Lakowanie zębów – co to jest? Wskazania i przebieg

Każdy rodzic marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu swojego dziecka. Niestety akurat ze zdrowiem bywa różnie zwłaszcza w przypadku ząbków mlecznych, które z racji słabego zmineralizowania są szczególnie podatne na próchnicę. Jednym ze sposobów ochrony przed tą niezwykle groźną chorobą jamy ustnej jest lakowanie zębów u dzieci. Jest to zabieg skuteczny, szybki i bezbolesny, który wzmacnia szkliwo zębów i uodparnia je na działanie kwasów bakteryjnych.

Co to jest lakowanie zębów?

Lakowanie zębów to zabieg polegający na nałożeniu laku, a więc półpłynnej substancji na bazie żywic, na powierzchnię żującą zębów. Lakowanie bruzd anatomicznych i szczelin występujących w zębach pozwala wygładzić je i tym samym wyeliminować trudne do oczyszczenia zagłębienia. W nich często zalegają resztki pokarmowe, będące doskonałą pożywką dla wszelkich bakterii występujących w jamie ustnej. Lakowanie najczęściej polecane jest w przypadku trzonowców i przedtrzonowców, a więc wszystkich zębów począwszy od czwórek, aż do ósemek. Czemu? Bo to właśnie one, z racji licznych bruzd i szczelin na swojej powierzchni, są najbardziej podatne na rozwój próchnicy.

.

Jak wygląda lakowanie zębów mlecznych i stałych u dzieci?

Na samym początku stomatolog musi dokładnie ocenić stan uzębienia, gdyż lakowanie zębów u dzieci możliwe jest wyłącznie w przypadku zdrowych zębów. Jeżeli zauważono obecność niewielkich zmian próchniczych, można przeprowadzić lakowanie poszerzone, które poprzedzone jest usunięciem chorobowo zmienionych tkanek. Po wstępnej ocenie dentysta oczyszcza powierzchnię ząbków z płytki nazębnej obrotową szczoteczką, suszy ją i ochrania przed zmoczeniem przez ślinę. Kolejnym krokiem jest nałożenie wytrawiacza do lakowania, który przygotowuje szkliwo, ułatwiając osadzenie się laku w zagłębieniach zębów. W przypadku mleczaków wytrawiacz  pozostawia się na powierzchni zębów przez ok. 30-90 sekund, po czym spłukuje się go. Następnie, za pomocą pędzelka bądź specjalnej szczoteczki, nanosi się lak i utwardza go poprzez naświetlenie lampą diodową. Ostatni krok to sprawdzenie, czy lak nie przeszkadza w prawidłowym zagryzieniu (zwarciu) zębów. Lakowanie zębów stałych różni się od lakowania zębów mlecznych wyłącznie czasem utrzymywania wytrawiacza – w przypadku stałych ząbków trzyma się go odpowiednio krócej.

Po wykonaniu lakowania zębów należy pamiętać, o co 6-miesięcznych wizytach kontrolnych u stomatologa, który wówczas ocenia czy w tym czasie nie doszło do utraty laku, a jeśli tak – uzupełnia ewentualne ubytki.

.

Lakowanie zębów – przeciwwskazania

Lakowanie zębów nie jest możliwe w przypadku rozległych zmian próchniczych w jamie ustnej Małego Pacjenta. Lakowanie w takiej sytuacji mogłoby pogłębić powstawanie pod lakiem trudnych do wykrycia i leczenia głębokich ubytków. Lakowanie bruzd jest również przeciwwskazane w przypadku zębów o płaskich powierzchniach żujących, ze słabo wyodrębnionymi guzkami. Zabiegu nie przeprowadza się na zębach startych oraz nie w pełni wyrżniętych. W przypadku tych drugich, kiedy ząb częściowo znajduje się pod dziąsłem, nie da się dobrze osuszyć jego powierzchni, z racji czego lakowanie nie będzie skuteczne.

.

Kiedy lakować zęby dziecku?

Musisz wiedzieć, że im wcześniej przeprowadzi się lakowanie zębów u dzieci, tym większa szansa na uniknięcie próchnicy. Lakowanie najlepiej jest wykonać na ząbkach po około 6 miesiącach od ich całkowitego wyrżnięcia się, maksymalną granicą są natomiast 4 lata, czyli czas tuż przed zakończeniem poerupcyjnego dojrzewania szkliwa. W praktyce wygląda to tak, że lakowanie zębów mlecznych powinno odbyć się około 2-3 roku życia malucha, a lakowanie zębów stałych około 5-8 roku życia w przypadku szóstek, 11-13 lat dla piątek i 10-11 lat dla czwórek.

.

Czy lakowanie zębów u dzieci jest skuteczne?

Lakowanie zębów uznawane jest obecnie za najskuteczniejszą metodę profilaktyki próchnicy powierzchni żujących zębów u dzieci. Informacja o powierzchniach żujących jest szczególnie ważna, musisz wiedzieć, że lakowanie nie uchroni przed próchnicą na powierzchniach stycznych zębów. Skuteczność lakowania zębów stałych dochodzi nawet do 90%, natomiast mleczaków – do 65%. Tak znaczne różnice procentowe nie powinny dziwić z uwagi na fakt, że skuteczność zabiegu zależy w głównej mierze od współpracy dziecka ze stomatologiem. U Najmłodszych Pacjentów mających problem z utrzymaniem przez kilka minut otwartej buzi oraz silnym odruchem wymiotnym dokładne przeprowadzenie lakowania zębów bywa utrudnione, a ze względu na ewentualny brak zachowania suchości zęba podczas zabiegu może dojść do wcześniejszej utraty założonego laku.

.

Lakowanie zębów u dzieci – opinie

Lakowanie zębów jest bezbolesne i bardzo szybkie, dlatego uchodzi za zabieg odpowiedni na rozpoczęcie współpracy stomatologa z Małym Pacjentem. Dzięki lakowaniu pierwszych ząbków maluszek oswaja się z leczeniem stomatologicznym, co może mieć kluczowe znaczenie w przyszłości, jeśli ząbki będą wymagały częstszych wizyt i zabiegów. Lakowanie zębów u dzieci jest również doceniane przez rodziców z uwagi na fakt, że znacznie ułatwia higienę jamy ustnej maluszka. Niweluje w ząbkach bruzdy i zagłębienia, dzięki czemu ogranicza odkładanie na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych resztek pokarmowych, które z racji umiejscowienia przy końcu szczęki są słabo widoczne i trudne do usunięcia.

Skoro już wiesz, na czym polega lakowanie zębów u dzieci, serdecznie zapraszamy do Ziombków na wizytę! 😊

Serdecznie zapraszamy.

.

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!