Kiedy wychodzą zęby szóstki? Czy szóstki to zęby stałe, czy mleczne?

Czy zęby szóstki u dzieci są na tyle ważne, że warto im poświęcić osobne zagadnienie? Otóż tak. Wśród wielu rodziców występuje mylne przekonanie, że szóstki są zębami mlecznymi, a to niestety mija się z prawdą. Szóstki są pierwszymi zębami stałymi w jamie ustnej Twojej pociechy i właśnie dlatego, od momentu ich wyrżnięcia, należy poświęcać im należytą uwagę. W końcu będą towarzyszyć Twojemu dziecku przez całe życie.

Kiedy wyrastają szóstki, czyli szóstki na szóste urodziny

Kiedy wychodzą zęby szóstki, czyli, dziecko ma na ogół 6 lat. Proces ten mniej więcej pokrywa się z wypadaniem pierwszych mleczaków, a więc dolnych jedynek. Oczywiście należy mieć na uwadze, że czas, w którym następuje wymiana uzębienia u dzieci, bywa różny, zależy chociażby od rozwoju i stanu fizycznego dziecka czy też jego predyspozycji genetycznych. O dziwo, wpływ na to ma również płeć, ponieważ zauważono, że u dziewczynek proces ten z reguły zachodzi szybciej. Pierwsze trzonowce, a więc zęby szóstki u dzieci wraz ze swoim pojawieniem się sprawiają, że przestajemy mówić o uzębieniu mlecznym, a zaczynamy o uzębieniu mieszanym. Warto również dodać, że w  przypadku zębów stałych, a takimi są szóstki, częściej mówimy o ich wyrzynaniu aniżeli o ząbkowaniu.

Wyrzynanie szóstek – objawy

Większość objawów związana z wyrzynaniem się szóstek jest tożsama z dolegliwościami, które obserwowaliśmy u maluszka ząbkującego. Utrata apetytu, biegunka, wzmożone ślinienie czy w niektórych przypadkach podwyższona temperatura, nie powinny nas zatem dziwić. Niestety w sytuacji, kiedy wychodzą zęby szóstki, musimy uzbroić się jednak w jeszcze większą cierpliwość. Zęby trzonowe i ogólnie wszystkie stałe zęby są dużo większe niż ich mleczne wersje, stąd też wyrzynanie się ich może być dla dziecka wyjątkowo bolesne. Kiedy wyrastają szóstki, ból towarzyszący przy ich pojawieniu się dotyczy nie tylko samych dziąseł, ale może promieniować wzdłuż nerwów na okolice policzka i ucha. Z racji faktu, że zęby szóstki u dzieci pojawiają się mniej więcej w tym samym czasie, w którym wypadają zęby mleczne, Twoja pociecha może odczuwać dodatkowy dyskomfort. Rozchwiane mleczaki mogą bowiem naruszać nie tylko otaczające je dziąsło, ale również podniebienie i policzek.

Dlaczego zęby szóstki są tak ważne?

Kiedy wyrastają szóstki, część rodziców może wychodzić z założenia, że to kolejne zęby mleczne, które i tak prędzej czy później wypadną. Założenie to jest bardzo szkodliwe, bo zęby szóstki są zębami stałymi i jako takie, będą towarzyszyć dziecku całe życie. A raczej powinny i to jak najdłużej. Dlaczego? Bo przedwczesna utrata zęba znacznie utrudnia życie, może powodować wady zgryzu i wiąże się z bardzo dużymi kosztami leczenia ortodontycznego i implantologicznego w przypadkach, kiedy chcemy uzupełnić lukę implantem bądź protezą zęba. Możesz pomyśleć sobie, że utrata szóstki u dziecka jest czymś mało prawdopodobnym. Otóż niestety jesteś w błędzie. Szóstki, z racji położenia niemalże przy końcu łuków zębowych, są zębami trudno dostępnymi i dosyć problematycznymi do zachowania w czystości. Zalegające wokół nich resztki pokarmowe, nieusuwane podczas mycia zębów, mogą znacznie przyspieszyć rozwój próchnicy. Zaawansowana próchnica kończy się niekiedy „tylko” leczeniem kanałowym, a czasem, „aż” koniecznością ekstrakcji, a więc usunięcia zęba. Warto dodać, że według statystyk to właśnie w zębach szóstkach najczęściej spotyka się ubytki próchnicowe.

Szóstki u dzieci, a kontrola stomatologiczna

Zęby szóstki, a dokładniej ich ustawienie i pozycja w jamie ustnej, tworzą tak zwany klucz zgryzowy, dzięki któremu można ocenić, jak pozostałe zęby będą rosły i czy zmieszczą się w buzi. Położenie szóstek u dzieci może nam zatem wskazać czy inne stałe zęby wyrosną w łuku zębowym równo, w poprzek, krzywo albo też czy będą cofnięte. To bardzo cenna wiedza, w przypadku nieprawidłowości, możemy zawczasu usłyszeć o konieczności przyszłego leczenia ortodontycznego i w pewnym stopniu przygotować się na to. Innym powodem, dla którego po pojawieniu się szóstek u dzieci warto wybrać się do stomatologa, jest profilaktyka próchnicy. Od czasu pojawienia się szóstek warto jest, rozważyć ich lakowanie, które nie tylko ułatwi nam utrzymanie ich licznych bruzd i zagłębień w czystości, ale i o nawet 90% ograniczy ryzyko pojawienia się próchnicy na ich powierzchniach żujących.

Zarówno w sprawie kontroli szóstek, jak i ich ewentualnego lakowania, serdecznie zapraszamy do kontaktu 😊

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!