Lapisowanie zębów

Ze sposobami dbania o zdrowy i piękny uśmiech należy zaznajamiać dzieci od najwcześniejszych lat. Często nawyki wyrobione w dzieciństwie zostają z nami do końca życia, dlatego niezwykle ważna jest edukacja stomatologiczna najmłodszych, aby w przyszłości mogli uniknąć problemów zdrowotnych z uzębieniem. U dzieci najbardziej rozpowszechnioną dolegliwością w jamie ustnej jest próchnica. Kiedyś jedną z metod walki z nią było lapisowanie, które wykonywało sięna zębach mlecznych Małych Pacjentów. Dzisiaj te zabiegi wykonuje się już nowocześniejszymi metodami, które są skuteczniejsze. 

CZYM JEST ZABIEG LAPISOWANIA ZĘBÓW?

Zabieg lapisowania polega na impregnacji azotanem srebra uzębienia mlecznego dotkniętego próchnicą. Azotan srebra ma wiele cennych właściwości dla struktury zęba. Przede wszystkim zabija bakterie oraz wzmacnia tkanki. Lapisowanie wykonywało się, gdy niemożliwe było wypełnienie ubytku plombą. Dzisiaj, dzięki rozwojowi technologii, zabiegu lapisowania się już nie stosuje. Istnieją bowiem dużo skuteczniejsze metody leczenia, np. założenie plomby. Dodatkowo,  aby zabieg lapisowania całkowicie się powiódł, ważne było, aby dziecko po leczeniu odpowiednio dbało o higienę jamy ustnej. Lapisowanie nie eliminuje całkowicie problemu dotkniętych próchnicą tkanek, jedynie powoduje wolniejsze rozprzestrzenianie się jej. Dlatego ważne było odpowiednie szczotkowanie zębów, nitkowanie oraz zwracania szczególnej uwagi na spożywany pokarm, co w przypadku dzieci jest bardzo trudne do wyegzekwowania.

JAK WYGLĄDAŁ ZABIEG LAPISOWANIA?

Zabieg lapisowania zaczynał się oczyszczeniem zęba. Następnie, w miejscu zmiany próchnicowej, wcierany był roztwór impregnujący. Zabieg nie wymagał stosowania znieczulenia natomiast warto było, aby jeszcze godzinę po jego przeprowadzeniu, dziecko nie jadło ani nie piło. Lapisowanie odbywało się podczas trzech wizyt i należało je powtarzać z uwagi na fakt, że jego efekty nie były długotrwałe. Należy zaznaczyć, że preparat impregnujący barwił miejsce dotknięte próchnicą na ciemny, prawie czarny kolor. Zmiana barwy nie dotyczyła całej powierzchni zębów, a jedynie chorych tkanek.

CO ZAMIAST LAPISOWANIA ZĘBÓW?

Dzisiaj w walce z próchnicą mamy dużo skuteczniejsze metody leczenia niż lapisowanie. W naszym Gabinecie oferujemy Państwu szereg efektywnych metod  walki z próchnicą., m.in. szczelne wypełnienia przy użyciu skutecznego znieczulenia gazem rozweselającym.

Jeśli masz pytania – napisz do nas!  

Menu