Fluoryzacja zębów u dzieci - czy warto się zdecydować?

Z problemem próchnicy zmaga się nawet połowa polskich trzylatków i około 90% nastolatków. W obliczu powyższych statystyk nie powinno nas zatem dziwić, że stanowi ona najczęstszą przyczynę wizyty w gabinecie stomatologicznym. Można jednak jej uniknąć, przestrzegając zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i stosując profilaktykę przeciwpróchniczą. Do najskuteczniejszych metod należy przeprowadzenie fluoryzacji zębów.

Dobroczynny fluor

Fluor to jeden z najważniejszych dla organizmu ludzkiego pierwiastków chemicznych. Odgrywa istotną rolę w procesie mineralizacji (czyli utwardzania) zębów i kości, odpowiada również za budowę włosów, skóry i mięśni. Najważniejszy jest jednak dla naszych zębów. Wspomaga odbudowę szkliwa w miejscach ubytków oraz uodparnia je na działanie bakterii i kwasów w jamie ustnej. Dodatkowo hamuje rozwój bakterii próchnicowych i tworzy na powierzchni zębów barierę ochronną, ograniczającą przywieranie kamienia nazębnego.

Naturalnie występuje w wodzie, czarnej herbacie, orzechach, rybach i żółtym serze. Ponadto, znaleźć go można w większości past do mycia zębów i stanowi główny składnik używany w zabiegu fluoryzacji zębów.

.

Na czym polega fluoryzacja kontaktowa?

Fluoryzacja kontaktowa (egzogenna) polega na pokryciu powierzchni zębów preparatem bogatym we fluor. Najczęściej występuje on w postaci specjalnej smakowej pianki, żelu lub lakieru. Zanim jednak do tego dojdzie, stomatolog musi dokładnie oczyścić powierzchnię zębów z zalegających resztek jedzenia i innych zanieczyszczeń. Po zabiegu fluoryzacji zębów należy pamiętać o dwugodzinnym zakazie jedzenia i picia oraz 12-godzinnej przerwie w myciu zębów.

.

Fluoryzacja zębów u dzieci

Zapewne nie raz spotkaliśmy się z pytaniem „czy fluoryzować dziecku zęby?”. Odpowiedź jest oczywiście pozytywna, mało tego – fluoryzacja zębów jest zalecana przede wszystkim Małym Pacjentom. Czemu? Otóż można powiedzieć, że wyrastające zęby mleczne i młode zęby stałe należą do grupy wysokiego ryzyka, jeżeli chodzi o podatność na uszkodzenia. Dzieje się tak z uwagi na dosyć dużą możliwość występowania niedoboru składników mineralnych w diecie malucha oraz trudność w utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej. Skąd więc nieprzychylne opinie dotyczące fluoryzacji u dzieci? Zapewne z racji obowiązkowej fluoryzacji odbywającej się za kiedyś we wszystkich szkołach. Fluor jest poza tym dosyć kontrowersyjnym pierwiastkiem, który w nadmiarze może nam zaszkodzić, dlatego zabieg ten powinien być wykonywany wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Fluoryzacja zębów u małych dzieci jest więc wysoce wskazana, bo znacznie wzmacnia zęby i stanowi najlepszą metodę profilaktyki przeciwpróchniczej. Cena fluoryzacji zębów u dzieci wynosi już od 50 zł, a to niewiele za utrzymanie zdrowego uśmiechu malucha.

Fluorowanie zębów u dzieci jest więc zabiegiem bezpiecznym, całkowicie bezbolesnym i błyskawicznym, dlatego może stanowić świetny początek do podjęcia współpracy Małego Pacjenta ze stomatologiem.

Jako że lepiej zapobiegać niż leczyć, już dziś zadzwoń do nas i umów się na fluoryzację ze swoim maluchem.

.

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!