Czy wiesz co to jest pedodoncja?

Kiedy złamiemy rękę idziemy do chirurga, kiedy mamy problem ze wzrokiem – do okulisty. Kiedy natomiast udajemy się do pedodonty? Otóż wtedy, gdy nasze dziecko ma problem z zębami. Pedodoncja to bowiem stomatologia dziecięca. I tak, jak w razie przeziębienia udajemy się z Naszą Pociechą do pediatry a nie internisty, tak w przypadku jej uzębienia zamiast zwykłego stomatologa, powinniśmy właśnie odwiedzić pedodontę. Czemu? Bo Maluchy wymagają specjalnego podejścia, a ich jamy ustne znacznie różnią się od tych, które posiadają osoby dorosłe.

Nieznane specjalizacje stomatologiczne

W Polsce mamy łącznie 86 różnych specjalizacji lekarskich. W obliczu tej liczby nikogo nie powinno dziwić, że część z nich, dla osób kompletnie niezwiązanych z medycyną, jest zupełnie nieznana. A ilu z nas wie, że pedodonta to nikt inny jak dentysta dziecięcy? Okazuje się, że niewielu. Według raportu pt. „Higiena, leczenie i profilaktyka jamy ustnej u dzieci” przeprowadzonego na zlecenie Medicover Stomatologia, jedynie 30% rodziców zna tą specjalizację stomatologiczną. 41% w ogóle nie spotkało się z tym określeniem, a według 6% respondentów pedodonta zajmuje się nie uzębieniem dziecięcym, lecz… stopami. Warto również dodać, że dentysta dziecięcy może cieszyć się uzyskanym tytułem dopiero po ukończeniu 5-letnich studiów stomatologicznych, rocznego stażu oraz 3-letniej specjalizacji. Polska stomatologia dziecięca posiada nawet swoje towarzystwo naukowe (zwane Polskim Stowarzyszeniem Stomatologii Dziecięcej), które zajmuje się opracowywaniem wytycznych postępowania w lecznictwie dzieci.
Tak na marginesie, pedodoncja, a zatem stomatologia dziecięca, to jednak nie jedyna specjalizacja ze skonkretyzowaniem której mamy problem. Większość z nas nie wie również czym jest periodontologia czyli dział stomatologii zajmujący się profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Pozostałe działy stomatologii są już nam bardziej znane. Na przykład endodoncja zajmuje się leczeniem kanałowym, ortodoncja wadami zgryzu, protetyka tworzeniem uzupełnień protetycznych, a implantologia wszczepianiem implantów stomatologicznych.

Różnice między jamą ustną Malucha a osoby dorosłej

Stomatologia dziecięca została wyodrębniona jako oddzielna specjalizacja z racji faktu, że jama ustna Malucha zasadniczo różni się od jamy ustnej osoby dorosłej i jako taka, wymaga zupełnie odmiennego postępowania leczniczego. Mimo, że mleczaki i zęby stałe składają się z tych samych warstw (szkliwo, zębina, miazga, korzeń), te pierwsze różnią się od swoich stałych następców liczbą, kształtem, barwą i wielkością. Dzieci posiadają mleczne jedynki, dwójki, trójki, czwórki i piątki, co łącznie daje liczbę 20 zębów mlecznych, dorośli natomiast od 28 do 32 zębów stałych (w zależności od tego, czy występują zęby mądrości czy też nie). W uzębieniu mlecznym brakuje zatem zębów przedtrzonowych, to znaczy szóstek, siódemek i ewentualnie ósemek. Ponadto, zęby mleczne są znacznie mniejsze niż ich stałe odpowiedniki, a ich korzenie są krótsze i cieńsze. Dodatkowo, korzenie mlecznych trzonowców (to jest czwórek i piątek) posiadają wyjątkowo szeroki rozstaw ze względu na znajdujące się między nimi zawiązki zębów stałych. Co jednak najbardziej istotne, mleczne zęby są słabiej zmineralizowane aniżeli zęby stałe, co sprawia, że są bardziej podatne na próchnicę. A ta w zębach mlecznych rozwija się wyjątkowo szybką. Specyficznym rodzajem próchnicy, który jest charakterystyczny dla zębów mlecznych jest próchnica butelkowa.

Czym dokładnie zajmuje się dentysta dziecięcy?

Stomatologia dziecięca, a więc pedodoncja, zajmuje się leczeniem zarówno niemowląt, jak i starszych dzieci – to znaczy do 18 roku życia. Głównymi zagadnieniami, wokół których się skupia, jest ząbkowanie wraz z możliwymi zaburzeniami oraz leczenie zębów mlecznych i stałych, jeszcze niedojrzałych. Dentysta dziecięcy zajmuje się również profilaktyką i leczeniem próchnicy oraz chorób błony śluzowej i wad zgryzu u dzieci. Klinika stomatologiczna dla dzieci oferuje także szereg zabiegów, których celem jest utrzymanie jamy ustnej Malucha w jak najlepszym stanie. Wśród nich wymienić można chociażby fluoryzację (lakierowanie), która hamuje rozwój drobnoustrojów i uodparnia szkliwo zębów na działanie szkodliwych bakterii oraz lakowanie, które spłyca naturalnie występujące w zębach zagłębienia i tym samym ułatwia ich mycie. Klinika stomatologii dziecięcej, w odróżnieniu od zwykłego gabinetu dentystycznego dla dorosłych, bardzo dużą uwagę poświęca również kwestii adaptacji Małego Pacjenta u stomatologa. Ta, odbywa się podczas wizyty adaptacyjnej Malucha i pozwala mu oswoić się z całkowicie nowym otoczeniem i zmniejszyć obawy przed ewentualnym leczeniem stomatologicznym w przyszłości.

Klinika stomatologiczna dla dzieci czy typowy gabinet dentystyczny?

Dentysta dziecięcy od typowego stomatologa dla dorosłych odróżnia się nie tyle umiejętnościami zawodowymi, co interpersonalnymi. Pedodonci posiadają bowiem zdolność szybkiego nawiązywania kontaktów z Małymi Pacjentami, ponadto są osobami otwartymi, empatycznymi oraz o wręcz niezliczonych pokładach cierpliwości. Cechy te są podstawą w przypadku współpracy z ruchliwymi i wyjątkowo zlęknionymi Maluchami dla których przebieg pierwszej wizyty bardzo często decyduje o ich nastawieniu do kolejnych. Klinika stomatologiczna dla dzieci jest poza tym bardziej przyjazna Najmłodszym chociażby pod kątem wizualnym. W odróżnieniu od minimalistycznej i wręcz sterylnej aranżacji „zwykłego” gabinetu dentystycznego, wnętrze dziecięcego gabinetu stomatologicznego jest kolorowe, a jego poczekalnia wyposażona w kącik z zabawkami. Wszystko to sprawia, że klinika stomatologii dziecięcej nie przypomina „zimnego”, typowo medycznego wnętrza, a Maluch lepiej się w niej czuje. Warto również dodać, że współczesna stomatologia dziecięca bardzo dużą uwagę poświęca leczeniu swoich Małych Pacjentów bez stresu i bólu. Dlatego, obecnie niemalże każda klinika stomatologiczna dla dzieci wyposażona jest w sprzęt do sedacji wziewnej czy bezbolesnego znieczulenia komputerowego. Oprócz tego, dentysta dziecięcy w odróżnieniu od typowego stomatologa dla osób dorosłych, oferuje swoim Małym Pacjentom kolorowe plomby czy nawet wykonanie kolorowego ruchomego aparatu ortodontycznego z ulubioną postacią z bajki.

Klinika stomatologii dziecięcej – kiedy na pierwszą wizytę?

Polski dentysta dziecięcy na ogół po raz pierwszy widzi swojego Małego Pacjenta gdy ten zjawia się z bólem bądź uszkodzeniem zęba. To stanowczo za późno, gdyż w tym przypadku pierwsza wizyta zamiast służyć ogólnemu zapoznaniu i nawiązaniu dobrych relacji, wiąże się z podjęciem konkretnego leczenia i może być przez Malucha kojarzona z bólem. Kiedy zatem udać się z Naszą Pociechą na wizytę do pedodonty? Najlepiej tuż przed ukończeniem przez nią pierwszego roku życia. Wówczas, dentysta dziecięcy dokona przeglądu uzębienia oraz udzieli nam wskazówek dotyczących odpowiedniej higieny zębów Naszego Maleństwa. Kolejne wizyty kontrolne powinny odbywać się co najmniej raz na pół roku. Na szczęście, klinika stomatologiczna dla dzieci na ogół sama kontroluje terminy wizyt i przed każdą dzwoni do rodziców z przypomnieniem.

.

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!