprzez naśladownictwo, dlatego dobrze jest, gdy dziecko widzi, że i rodzic dba o swoje zęby.

Skoro już wiesz jak dbać o pierwsze ząbki niemowlaka, zacznij działać. To naprawdę bardzo dobra inwestycja. Nie możesz jednak oczekiwać od maluszka, że szybko opanuje umiejętność samodzielnego (i dokładnego!) mycia zębów. Ważna jest więc Twoja pomoc do czasu, aż dziecko posiądzie pełnie zdolności manualnych. Kiedy się to stanie? Wszystko zależy od rozwoju Twojej pociechy, ale na ogół dopiero około 7, a nawet 10 roku życia.

.

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!