Budowa człowieka, czy to chodzi o jego szczękę, uzębienie czy w końcu o pojemność czaszki, od zarania dziejów przystosowywała go do określonych warunków życiowych. Kiedyś człowiek funkcjonował głównie na poziomie instynktu, a nie logicznego myślenia, dlatego posiadał ponad dwukrotnie mniejszą masę mózgu niż współcześnie. Cechą charakterystyczną naszego praprzodka była również wystająca żuchwa i duża szczęka. W niej oczywiście mieściły się zęby człowieka w ilości znacznie większej niż obecnie. Człowiek pierwotny, w przeciwieństwie do nas posiadał dziewiątki i dziesiątki, mógł się zatem pochwalić nawet 40 zębami! Dodatkowe trzonowce były mu wówczas niezbędne do utrudnionego przeżuwania surowego, nieprzetworzonego jedzenia. Z czasem, gdy pojawił się ogień, a co za tym idzie termiczna obróbka żywności, dodatkowa ilość zębów przestała mu być potrzebna. Na przestrzeni lat zanikły więc zęby dziewiątki i dziesiątki.
.
Ile człowiek ma zębów w obecnych czasach? Od 28 do 32. Różnice w ilości wynikają z faktu, że nie każdemu z nas wyrastają ósemki, ale i je możemy aktualnie traktować jako przeżytek. Ósemki nie są nam już do niczego potrzebne, poza tym są to zęby problematyczne, które w większości przypadków i tak zostają wyrwane. Zęby dorosłego człowieka są ułożone symetrycznie w jamie ustnej, po 16 lub 14 w szczęce górnej i w szczęce dolnej. Na pełne uzębienie człowieka składają się 4 rodzaje zębów: siekacze, kły, przedtrzonowce i trzonowce. Najwięcej, bo aż 12 mamy zębów trzonowych (lub 8 w razie braku ósemek), a najmniej, bo 4, kłów. Jeżeli natomiast chodzi o odpowiedź na pytanie „ile zębów przedtrzonowych ma człowiek, a ile siekaczy?”, tutaj sprawa jest ułatwiona, bo mamy ich po 8.
Każdy ząb zbudowany jest z korony (część nad dziąsłem) oraz korzenia umieszczonego głęboko w zębodole. Pomiędzy nimi, na styku korony z dziąsłem mieści się natomiast szyjka zęba.
.
Ile zębów mlecznych ma człowiek? Oczywiście mały człowiek, bo mleczaki towarzyszą każdemu z nas od mniej więcej 6 miesiąca do około 6-13 roku życia. Otóż dzieci posiadają łącznie 20 zębów mlecznych. Wśród nich wyróżnić możemy 8 siekaczy, 4 kły i 8 trzonowców. W uzębieniu mlecznym brakuje zatem zębów przedtrzonowych.
.
Skoro już wiemy ile zębów ma człowiek, możemy przejść do określenia ich zadań w jamie ustnej. Musisz wiedzieć, że zęby człowieka odgrywają niezwykle istotną rolę w procesie trawienia i tym samym wpływają na funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Wszystkie funkcje zębów możemy podsumować pojęciem „przeżuwanie pokarmu”. Zagłębiając się natomiast w szczegóły: siekacze służą do odgryzania kawałków żywności, ale również umożliwiają prawidłową wymowę i kształtują zewnętrzne rysy naszych warg. Kły odgryzają i rozrywają kawałki pokarmu, wpływają na prawidłową wymowę i określają kształt twarzy w okolicach kącików ust. Przedtrzonowce rozdrabniają pokarm i określają zewnętrzny kontur policzków, a zęby trzonowe oprócz posiadania wpływu na zarys policzków, służą do miażdżenia i rozdrabniania pożywienia.
.
Zdarza się niekiedy, że uzębienie człowieka występuje w większej ilości, niż nauka wskazuje. Mamy wówczas do czynienia z hiperdoncją, która najczęściej dotyka dorosłych mężczyzn (przypadki wśród mleczaków są niezwykle rzadkie). Dodatkowe zęby mają kształt stożka i umiejscowione są w przedniej części szczęki. Niestety nie do końca znana jest przyczyna pojawienia się nadprogramowej ilości zębów. Niektóre hipotezy wskazują na fakt, że może to wynikać ze skłonności genetycznych organizmu, inne mówią natomiast o nadprodukcji w okresie płodowym materiału, z którego tworzą się zawiązki zębów. Dodatkowe zęby człowieka przyczyniają się do stłoczenia zębów właściwych i w rezultacie do nieprawidłowego zgryzu.
Ile zębów ma człowiek – teoria, a praktyka
Niestety pełne uzębienie człowieka w ilości 28 bądź 32 sztuk zębów często okazuje się wśród Polaków tylko chwilowe. Badania wskazują, że przeciętny Polak po 35 roku życia posiada jedynie 21 swoich własnych zębów, natomiast aż 25% osób powyżej 65 roku życia nie ma już żadnych stałych zębów. Bez wątpienia przyczynia się do tego zła higiena jamy ustnej, co nie powinno nas w ogóle dziwić, skoro jedynie 7% z nas czyści zęby po każdym posiłku, a aż 800 tys. Polaków nigdy nie miało własnej szczoteczki do zębów. Statystyki dla naszego kraju wyglądają, jak widać bardzo ponuro, znajdujemy się na szarym końcu krajów Unii Europejskiej.
Na szczęście współcześni, świadomi rodzice nie bagatelizują problemu i wiedzą jak ważnym zagadnieniem jest dbałość o zęby mleczne. Dzięki niej zwiększamy prawdopodobieństwo, że zębów stałych naszych pociech nie dotknie w przyszłości problem próchnicy. Odpowiednia higiena, regularne wizyty kontrolne u stomatologa i odpowiednia dieta dadzą nam gwarancję, że ilość zębów naszych dzieci będzie w przyszłości taka, jaka być powinna.
.