Choć nie zobaczysz tego gołym okiem, pod zębami mlecznymi Twojej pociechy kryją się zawiązki zębów stałych. Stopniowo zaczynają naciskać na płytkie korzenie mleczaków, te w końcu poddają się i zanikają. Mleczak w efekcie zaczyna się chwiać i ustępuje miejsca swojej stałej wersji. Na wypadanie zębów mlecznych ma również wpływ rozrost szczęki dziecka.
Kiedy wypadają mleczaki? W jakim wieku i jaka jest kolejność?
Wypadanie zębów mlecznych to bez wątpienia ważny moment zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. To kolejny krok ku dorosłości Twojej pociechy, ale i również czas magiczny, szczególnie dla malucha, w którym osławiona wróżka-zębuszka za każdy utracony ząbek mleczny zostawia drobny podarunek. A więc kiedy wypadają zęby mleczne? Czy to będzie bolesne dla dziecka? Czy trzeba pójść do dentysty? Postaramy się przybliżyć odpowiedzi na wszystkie niepokojące pytania.
Czemu zęby mleczne wypadają?
Kiedy zaczynają wypadać mleczaki?
Pierwsze mleczaki wypadają na ogół około 6 urodzin dziecka. Oczywiście nie jest to regułą, bo czas wypadania zębów mlecznych zależny jest od wielu czynników – chociażby genetyki, diety, czy nawet płci dziecka. Jeżeli u Twojej pociechy bardzo szybko wyrosły pierwsze ząbki, z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że szybciej je straci. Istotny jest również stan mleczaków u dzieci. Zęby osłabione w wyniku nieprawidłowej diety bądź próchnicy, bez wątpienia wypadną szybciej niż zęby zdrowe. Co ciekawe, wypadanie mleczaków następuje szybciej u dziewczynek, niż u chłopców.
Skoro już wiesz, w jakim wieku wypadają zęby mleczne, pora na informacje o kolejności, w jakiej występuje ich fizjologiczna utrata.
Jaka jest kolejność wypadania zębów mlecznych?
Oczywiście wypadanie zębów mlecznych jest stopniowe, utrata ich wszystkich na raz uniemożliwiałaby chociażby spożywanie posiłków. Mleczaki u dzieci zazwyczaj wypadają w tej samej kolejności, w której się wyrzynały. Cały proces wymiany uzębienia na stałe, na ogół rozpoczyna się od utraty dolnych jedynek (6-7 rok życia) i dolnych dwójek (7-8 rok), dopiero potem przychodzi pora na zęby z górnej szczęki – jedynki i dwójki. Następne w kolejności są kły – dolne (9-12) i górne (10-12) oraz trzonowce. Pierwsze z nich, czyli czwórki wypadają około 9-11 roku życia dziecka, a drugie (piątki) w granicach 10-12 lat. W przypadku tych zębów czas utraty dolnych i górnych jest mniej więcej ten sam. Zapewne w tym momencie nasuwa Ci się pytanie – co z pozostałymi zębami, przecież w jamie ustnej znajduje się więcej niż 20 zębów? Oczywiście masz rację, jednak szóstek i siódemek nie będziemy rozpatrywać w kategorii wypadania zębów. Warto wiedzieć, że zęby te nigdy nie miały swojego mlecznego pierwowzoru. Jako że od razu pojawiają się jako stałe zęby i znajdują się w miejscu o dosyć utrudnionej dostępności (koniec łuku zębowego), należy przykładać szczególną wagę do ich pielęgnacji. A co z ósemkami, czyli tzw. zębami mądrości? Pojawiają się dopiero w wieku dorosłym i nie u każdego. Spokojnie, z mądrością mają mało wspólnego i są dosyć problematycznymi zębami, dlatego częstokroć i tak się je usuwa.
Kiedy wypadanie zębów mlecznych stanowi powód do niepokoju?
Mleczne zęby u dzieci powinny wypadać zgodnie z powyższym kalendarzem, gdyż jest to niezwykle ważne dla zapewnienia prawidłowego układu szczęki i zgryzu. Jeżeli jednak Twoje dziecko zaczęło je tracić zbyt wcześnie (sporo przed 5 rokiem życia) bądź zbyt późno (po 8 roku życia) i nie jest to kwestią genetyczną, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Przyspieszone wypadanie zębów mlecznych może stanowić objaw choroby dziąseł czy nawet cukrzycy. Opóźniona utrata mleczaków może natomiast świadczyć o niedoborze witaminy D i krzywicy, problemach z tarczycą, celiakii, mukowiscydozie czy w końcu o wadzie szczęki, polegającej na braku zawiązków zębów stałych. Właśnie z tych powodów należy kontrolować wypadanie mleczaków i pojawiać się u stomatologa na regularnych, nawet co trzymiesięcznych wizytach.
Objawy wypadania zębów mlecznych
Na szczęście w przeciwieństwie do ząbkowania, wypadanie zębów mlecznych nie niesie za sobą problematycznych objawów, a jedynym ich przejawem jest rozchwianie zęba i jego zwiększona ruchomość. Samemu wypadaniu mleczaków może towarzyszyć krwawienie i niewielki ból, szczególnie w sytuacji, gdy ząbkowi trzeba pomóc w wypadnięciu. Zdarza się niekiedy, że mleczak jest bardzo rozchwiany, jednak uparcie tkwi na swoim miejscu. Istnieje ryzyko, że dziecko może go połknąć bądź się nawet nim zadławić, więc lepiej zawczasu, samemu bądź z pomocą stomatologa, pozbyć się niechcianego ząbka
„Podwójne” uzębienie
Niekiedy dochodzi do sytuacji, że mleczaki u dzieci uparcie tkwią w swoim miejscu, a tuż obok wyrastają ich stałe wersje. Takie „podwójne” uzębienie może doprowadzić do wady zgryzu bądź krzywizny zębów stałych, co w przyszłości będzie się wiązać z koniecznością podjęcia leczenia ortodontycznego. Aby tego uniknąć, należy udać się do stomatologa, który usunie problematycznego ząbka mlecznego. W naszym Gabinecie Stomatologicznych Ziombki pomożemy Twojemu dziecku i zanim się obejrzycie, niechciany gość odejdzie w niepamięć 😊
Serdecznie zapraszamy na konsultacje.
Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy
Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!