Zacznijmy od klasyfikacji, bo wszystko zależy od „ustawienia” zębów. Sytuacją idealną jest kontakt każdego zęba (z wyjątkiem dolnych jedynek i górnych ósemek) z dwoma zębami z przeciwległej szczęki (tzw. triada zębowa). Krzywe zęby u dziecka pojawiające się przy prawidłowych triadach zębowych stomatolodzy określają mianem „stłoczeń pierwotnych”. Te pojawiają się w momencie wymiany ząbków mlecznych na stałe. Rozróżniamy jeszcze stłoczenia wtórne, występujące u osób dorosłych, które posiadają pełen pakiet zębów stałych. Jeżeli triady zębowe nie są prawidłowe, zachodzi dysproporcja między szczęką a żuchwą i mówimy wtedy o wadach zgryzu o podłożu kostnym. Wśród nich możemy wyróżnić tyłozgryz (cofnięta żuchwa), przodozgryz (wysunięta szczęka), zgryz krzyżowy (przednie zęby górne bądź boczne tylne nie zachodzą na dolne) i zgryz otwarty (zęby przednie nie stykają się).
.
Mówi się, że źródłem wszelkiego zła w jamie ustnej malucha jest smoczek. Jest to po części prawdą, bo to właśnie długotrwałe ssanie smoczka bądź kciuka często idzie w parze z krzywymi mleczakami. Problem ten zaczyna być widoczny już u kilkulatków, dlatego tak ważne jest podjęcie próby rezygnacji z tych szkodliwych nawyków do 2-3 roku życia dziecka. Uwaga – starsze dzieci przerzucają się na obgryzanie paznokci i długopisów, z czym również należy walczyć. Krzywe zęby u niemowlaka niekiedy pojawiają się samoistnie, mimo braku jakichkolwiek szkodliwych czynników. Problem ten dotyczy zwykle pierwszych, pojedynczych ząbków, ale na ogół znika wraz z pojawieniem kolejnych.
.
Najczęstszą przyczyną pojawienia się krzywych zębów stałych u dzieci jest próchnica mleczaków. W sytuacji zaawansowanej próchnicy niekiedy dochodzi do konieczności ekstrakcji, a więc usunięcia zęba. Utracie zęba mlecznego towarzyszy przesunięcie się zębów graniczących z luką, co z kolei prowadzi do skrócenia łuku zębowego. Krótszy łuk zębowy oznacza natomiast mniej miejsca dla wyrzynających się zębów stałych (które i tak są większe niż mleczne), w efekcie czego stały ząb może pojawić się poza łukiem, bądź nie pojawić się wcale. Poza próchnicą, do przyczyn pojawienia się krzywych zębów u dziecka, należą też przebyte wcześniej urazy bądź wypadki. Na przykład krzywe jedynki najczęściej wynikają z wybicia bądź ułamania ich mlecznej wersji.
Krzywe zęby u dzieci mogą również wynikać z nieusuwania zębów mlecznych, które już powinny zostać usunięte z racji czasu ich fizjologicznej wymiany. Dotyczy to sytuacji, kiedy ząb mleczny już się rusza, a dziecko nie usuwa go z obawy przed bólem. Niechciany mleczak blokuje miejsce dla zęba stałego, co może prowadzić do jego zatrzymania bądź wyrośnięcia zaraz obok wspomnianego zęba mlecznego.
.
Warto wiedzieć, że los zębów naszego dziecka przesądza się już w jego życiu płodowym. To właśnie wtedy powstają zawiązki zębów mlecznych i stałych. Może się zdarzyć, że ulegną one przemieszczeniu (czego efektem jest wyrośnięcie zęba w „dziwnej” lokalizacji, np. na podniebieniu), bądź powstanie ich zbyt dużo (wyrośnie za dużo zębów). Dlatego tak ważne jest dostarczanie organizmowi kobiety ciężarnej odpowiedniej ilości składników odżywczych.
Krzywe zęby mogą też wynikać z powikłań w trakcie porodu (np. poród kleszczowy), bywają również dziedziczne. Wpływają na nie również czynniki, które na pierwszy rzut oka możemy uznać za błahe: nieprawidłowe układanie niemowlęcia do snu, złe karmienie piersią czy butelką, oddychanie przez usta (np. w wyniku posiadania trzeciego migdała), czy przetrwały niemowlęcy typ połykania.
.
Krzywe zęby leczy się ortodontycznie, a więc za pomocą specjalnie stworzonego aparatu. W przypadku młodszych dzieci, posiadających jeszcze zęby mleczne i stałe, stosuje się aparat wyjmowany, czyli taki, który można założyć i zdjąć samodzielnie. Aparat jest robiony pod indywidualne uzębienie Małego Pacjenta, a więc ortodonta na samym początku pobiera wycisk zębów i wykonuje zdjęcie RTG. Dziecko samo może wybrać kolor aparatu i dodatki, które zatapia się w jego płytce (mogą to być zwierzątka, kwiatki, brokat czy logo ulubionej drużyny sportowej). Skuteczność leczenia aparatem wyjmowanym zależna jest od systematycznego użytkowania, stąd bardzo ważne jest, aby Mały Pacjent lubił swój aparat i chętnie go nosił. A nosić go trzeba długo, bo około 16 godzin dziennie. Rodzice powinni pilnować tego czasu, aby efekty leczenia były zadowalające, a więc krzywe zęby stały się prostymi.
W przypadku uzębienia stałego stosuje się natomiast stały aparat ortodontyczny. Tworzy się go podobnie jak aparat wyjmowany, to znaczy na podstawie zdjęcia RTG i wycisku, specjalnie pod konkretne uzębienie. Efekty leczenia są naprawdę zaskakujące, nawet bardzo krzywe zęby w wyniku noszenia aparatu stałego, stają się idealnie proste.
Niezwykle ważne jest podjęcie leczenia ortodontycznego odpowiednio wcześnie. Pierwsza wizyta u ortodonty powinna odbyć się po ukończeniu 7 roku życia, jeżeli natomiast dostrzegliśmy u dziecka niepokojące objawy związane z nieprawidłowym zgryzem, bądź rozmieszczeniem zębów, powinniśmy umówić się na wizytę dużo wcześniej.
W naszym gabinecie stomatologicznym doskonale wiemy, jak umiejętnie połączyć efektywność leczenia z zadowoleniem Małego Pacjenta. Leczenie ortodontyczne może być stresujące nie tylko dla dziecka, ale i dla rodzica, dlatego staramy się, aby wizyty u nas przebiegały w przyjaznej atmosferze. Aparaty stałe i wyjmowane tworzone przez naszych specjalistów, wykonane są z najlepszej jakości materiałów i z dbałością o najmniejsze szczegóły. Robimy wszystko, aby Mały Pacjent chętnie poddał się leczeniu ortodontycznemu, a noszony aparat traktował jako część siebie. Począwszy od pierwszej wizyty, rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące planu leczenia, a Twoje dziecko, przy pomocy naszych stomatologów, może zaprojektować swój wymarzony aparat wyjmowany. Zwierzątka, lalki Barbie, a może logo ulubionej drużyny piłkarskiej? To, co nas ogranicza, to jedynie wyobraźnia. Odwiedź nasz gabinet i razem sprawmy, aby krzywe zęby Twojego dziecka odeszły w niepamięć.
.