Białe plamy na zębach u dzieci – przyczyny i leczenie przebarwień

Chociaż mycie dziecięcych ząbków bywa niekiedy męczące, daje nam ten komfort, że pozwala na bieżąco wyłapać wszelkie niepożądane zmiany w uzębieniu malucha. Jako takie traktujemy na ogół żółte bądź czarne przebarwienia, ukruszenie zęba czy pojawiające się ubytki. Natomiast białe plamki na zębach często bagatelizujemy. Musisz wiedzieć, że białe odbarwienia na zębach mlecznych czy stałych nie są normą i wymagają konsultacji stomatologicznej.

Białe przebarwienia na zębach u dzieci – niedobór wapnia

Białe plamki na zębach wynikają najczęściej z nadpodaży bądź niedoboru pierwiastków mineralnych w diecie malucha. Jednym z takich ważnych pierwiastków jest wapń, który odgrywa bardzo istotną rolę dla kości i zębów, ponieważ odpowiedzialny jest za ich mineralizację (utwardzenie). Białe odbarwienia powstałe w wyniku niedoboru wapnia świadczą o postępującym procesie odwapnienia szkliwa i traktowane są jako stan przed próchnicowy. Białe przebarwienia na mleczakach najczęściej wynikają właśnie z takiego stanu rzeczy, czego w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Białe plamy na zębach u dzieci mogą się również pojawić po leczeniu ortodontycznym. W tej sytuacji także mamy do czynienia z demineralizacją szkliwa zębów, do której dochodzi w wyniku niedokładnego usuwania resztek pokarmowych spomiędzy ligatur i zamków aparatu stałego.

.

Białe plamki na zębach – fluoroza

Kolejną przyczyną białych przebarwień na zębach u dzieci może być fluoroza wynikająca z nadpodaży fluoru do organizmu. Fluor jest pierwiastkiem mającym dobroczynny wpływ w szczególności na nasze zęby. Odpowiada za ich mineralizację, a dodatkowo świetnie radzi sobie w zwalczaniu bakterii próchnicowych, dlatego tak chętnie umieszczany jest w pastach do zębów czy płynach do płukania ust. Oprócz tego znaleźć go możemy w rybach, herbacie czy w wodzie z kranu. Fluoroza objawia się występowaniem białych plam na zębach u dzieci, jednak nie zagrażają one uzębieniu maluchów, a stanowią jedynie mankament estetyczny. Na wystąpienie fluorozy najbardziej narażone są dzieci, które przed pojawieniem się zębów stałych otrzymywały dodatkową, zbyt dużą suplementację fluoru np. w postaci kropelek doustnych. W tym miejscu należy dodać, że używanie pasty z fluorem w odpowiednich dawkach i o odpowiednim stężeniu nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia fluorozy.

.

Do hipoplazji, czyli niedorozwoju szkliwa dochodzi w sytuacji, gdy z powodu nieodpowiedniej diety bądź chorób układu pokarmowego, organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych. Dzieje się tak w przypadku niedoboru witamin A, D, C i K oraz minerałów takich jak wapń, magnez czy fluor. Niedobory te mogą również wynikać z przebytych chorób zakaźnych wieku dziecięcego (np. różyczka, krztusiec, odra) lub chorób gruczołów wydzielniczych (tarczycy, trzustki czy przysadki mózgowej). Należy wiedzieć, że białe plamki na zębach powstałe w wyniku hipoplazji szkliwa stanowią również sygnał do badania pod kątem celiakii. Ryzyko hipoplazji szkliwa jest szczególnie wysokie w pierwszych latach życia malucha, kiedy formują się zęby stałe. Wówczas zęby dziecka, nie będąc jeszcze odpowiednio zmineralizowanymi, są podatne na wiele dolegliwości takich jak kruchość, próchnica, czy nadwrażliwość. Stąd też niedorozwój szkliwa traktuje się jako stan wymagający specjalistycznego leczenia stomatologicznego.

.

Białe plamy na zębach u dzieci – leczenie

Wybór leczenia jest uzależniony w głównej mierze od przyczyny powstania białych odbarwień na zębach. W większości wypadków była za nie odpowiedzialna zła dieta, w której brakowało niektórych składników odżywczych. Dlatego, należałoby zacząć od zmiany nawyków żywieniowych malucha. Do tego, powinno się oczywiście wdrożyć odpowiednie leczenie stomatologiczne. W przypadku białych przebarwień na zębach u dzieci powstałych w wyniku hipoplazji szkliwa zaleca się używanie do mycia zębów pasty z fluorem oraz wykonanie w gabinecie dentystycznym dodatkowych zabiegów fluoryzacji i lakowania bruzd, które zabezpieczą zęby malucha. W przypadku dzieci noszących stały aparat ortodontyczny, w celu uniknięcia ryzyka pojawienia się białych odbarwień na zębach, należy przykładać szczególną wagę do ich dokładnego mycia. Jeżeli białe przebarwienia na mleczakach powstały w wyniku występowania fluorozy, należy pamiętać, że nie mają one charakteru trwałego i wraz z wymianą uzębienia na stałe, znikną. W niedoborze wapnia podobnie jak w hipoplazji szkliwa, zaleca się używanie pasty do mycia zębów z fluorem oraz zabieg fluoryzacji w gabinecie dentystycznym. W walce ze źle wyglądającymi białymi plamkami na zębach może również pomóc infiltracja żywicą, polegająca na nałożeniu w miejsce przebarwień preparatu ze specjalnej ultra płynnej żywicy, która wnika w szkliwo i zębinę, trwale chroniąc je przed dalszym zniszczeniem. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, nieinwazyjny i bezpieczny dla dzieci.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Zadzwoń do nas i umów się na wizytę. Serdecznie zapraszamy!

.

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!