Lapisowanie zębów

Lapisowanie zębów

Ze sposobami dbania o zdrowy i piękny uśmiech należy zaznajamiać dzieci od najwcześniejszych lat. Często nawyki wyrobione w dzieciństwie zostają z nami do końca życia, dlatego niezwykle ważna jest edukacja stomatologiczna najmłodszych, aby w przyszłości mogli uniknąć problemów zdrowotnych z uzębieniem. U dzieci najbardziej rozpowszechnioną dolegliwością w jamie ustnej jest próchnica. Właśnie dlatego w naszej klinice proponujemy kilka sprawdzonych metod walki z nią. Jedną z nich jest lapisowanie, które wykonuje się na zębach mlecznych małych pacjentów. Mitem jest, że mleczaków nie trzeba leczyć. Odpowiednie ich pielęgnowanie ma fundamentalne znaczenie ponieważ to one warunkują prawidłowy rozwój szczęki oraz żuchwy.

CZYM JEST ZABIEG LAPISOWANIA ZĘBÓW?

Zabieg lapisowania polega na impregnacji azotanem srebra uzębienia mlecznego dotkniętego próchnicą. Azotan srebra ma wiele cennych właściwości dla struktury zęba. Przede wszystkim zabija bakterie oraz wzmacnia tkanki. Lapisowanie wykonujemy gdy niemożliwe jest wypełnienie ubytku plombą. Zdarza się to w przypadku nagłego przebiegu próchnicy, gdy korona zęba jest w dużej powierzchni zniszczona. Aby zabieg lapisowania całkowicie się powiódł, ważne jest, aby dziecko po leczeniu odpowiednio dbało o higienę jamy ustnej. Lapisowanie nie eliminuje całkowicie problemu dotkniętych próchnicą tkanek, jedynie powoduje wolniejsze rozprzestrzenianie się jej. Dlatego taką wagę przywiązujemy do odpowiedniego szczotkowania zębów, nitkowania oraz zwracania szczególnej uwagi na spożywane przez dziecko pokarmy. Lapisowanie odniesie sukces wyłącznie w połączeniu z codzienną dbałością o piękny uśmiech.

JAK WYGLĄDA ZABIEG LAPISOWANIA?

Lapisowanie to zabieg niezwykle szybki oraz całkowicie niewyczuwalny. Są to dwie ogromne zalety zwłaszcza dla naszych najmłodszych pacjentów. Mogą oni przekonać się, że wizyta u stomatologa nie wiąże się z lękiem czy uczuciem dyskomfortu oraz nabrać zaufania i bez obaw przyjść na następne wizyty stomatologiczne.

Proces leczenia zaczyna się oczyszczeniem zęba. Następnie, w miejscu zmiany próchnicowej, wcierany jest roztwór impregnujący. Zabieg nie wymaga stosowania znieczulenia natomiast warto, aby jeszcze godzinę po jego przeprowadzeniu, dziecko nie jadło ani nie piło. Lapisowanie odbywa się podczas trzech wizyt i należy je powtarzać z uwagi na fakt, że jego efekty nie są długotrwałe. Należy zaznaczyć, że preparat impregnujący barwi miejsce dotknięte próchnicą na ciemny, prawie czarny kolor. Zmiana barwy nie dotyczy całej powierzchni zębów, a jedynie chorych tkanek.

ZALETY LAPISOWANIA ZĘBÓW

Główną zaletą lapisowania zębów jest bezbolesność zabiegu. Dzięki odpowiedniemu podejściu stomatologa do dzieci, udaje się je przekonać do impregnacji i szybko oraz w przyjaznej atmosferze przeprowadzić leczenie. Co więcej, lapisowanie hamuje rozwój próchnicy oraz wydłuża czas żywotności uzębienia mlecznego. Troszcząc się o uzębienie dzieci, zapewniamy im piękny i zdrowy uśmiech oraz uczymy systematyczności w walce o własne zdrowie.

Menu