Leczenie zębów mlecznych - dlaczego jest konieczne?

Wśród wielu rodziców nadal pokutuje mit, że leczenie mleczaków jest zbędnym wydatkiem – w końcu i tak szybko wypadną. Otóż nie. Leczenie zębów mlecznych u dzieci to inwestycja, która zaprocentuje w przyszłości.  Od zdrowych pierwszych zębów uzależniony jest nie tylko prawidłowy rozwój mięśni twarzy i kości, ale również kształtowanie się zębów stałych. To właśnie dzięki nim unikniemy możliwych problemów logopedycznych i ortodontycznych u dziecka w przyszłości.

Dlaczego zęby mleczne się psują?

Wbrew pozorom nie tylko dlatego, że znaczna część maluchów uwielbia wszystko, co słodkie i jest na bakier z prawidłową higieną jamy ustnej. Chodzi przede wszystkim o ich anatomię. Szkliwo mleczaków jest słabiej zmineralizowane i dwukrotnie cieńsze niż zębów stałych. Mają do tego dosyć nieregularną powierzchnię, a to wszystko sprawia, że są bardzo podatne na próchnicę. Próchnica to największy wróg jamy ustnej zarówno dorosłego, jak i małego, więc w żadnym wypadku nie powinno się lekceważyć leczenia zębów mlecznych u dzieci.

.

Ta podstępna próchnica

Próchnica w przypadku dzieci ma bardzo podstępny przebieg. Jako że rozwija się pod szkliwem zęba, jest praktycznie niewidoczna, do tego nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Charakteryzuje ją również szybkie przechodzenie w kolejne stadium rozwoju, dlatego, zanim dziecko odczuje jakiś dyskomfort, choroba zdąży już zaatakować miazgę. Maluch w większości przypadków pojawia się na fotelu dentystycznym z ogromnym bólem, a leczenie mlecznych zębów zostaje podjęte, dopiero gdy ich uszkodzenia są już w zaawansowanym stanie. Należy w tym momencie przypomnieć, że próchnica należy do chorób zakaźnych, może więc z łatwością przenieść się z zębów mlecznych na świeżo wyrżnięte zęby stałe. Z racji tego leczenie mleczaków u dzieci jest w pełni zasadne.

.

Czy zęby mleczne trzeba leczyć?

Leczenie zębów mlecznych jest konieczne nie tylko z wyżej wymienionych powodów. Powróćmy jednak na chwilę do wspomnianej próchnicy, a dokładniej – do jej skutków. Wyobraź sobie następującą sytuację. Twoje dziecko skarży się na ogromny ból, pojawiacie się u stomatologa i pada wyrok – zaawansowana próchnica. Lekarz robi wszystko, co w jego mocy, aby uratować ząb, ale przegrywacie tę nierówną walkę. Chorego mleczaka trzeba usunąć. Mogłoby się wydawać, że da się przeżyć brak jednego zęba, ale jednak – czy na pewno? Czy wiesz jakie konsekwencje niesie za sobą niepodjęcie leczenia zębów mlecznych i brak, chociażby jednego mleczaka? Otóż w sytuacji utraty zęba mlecznego, ku nowopowstałej luce zaczynają przesuwać się zęby graniczące z nią. Prowadzi to do skrócenia łuku zębowego, a więc mówiąc prościej – uzyskujemy mniej miejsca dla pojawiających się zębów stałych. W rezultacie stałe zęby wyrastają w nierównym szeregu (nawet poza łukiem zębowym), nachodzą na siebie, a nawet nie pojawiają się wcale. Skutkiem zaniechania bądź zbyt późnego podjęcia leczenia zębów mlecznych u dzieci jest więc problem nie tylko estetyczny, ale i ortodontyczny, którego rozwiązanie zajmie sporo czasu i jest niemałym wydatkiem.

.

Leczenie mleczaków w Gabinecie Stomatologicznym Ziombki

Doskonale wiemy, że dla większości dorosłych i tym bardziej dzieci, wizyta u dentysty bywa traumatycznym doświadczeniem. Mamy jednak swoje sposoby na zachęcenie malucha do współpracy i wiemy, jak w efektywny sposób przeprowadzić leczenie zębów mlecznych, chociażby w przypadku zaawansowanej próchnicy. Zapewne w Twojej głowie rodzi się wiele pytań, a jednym z nich jest „czy plombować mleczaki?”. Oczywiście, że mleczaki się plombuje, zresztą nasze magiczne plombki bardzo podobają się dzieciom J Twoja pociecha może wybrać dowolny kolor wypełnienia, a nawet pomóc lekarzowi w jego przygotowaniu. Dzięki takim zabiegom dziecko czuje się pewniej – wie, co będziemy z nim robić i chętniej zgadza się na przeprowadzenie borowania. W celu rozluźnienia i uniknięcia bólu możemy dodatkowo zaproponować maluchowi zabieg sedacji wziewnej, a więc podanie gazu rozweselającego. Mamy do wyboru maseczki o zapachu truskawkowym, waniliowym, gumy balonowej – każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Skoro już wiesz, że leczenie mleczaków jest konieczne, serdecznie zapraszamy na wizytę w naszym gabinecie.

.

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!