Czy fluor jest szkodliwy?

W ostatnich latach fluor wzbudza wiele kontrowersji. Niegdyś, uznawany za najlepszą broń przeciwko próchnicy i wspominany przez rodziców jako powód klasowych wycieczek ze szczoteczką do łazienek szkolnych, obrósł obecnie w wiele mitów. Mówi się, że powoduje raka,  sprzyja chorobom tarczycy, że tak naprawdę szkodzi zębom. Czy gdyby naprawdę tak było, najlepsi producenci past do zębów proponowaliby nam pasty z fluorem? A najlepsze gabinety stomatologiczne polecały zabieg fluoryzacji zębów dla Najmłodszych Pacjentów?

Wszech(obecny) fluor?

Warto wiedzieć, że fluor to dosyć powszechny w naszym otoczeniu pierwiastek chemiczny. Codziennie, chcąc czy nie chcąc, przyjmujemy go do organizmu pijąc czarną herbatę i wodę (nawet z kranu), czy jedząc ryby i chleb żytni. Ale to dobrze. Bo fluor wzmacnia szkielet i zęby – oczywiście przyjmowany według zapotrzebowania organizmu, bo spożywany w nadmiarze – zresztą jak wszystko, faktycznie może zaszkodzić.

.

Dzienna dawka fluoru

Dla mężczyzn dzienne zapotrzebowanie na fluor wynosi 4 mg, dla kobiet 3 mg, a dla dzieci obliczane jest według wskaźnika – 0,05 mg na kilogram masy ciała. Zakładając, że nasza pociecha waży 15 kg, w ciągu doby powinniśmy jej dostarczyć 0,75 mg fluoru. Najwięcej pobieramy pijąc wodę, ale woda wodzie nierówna, bowiem zależna jest od wodociągów. Na przykład zawartość fluorków w wodzie dostarczanej przez wodociągi w Poznaniu wynosi 0,21 mg/l. Powracając do przykładu 15 kg dziecka, musiałoby ono wypić ponad 3 litry wody dziennie, aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki fluoru.

Warto również nadmienić, że fluor dostarczany za pośrednictwem artykułów spożywczych, nie jest tak skuteczny jak ten nakładany bezpośrednio na zęby. Fluor obecny w preparatach stomatologicznych wbudowuje się bowiem bezpośrednio w strukturę zęba, dzięki czemu szkliwo staje się bardziej odporne na próchnicę.

.

Pasta do zębów z fluorem czy bez?

Według najnowszych zaleceń Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, pastę z fluorem powinno się stosować już w przypadku małych dzieci. Dzieciom nieumiejącym jeszcze wypluwać, powinno się nakładać na szczoteczkę śladową ilość pasty z fluorem (0,1 g) o stężeniu 1000 ppm, natomiast starszym – wypluwającym (około 2/3-6 lat) pastę wielkości ziarnka grochu (0,25 g). Aby uniknąć ryzyka połknięcia pasty przez małe dziecko, dobrym rozwiązaniem jest wsmarowanie jej we włosie szczoteczki. Zęby powinno się szczotkować dwa razy dziennie, oczywiście pod kontrolą i z pomocą rodzica dopóki dziecko nie uzyska pełni sprawności manualnej. Kiedy to się stanie? Dla niektórych będzie to około 6 roku życia, dla innych – 11. To już jest kwestią indywidualną.

Alternatywę dla past z fluorem, stanowią pasty z ksylitolem, który również wykazuje zdolności przeciwpróchnicze, jednak znacznie mniejsze niż omawiany fluor. Mimo wszystko, jeżeli obawiamy się użycia pasty z fluorem w przypadku malutkich dzieci, warto rozważyć użycie wspomnianego, słabszego zamiennika.

.

Fluoryzacja

Niestety samo mycie zębów częstokroć nie wystarcza, w tym wypadku warto jest się wspomóc dodatkową profilaktyką przeprowadzaną w gabinecie stomatologicznym. I to już w przypadku zębów mlecznych, bo rozwinięta na nich próchnica może przenieść się na zęby stałe.

Najskuteczniejszą bronią przeciwko próchnicy jest fluoryzacja. Zabieg ten, polega na nałożeniu na zęby dziecka dodatkowej dawki fluoru pod postacią żelu, lakieru bądź pianki. Jest zupełnie bezbolesny. Fluoryzacja nie tylko zwalcza próchnicę, ale również stosowana jest w leczeniu nadwrażliwości zębów.

.

Fluoroza

Fluor, przyjmowany w dawce przekraczającej dzienne zapotrzebowanie, faktycznie może szkodzić. Może na przykład powodować fluorozę, czyli przebarwienie tkanek zęba. Dochodzi do tego wówczas, gdy dziecko jednorazowo przyjmie za dużą dawkę fluoru, ale spokojnie – nasza 15 kg pociecha musiałaby połknąć niemalże całą tubkę pasty do zębów (75 ml), aby do tego doszło. Do fluorozy może dojść również w wyniku przyjmowania za dużej ilości związków fluoru w okresie rozwoju zębów. Sytuacja ta ma miejsce głównie w przypadku dzieci stosujących dodatkową suplementację fluoru (tabletki, kropelki). Stąd właśnie przyjmowanie produktów z fluorem powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą rodzica.

Zalety fluoru

Prawidłowo stosowany fluor ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Nawet gdybyśmy chcieli, nie jesteśmy w stanie w pełni wykluczyć go z naszego życia, bo przyswajamy go w różnych produktach spożywczych. Preparaty stomatologiczne z fluorem również nie powinny budzić naszych obaw, w przypadku pasty do zębów wystarczy bowiem samemu skontrolować jej ilość, a w przypadku chociażby zabiegu fluoryzacji – wybrać profesjonalny gabinet dentystyczny.

Podsumowując, zdecydowanie warto jest zapiać dziecko na zabieg FLUORYZACJI.

.

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!