Czarne zęby u dzieci – co oznaczają? Jakie są przyczyny?

Szczery, śnieżnobiały, idealny. Taki właśnie bywa uśmiech dziecka, a już w szczególności własnego 🙂 Zdarza się jednak, że na perfekcyjnym uśmiechu małego Aniołka pojawia się skaza – czerń, a dokładniej czarny ząb. Dla osoby postronnej czarne zęby zazwyczaj bywają oznaką zaawansowanej próchnicy. Zanim wydasz wyrok, musisz wiedzieć, że nie zawsze tak jest. Co w takim razie mogą oznaczać czarne zęby u dziecka?

Kilka słów o kolorach zębów

Zęby dziecka mogą przybierać wiele barw. Mleczaki są z natury śnieżnobiałe, zęby stałe – kremowe. O ile te dwie barwy bywają w pełni akceptowalne, o tyle każde inne przebarwienie powinno budzić Twój niepokój. Zęby czarne, żółte, rdzawobrązowe, czy nawet pojedyncze kredowo-białe plamki mogą oznaczać, że w jamie ustnej Twojej pociechy dzieje się coś złego. Na szczęście kolor przebarwienia zazwyczaj sam wskazuje na jego bezpośrednią przyczynę. I tak przyczyną białych przebarwień może być fluoroza, a żółtych – przebyta antybiotykoterapia bądź nadmiernie zgromadzony osad nazębny.

.

Czarne zęby u dzieci – przyczyny

Większość z nas zapewne pamięta ze swojego dzieciństwa, że zęby robiły się czarne po zjedzeniu (a dokładniej rozgryzieniu) węgla aktywnego. Podobnie działo się w przypadku doustnego podania preparatów żelaza. Oczywiście problem ten znikał natychmiast, po dokładnym przepłukaniu ust wodą bądź umyciu zębów. Niestety w przypadku pozostałych przyczyn, sprawa jest bardziej skomplikowana i zazwyczaj wymaga leczenia. Ząb może stać się czarny w wyniku urazu, co oznacza, że ząb najprawdopodobniej jest martwy i wymaga rozpoczęcia leczenia kanałowego. W tym miejscu należy jednak dodać, że leczenie kanałowe, szczególnie kiedyś, również mogło powodować czarne zęby u dziecka. Przebarwienie powstawało w wyniku użytych do leczenia materiałów endodontycznych lub wnikania w kanaliki zębiny krwi. Pozostając w temacie preparatów stomatologicznych – zęby czarne to też zęby, zaleczone do wypełnienia których użyto amalgamatu. Na szczęście czarnych wypełnień nie można obecnie stosować w przypadku dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących, a w prywatnych gabinetach stomatologicznych już dawno temu zostały zastąpione białym, estetycznym kompozytem. Czarne zęby u niemowlaka mogą  pojawić się w wyniku choroby hemolitycznej (spowodowanej konfliktem krwi matki i dziecka), a u starszych dzieci –  zaawansowanej fluorozy.

.

Próchnica, a czarne zęby u dziecka

Zęby mleczne są mniej zmineralizowane i co za tym idzie mniej odporne na choroby niż zęby stałe. Największą zmorą każdego typu uzębienia jest oczywiście próchnica. W przypadku dzieci początkowo przebiega niemalże bezobjawowo i bardzo szybko się rozwija. To, co początkowo może Cię zaniepokoić to kredowo-biała plamka na zębie, która z czasem staje się ciemnobrązowa. W celu zahamowania rozwoju próchnicy stomatolodzy często polecają zabieg lapisowania zębów. I to właśnie ten zabieg najczęściej stanowi przyczynę czarnych zębów u dzieci.

.

Na czym polega lapisowanie zębów?

Wiesz już, że zęby czarne to najczęściej zęby lapisowane. Na czym właściwie ten zabieg polega? Lapisowanie polega na pokryciu chorej powierzchni zęba związkiem azotanu srebra i olejku goździkowego. Płyny te w połączeniu ze sobą tworzą na zębach impregnat, który działa bakteriobójczo i jest właśnie głównym sprawcą czarnych zębów u dzieci. Przed wykonaniem zabiegu stomatolog oczyszcza powierzchnię chorego zęba miękką szczoteczką z wodą utlenioną, następnie osusza go i izoluje od zdrowych zębów. Na tak przygotowany ząb przykłada na zmianę watkę nasączoną azotanem srebra i watkę nasączoną olejkiem goździkowym. Procedurę tą powtarza trzy razy. Po samym zabiegu przez godzinę należy powstrzymywać dziecko od jedzenia i picia.

.

Plusy i minusy lapisowania zębów

Chociaż lapisowanie faktycznie hamuje rozwój próchnicy, należy pamiętać, że jest leczeniem tymczasowym – jedynie utwardza chorobowo zmienioną zębinę, ale nie uzupełnia samego ubytku w zębie. Taki ząb jest bardziej podatny na uszkodzenia z racji czego prędzej czy później i tak należy założyć mu wypełnienie. Sam pojedynczy zabieg jest szybki i bezbolesny, ale należy dodać, że aby był skuteczny, należy go powtarzać – trzy razy w tygodniowych odstępach, a następnie po 3 miesiącach odbyć kolejną serię. Podsumowując – lapisowanie wiąże się z podjęciem długotrwałego leczenia, które i tak nie zapobiegnie próchnicy, a jedynie na jakiś czas ją „uspokoi”. Na utrzymanie takiego stanu wpływ ma wzorowa higiena jamy ustnej i prawidłowa dieta, a z tymi wiadomo, jak u maluchów bywa. Jak widać, powodowanie czarnych zębów u dzieci nie jest jedynym minusem tego zabiegu.

 

Alternatywy dla lapisowania zębów

Niektóre gabinety stomatologiczne jako alternatywę do lapisowania proponują ozonowanie zębów. Sam zabieg polega na podawaniu specjalną końcówką na powierzchnię zęba przez około 40-60 sekund ozonu. Warto dodać, że ozonowanie zębów jedynie w bardzo wczesnym, jeszcze niezauważalnym stadium próchnicy daje realne szanse na to, że borowanie nie będzie potrzebne. Chcąc czy nie chcąc, każda droga prowadzi zatem do borowania, a więc wypełnienia ubytków w chorych zębach. Jest to jedyne rozwiązanie, które nie tylko zahamuje próchnicę, ale i stuprocentowo wyleczy chore uzębienie. No i oczywiście nie wywoła czarnych zębów u dziecka 🙂 W gabinecie stomatologicznym Ziombki, borowanie już dawno temu stało się bardziej humanitarnym i przyjaznym maluchom zabiegiem. Dzięki zastosowaniu sedacji wziewnej (gazu rozweselającego) oraz znieczulenia komputerowego borowanie stało się zupełnie bezbolesnym i najskuteczniejszym rozwiązaniem w walce o zdrowy uśmiech. Zapraszamy!

.

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!